Zdá sa, že žaloby a problémy s legislatívami sa pre Apple stávajú denným poriadkom. Nedlho po tom, čo de facto musel prijať nariadenia Aktu o digitálnych trhoch (DMA) zo strany Európskej únie (EÚ), a po tom, čo ho Spojené štáty zažalovali kvôli neférovému prístupu voči zariadeniam tretích strán, prichádza ďalšia tvrdá rana. Ako píše server iMore, po novom kalifornský gigant čelí ďalšiemu súdnemu sporu, tentokrát na území Veľkej Británie.
Apple vraj neuspel vo svojej snahe o zamietnutie žaloby, ktorá môže vyústiť do poriadne mastnej pokuty. Sudca rozhodol, že musí čeliť obvineniam, a to kvôli svojim pravidlám o províziách v rámci obchodu s aplikáciami App Store. Tie sú vraj nespravodlivé voči viac ako 1 500 britským vývojárom.
Táto konkrétna žaloba bola prvýkrát podaná ešte v roku 2023, a to na londýnskom odvolacom súde pre hospodársku súťaž (CAT). Cieli na veľmi dobre známu províziu vo výške 30 percent z celkových tržieb, ktoré vygenerujú aplikácie v App Store. Pochopiteľne, vývojárov tým pripravuje o značnú časť príjmu.
Je nutné poznamenať, že Veľká Británia už nespadá pod Európsku úniu, takže tu nepodlieha novo nastoleným legislatívam, ako je už zmienený DMA. Taktiež to znamená, že vývojári, ktorí chcú vytvárať aplikácie pre zariadenia Apple, nemajú inú možnosť, ako využívať App Store.
Znova ten istý problém
V tomto bode je už asi celkom zrejmé, čo presne žaloba odsudzuje – Apple je obvinený zo zneužívania svojho dominantného postavenia. Sean Ennis, ekonóm a profesor práva hospodárskej súťaže, ktorý stojí na čele tohto prípadu, od spoločnosti požaduje náhradu škody spôsobenú nekalými praktikami, ako je práve 30-percentná provízia z transakcií.
Ako uvádza agentúra Reuters, sudca Andrew Lenon minulý týždeň v písomnom rozhodnutí oznámil zamietnutie žiadosti Apple o stiahnutie žaloby. Dodal, že právnici majú reálnu šancu preukázať, že „nadmerné účtovanie provízii spoločnosťou Apple vývojárom aplikácií so sídlom v Spojenom kráľovstve v súvislosti s obchodmi na webových stránkach mimo Spojeného kráľovstva skutočne predstavovalo konanie realizované v Spojenom kráľovstve“.
Apple je kvôli svojej mastnej provízii v App Store a ďalším podozrivým praktikám terčom ostrej kritiky, a to nielen vo Veľkej Británii, ale aj na území Európskej únie a dokonca aj v jeho domovine, teda Spojených štátoch. Zmienený DMA je vnímaný ako doposiaľ najrozsiahlejší pokus o prinútenie Apple k tomu, aby okrem vlastných riešení začal svojim používateľom poskytovať aj alternatívne riešenia. Netýka sa to pritom iba obchodu s aplikáciami, ale napríklad aj platobných služieb.
Spojené štáty nedávno zažalovali Apple kvôli neférovému správaniu voči zariadeniam a riešeniam tretích strán. Merrick Garland, generálny prokurátor, tvrdí, že stratégia giganta sa opiera o vylučujúce, protisúťažné správanie, ktoré vedie k „menšiemu výberu pre spotrebiteľov, vyšším cenám a poplatkom, nižšej kvalite smartfónov, aplikácií a príslušenstva a menšiemu počtu inovácií zo strany spoločnosti a jej konkurentov“.
Prečítajte si tiež:
- Apple to prehnal: Takto nekalo komplikuje opravy iPhonov, svoj prístup si zastáva
- Začína skutočná bitka: Apple predstaví čip, ktorý opäť výrazne ovplyvní smartfóny
- Microsoft si verí: S čipmi novej generácie môže Windows konečne prekonať Apple
Najprísnejším reguláciám Apple podlieha v EÚ. Zrejme je však len otázkou času, kým sa obmedzeniami bloku inšpirujú ďalšie krajiny a vydajú vlastnú sadu regulácií na obmedzenie spôsobov, akými Apple dokáže zneužívať svoje súčasné dominantné postavenie.
Tejto téme sa venoval aj známy YouTuber MKBHD. Ak rozumiete angličtine, odporúčam vám si pozrieť jeho video, ktoré nájdete na tomto odkaze. Problematiku vysvetľuje jasne a stručne. To len tak pre zaujímavosť.