Tankovanie sa stáva čoraz stresujúcejšou záležitosťou. Súčasné ceny sa nedajú porovnávať s tými, za ktoré sme tankovali len pred pár rokmi. Problémom je najmä benzín, ktorého liter na Slovensku vychádza na viac ako 1,70 eura. Nafta je síce o čosi lacnejšia, no ani jej cena nie je zrovna úsmevná. Niet sa čo čudovať, že mnohí motoristi neskrývajú pohoršenie a apelujú na vládu, aby proti extrémnym cenám pohonných hmôt zakročila. Majú však smolu.
Ako informuje server Topspeed, agentúra SITA oslovila štát s otázkou, či aktuálne plánuje podniknúť určité kroky s cieľom zamedziť rastu cien benzínu a nafty, resp. primäť ceny pohonných hmôt k poklesu. Reakcia nie je zrovna potešujúca. Dá sa povedať, že túto problematiku si jednotlivé rezorty prehadzujú ako horúci zemiak. Nikto k nej akosi nemá veľmi čo povedať.
Úrad premiéra Roberta Fica otázku posunul iným ministerstvám, konkrétne ministerstvám financií a hospodárstva. Rezort hospodárstva odmietol odpovedať a odkázal na rezort financií. Aj ten však nateraz ostáva ticho. Vyzerá to teda, že naša vláda proti vysokým cenám pohonných hmôt nateraz neplánuje nijak zakročiť.
Kritizovať je ľahké, konať až tak nie
Pripomíname, že to bol práve premiér Robert Fico, ktorý dávnejšie kritizoval predošlú vládu za vysoké ceny nafty a benzínu. Zverejnil dokonca aj video, v ktorom po boku Erika Kaliňáka tankoval do auta klasický Natural 95. Vtedajšiu vládu obvinil, že kašle na ľudí.
„Vážení priatelia, dnes vám ukážeme, opäť, ako vláda Slovenskej republiky kašle na ľudí,“ povedal Fico na začiatku videa. „Pozrite sa, došli sme tankovať klasický benzín 95ku, cena je 1,53.“
Dnes je Fico späť pri moci. No žiaľ, náklady na tankovanie sa neznížili. Práve naopak. Treba pritom zmieniť, že v čase, kedy premiér točil svoje video z čerpacej stanice, bol benzín v porovnaní s terajšími cenami lacnejší o približne 11 percent. Dnes ho totiž tankujeme aj za 1,71 eura. Nafta je taktiež drahšia, tankuje sa až za 1,59 eura na liter.
Nevedia, alebo nechcú?
Prečo vláda na otázku o možných zásahoch proti rastúcim cenám benzínu a nafty neodpovedá, nevieme. Riešenia tu však sú, pričom niektoré z nich pred časom priniesla napríklad opozičná strana SaS. Môže sa upraviť výška spotrebných daní, môže sa upraviť sadzba DPH.
Štát rozhodne prostriedky má. No žiaľ, očividne sa ich nechystá uplatniť, teda aspoň zatiaľ.
V medzičase sa pritom hojne rieši situácia ohľadne dnes už bývalej RTVS. Verejnoprávna televízia obdržala správu o schválení novej legislatívy, v dôsledku ktorej sa inštitúcia mení na STVR. Aj tento krok zo strany vlády sa u verejnosti stretáva s masívnym odporom, a to z celkom pochopiteľných dôvodov. Jednou z tých kontroverznejších zmien pre televíziu je napríklad nárast objemu inzercie. Počet reklám sa má dvihnúť až 10-násobne.