Snemovňa reprezentantov v Spojených štátoch začiatkom tohto týždňa schválila aktualizovaný návrh zákona, ktorý môže viesť k úplnému zákazu TikToku. Alternatíva je len jedna, a to taká, že spoločnosť ByteDance svoju úspešnú sociálnu sieť predá. Tento návrh aktuálne schválil aj Senát, čo znamená, že už mu stačí len podpis prezidenta, teda Joea Bidena, píše The Verge.
Už po oznámení výsledkov hlasovania v Snemovni reprezentantov, ktoré sa odohralo cez víkend, sa predpokladalo, že rovnako dopadne aj hlasovanie v Senáte. Táto predpoveď sa teraz napĺňa. Hoci je ešte stále potrebné schválenie zo strany prezidenta, Biden povedal, že návrh zákona podpíše. Takmer s istotou sa teda stane zákonom.
USA vs. ByteDance
Úsilie, v rámci ktorého chce vláda Spojených štátov dotlačiť ByteDance k tomu, aby odpredala TikTok inému subjektu, možno vnímať ako ďalší krok v ambícii čo najviac obmedziť vplyv podozrivých čínskych technológií. Tamojšia vláda sa domnieva, že TikTok potajomky zbiera citlivé údaje o svojich používateľoch a následne ich zasiela čínskej vláde. Sociálnu sieť teda vníma ako riziko pre národnú bezpečnosť. Podobné dôvody boli udávané aj pri plánovaní zákazu spoločnosti Huawei, na ktorú boli napokon v roku 2019 uvalené prísne sankcie.
Rozhodnutie donútiť ByteDance k predaju TikToku prichádza len pár mesiacov pred dôležitými prezidentskými voľbami v USA. Tamojší zákonodarcovia sa obávajú, že sieť môže ovplyvniť, aké typy správ voliči pred vložením svojho hlasu do obálky uvidia, čo môže ovplyvniť ich konečné rozhodnutie. Tieto obavy ešte väčšmi utvrdila mobilizácia TikToku, ktorý žiadal používateľov, aby kontaktovali Kongres a vyjadrili ostrý nesúhlas s plánovanou legislatívou.
Predaj, alebo koniec
Ako už bolo spomenuté, všetko teraz leží na pleciach prezidenta Joea Bidena. Ten sa však už zaviazal, že návrh podpíše, resp. schváli, ak úspešne prejde oboma komorami Kongresu. „Podpíšem tento zákona obrátim sa na americký ľud hneď, ako sa zajtra dostane na môj stôl, aby sme tento týždeň mohli začať posielať zbrane a vybavenie na Ukrajinu,“ uviedol Biden.
Akonáhle sa tak stane, ByteDance bude mať rok na dokončenie predaja svojej platformy. Ak tak neurobí, v USA by čelila kompletnému zákazu. Celý proces však môže trvať dlhšie, ak budú vznesené právne námietky.
Zásluhu za rýchle schválenie návrhu zákona aj Senátom možno pripísať Snemovni reprezentantov, ktorá zákaz TikToku alebo vynútenie predaja platformy inému subjektu zaradila do balíčka pomoci pre Ukrajinu. Tento balíček má zvýšenú prioritu, a teda sa naň Senát musel zamerať čím skôr. Väčšiu podporu senátu sčasti zabezpečilo aj predĺženie lehoty na dosiahnutie finálnej dohody predaji. Návrh zákona bol schválený v pomere 79 ku 18.
Vraj nejde o cielený útok
Pochopiteľne, TikTok všetky obvinenia z toho, že kooperuje s čínskou vládou, popiera. Argumentuje napríklad aj tým, že sídlo nemá v Číne, ale v Singapure.
„Kongres nekoná s cieľom potrestať ByteDance, TikTok ani žiadnu inú individuálnu spoločnosť,“ povedala Maria Cantwellová, predsedníčka senátneho výboru pre obchod pred hlasovaním Senátu. „Kongres koná, aby zabránil zahraničným protivníkom vykonávať špionáž, sledovanie a zlomyseľné operácie, poškodzovať zraniteľných Američanov, našich vojakov a ženy a vládny personál.“
„Pravdou je, že tieto čínske spoločnosti v konečnom dôsledku nedlhujú svoje záväzky svojim zákazníkom alebo akcionárom, ale dlžia ich vláde ČĽR,“ skonštatoval Mark Warner, predseda senátneho výboru pre spravodajské služby. „V kontexte platforiem sociálnych médií, ktoré využíva takmer polovica Američanov, nie je ťažké si predstaviť, ako by platforma, ktorá uľahčuje toľko obchodovania, politických diskusií a spoločenských diskusií, mohla byť tajne manipulovaná tak, aby slúžila cieľom autoritárskeho režimu, ktorý má za sebou dlhé roky cenzúry, nadnárodných represií a podpory dezinformácií.“
Warner dodal, že hoci správca TikToku v minulosti navrhol alternatívne riešenia týkajúce sa správy osobných údajov používateľov, všetky z nich vraj boli nedostatočné. Stále by vraj umožňovali, aby algoritmus, zdrojový kód a vývojové aktivity mohli ostať v Číne. „Zostali by tak pod kontrolou spoločnosti ByteDance a podliehali by využívaniu čínskou vládou. Mnohí Američania, najmä mladí Američania, sú právom skeptickí. Napokon však nevideli to, čo videl Kongres.“
Upokojenie verejnosti
Warner venoval pár slov aj mladým Američanom, ktorí sa obávajú, že nová legislatíva neznamená nič iné, než definitívny zákaz TikToku na území USA. „Chcem všetkým Američanom jasne povedať, že toto nie je snaha vám vziať hlas.“
Dodal, že používatelia jasne videli iba neschopnosť Kongresu prijať zmysluplnú ochranu spotrebiteľa v spojitosti s veľkými a vplyvnými technológiami. Zdá sa pritom, že svoje slová útechy zakladá na predpoklade, že ByteDance nakoniec pristúpi k riešeniu vo forme predaja TikToku. „Dúfame, že TikTok bude pokračovať pod novým vlastníkom, americkým alebo iným.“
Prečítajte si tiež:
- Instagram kopíruje TikTok. Bohužiaľ sa zdá, že to funguje
- TikTok chce napraviť svoju reputáciu: V Európe investuje 12 miliárd eur na posilnenie bezpečnosti používateľov
- EÚ zmení TikTok: Sociálnu sieť prinútila, aby spravila významnú zmenu, ktorá zmení jeho fungovanie
V tejto súvislosti možno poznamenať, že záujem o TikTok ešte minulý mesiac prejavil Bobby Kotick, kontroverzný bývalý riaditeľ herného štúdia Activision Blizzard, ktorého obdobie v riaditeľskom kresle sa spájalo a stále spája s celkom vážnymi obvineniami.