Medzi aktuálne najrozoberanejšie témy na slovenskom internete nepochybne patrí zánik RTVS. Vedenie verejnoprávnej televízie včera (24. apríla) prijalo informáciu, že vláda schválila nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Prijatím tohto zákona RTVS, ako sme ju mohli poznať doposiaľ, definitívne zaniká. Neznamená to však zrušenie inštitúcie ako takej.
Pochopiteľne, rozhodnutie vlády sa stretlo s masívnym odporom, a to ako zo strany verejnosti, tak aj zo strany pracovníkov dnes už de facto bývalej RTVS. A ako píše server O médiách, konkrétne zamestnanci televízie sa rozhodli voči aktuálnemu dianiu rázne protestovať, a to tým, že do práce prišli oblečení v čiernom.
Smútočný deň
Dnešný deň je pre nich dňom smútku, čo vysvetľuje voľbu čierneho oblečenia. Zároveň ide o znak nesúhlasu s novou legislatívou vlády. Zamestnanci k tejto forme protestu vyzvali aj verejnosť. Jej reakcia na seba nenechala dlho čakať.
„Ak sa k nám pridáte aj vy, odfoťte sa a zdieľajte vaše fotografie s hashtagom #ciernydenRTVS. Ďakujeme vám,“ napísali zamestnanci a zamestnankyne televízie v rámci novej iniciatívy za verejnoprávnosť a nezávislosť. „Nechceme sa nechať pochovať. Ale ak má byť verejnoprávna a nezávislá RTVS minulosťou, vyhlasujeme štvrtok, deň po schválení návrhu zákona vládou, za Čierny deň RTVS,“
Fotka v čiernom rýchlo obletela slovenský internet a dočkala sa početných reakcií. Mnohí Slováci sa rozhodli novú iniciatívu podporiť, a to publikovaním vlastných fotiek, na ktorých sú oblečení v čiernom.
„Do RTVS vás nepritiahne vidina veľkého zárobku. Idete tam, pretože cítite, že vaša práca dostane zmysel. Je to jediná inštitúcia, kde na chodbe môžete stretnúť Peťa Cmoríka a Pištu Kraloviča – dva úplne odlišné hudobné svety. Podobne je to aj s filmármi, hercami či politikmi. Nechodia tam samozvaní odborníci s vedecky nepodloženým názorom, hlásajúci bludy, len preto, že sami uverili hlúpostiam,“ píše Pavol Hubinák, dlhoročný moderátor Rádia_FM.
„Nechodia tam ani pytliaci rozprávať o tom, aké je skvelé streliť rysa, či hluchaňa. A to je problém. Problém, ktorý chcú teraz násilne vyriešiť. Stojíme proti ľuďom, ktorí nechcú počuť žiadne argumenty, pretože im jednoducho nerozumejú. Preto dnes stojíme v čiernom, preto dnes stojíme pri RTVS,“ dodáva Hubinák.
Čo presne sa stalo?
Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii uviedol, že vláda k štrukturálnym zmenám v rámci RTVS pristúpila z viacerých dôvodov. Jedným z nich bola značná stratovosť televízie a rozhlasu v roku 2023, ďalším údajné opakované porušovanie základných práv občanov a obecný nesúlad s vládou Slovenskej republiky.
Prečítajte si tiež:
- Vláda schválila 10x viac reklamy na RTVS
- Je to tu: RTVS praskli nervy, Šimkovičovej posiela ostrý odkaz
- RTVS si za štátne peniaze kupuje reklamu na Facebooku. Promuje vlastné články
„Na čele tejto inštitúcie stojí človek, ktorý je v osobnom bankrote. Televízia a rozhlas nemôžu byť objektívne objektívni, pretože sú v spore s vládou Slovenskej republiky, je porušované základné ľudské právo občanov Slovenskej republiky na to, aby mali k dispozícii objektívne informácie,“ prehlásil Fico.
Návrh zákona o STVR bol schválený kabinetom premiéra na výjazdnom zasadnutí v areáli poľnohospodárskeho družstva nachádzajúcom sa na západe krajiny.