Organizácia Platform for electromobility zverejnila štúdiu zameranú na záujem európskych zákazníkov o elektromobily. V rámci výskumu oslovili 14 052 respondentov zo siednym rôznych európskych trhov. Išlo o Španielsko, Francúzsko, Veľkú Britániu, Holandsko, Nemecko, Taliansko a Poľsko. Výsledky hovoria jasne. Výskumníci preukázateľne dokázali, že ľudia elektromobily chcú a Európu tak definitívne čaká prechod na elektromobilitu.
Od budúceho roka sa majú elektromobily podľa odhadov štúdie Platform for electromobility stať najpredávanejším druhom osobných automobilov. “Prechod na elektromobily prebieha rýchlejšie, než priemysel a zákonodarcovia očakávali. Všetci musíme vhodne reagovať, aby sme zaistili splnenie požiadavkov spotrebiteľov. Je našou spoločnosťou zodpovednosťou zaistiť, aby každý nech už žije kdekoľvek v Európe, mohol prejsť na elektrické vozidlá tak skoro, ako bude chcieť,” hodnotí výsledky štúdie Amélie Pansová, nová predsedkyňa organizácie Platform for electromobility.
Trend stúpa, len nie na Slovensku
Európska environmentálna agentúra minulý rok informovala o výsledkoch za rok 2022. Zistila, že 21,6 % novo registrovaných vozidiel bolo buď plne elektrických alebo typu plug-in hybrid. Minulý rok mal byť podľa predbežných analýz ešte dominantnejších. Do augusta 2023 mali len samotné plne elektrické vozidlá tvoriť až 20 % predajov.
Tento pomer sa však výrazne líši v závislosti od toho, na akú krajinu sa pozriete. Slovensko je známe tým, že len veľmi pomaly prechádza na elektromobilitu. Len pre predstavu, za prvých 8 mesiacov minulého roka tvorili elektromobily iba 2,4 %. Z celkového počtu 61-tisíc prihlásených áut tak nebolo elektromobilov ani 1 500.
Všetci chceli elektromobil. Ale..!
Respondenti v rámci výskumu odpovedali aj na otázku, akému druhu pohonu by dali prednosť. 73 % opýtaných by siahlo po čiste elektrickom aute, 23 % po plug-in hybride a 0 % si zvolilo spaľovací motor.
Výskumníci však pracovali s hypotetickým scenárom, v ktorom vozidlá na všetky druhy pohonu stáli rovnako. Elektromobily mali dojazd 500 km a plug-in hybridy 80 km na čisto elektrický dojazd.
Je síce pravda, že niektoré modely z dnešných elektromobilov už reálne dokážu pokoriť 500 km, v žiadnom prípade to ale nie je pravidlo, na ktoré by sa dalo spoľahnúť.
Najväčšiu rolu v rozhodovaní samozrejme zohráva cena. Ak by bola cena skutočne identická alebo výhodnejšia než pri spaľovacom motore, respondenti by si vždy zvolili iný než spaľovací pohon.
Autori štúdie hovoria o tom, že ak by sa cena elektromobilov vyrovnala s vozidlami na spaľovací pohon už v roku 2028, do roku 2035 by elektromobily tvorili 90 % všetkých novo registrovaných vozidiel. Je to reálne? Autori si myslia, že áno, a to hlavne vďaka čoraz lacnejším batériám, ktoré sa začnú vyrábať vo väčšom merítku. Pomôcť tomu majú aj cenovo dostupnejšie modely.