Smartfón dnes vlastní asi každý z nás. Preto je dôležité pravidelne informovať o tipoch a radách, ktoré môžu pomôcť k ich dlhšej životnosti. Čím dlhšie smartfón vydrží, tým menej často je ho treba meniť, čo v dlhodobom časovom horizonte dokáže ušetriť nemálo peňazí. Medzi najviac „kazivé“ komponenty pritom nepochybne patrí batéria. No dobrou správou je, že aj jej životnosť možno celkom jednoducho predĺžiť. Pár tipov nájdete v článku nižšie.
Ešte než začneme, treba poznamenať, že na batériu vplýva naozaj mnoho externých faktorov. V tomto článku sa rozhodne nenachádzajú všetky spôsoby, akými môžete pomôcť svojej batérii k dlhšej životnosti. Ide však o cenné rady, ktoré môžete praktizovať bez väčšej námahy a prakticky kedykoľvek. Tak poďme na to.
Vyberte smartfón z puzdra
Mnohí z vás iste majú na svojom smartfóne nasadené puzdro. To prináša kopu výhod, predovšetkým nižšie riziko poškodenia v prípade pádu. Rovnako často umožňujú lepší úchop a priebežne pomáhajú chrániť zariadenie pred škrabancami a ryhami, ktoré sa objavujú v dôsledku každodenného používania. Mnohé z nich však zariadeniu neumožňujú efektívne odvádzať teplo.
To je problém obzvlášť pri nabíjaní. Počas nabíjacieho procesu sa v batérii a interiéri smartfónu obecne tvorí veľké množstvo teplého vzduchu. Všeobecne pritom platí, že ak máte počas nabíjania nasadené puzdro, v telefóne sa produkujú ešte vyššie teploty, čo z dlhodobého časového hľadiska môže viesť k vážnemu poškodeniu.
Preto vám odporúčame, aby ste telefón pred zapojením na nabíjačku vybrali z puzdra. Teplý vzduch sa tak bude odvádzať oveľa rýchlejšie, čím sa zamedzí prílišnému prehrievaniu. To vedie k nižšiemu riziku poškodenia, resp. dlhšej životnosti batérie.
V tejto súvislosti taktiež možno poznamenať, aby ste smartfón nabíjali v primeraných teplotách. Nie je dobré, ak je počas nabíjania v miestnosti príliš zima alebo príliš teplo. Optimálne je nabíjanie pri izbovej teplote. Ak sa teda vaša nabíjačka nachádza pri otvorenom okne (v zime) alebo pri rozpálenom radiátore, radšej ju zapojte inam.
Nevybíjať do nuly, nenabíjať do stovky
K dlhšej životnosti batérie môže pomôcť optimalizovanie času nabíjania. Už dávno neplatí, že najvhodnejšie je telefón nabíjať z rovnej nuly na plných 100 percent. Ideálne rozmedzie percent, v rámci ktorých by malo nabíjanie prebiehať, sa medzi odborníkmi líši. Všeobecne sa však za najlepšie považuje nabíjanie v rozmedzí od 20 do 80 až 90 percent.
Platí to obzvlášť v prípade, ak máte telefón podporujúci rýchle nabíjanie. Keď totiž smartfón zapojíte na nabíjačku napríklad s 5 percentami batérie, nabíjačka pre čo najrýchlejšie nabitie na postačujúcu kapacitu vydá zo seba čo najvyšší výkon. A ten generuje nemalé teploty, ktorých riziko sme opísali v predošlej sekcii.
Dobrou správou je, že niektoré telefóny umožňujú nastavenie maximálnej hranice nabíjania. Ak aj teda nabíjate svoj smartfón cez noc, systém po dosiahnutí určenej hranice automaticky prestane prijímať energiu.
Používajte oficiálne alebo certifikované nabíjačky
Žijeme v dobe, kedy mnoho výrobcov posiela svoje smartfóny zákazníkom bez nabíjačky, pričom to argumentujú šetrením životného prostredia. Táto praktika však so sebou prináša aj nemálo nevýhod a komplikácií. Problém je to najmä pre tých menej technicky zdatných používateľov, ktorí nevedia presne určiť, ktorá nabíjačka je pre ich zariadenie vhodná.
Títo používatelia často kúpia hocijakú nabíjačku, ktorá dokáže poskytnúť taký výkon, ktorý ich zariadenie podporuje. Treba však poznamenať, že počet wattov nie je jediný ukazovateľ, ktorý je dôležitý pri posudzovaní kompatibility.
Problémom sú taktiež lacné nabíjačky. Tie sú často vyrábané firmami tretích strán ako cenovo dostupnejšie alternatívy k oficiálnym nabíjačkám. Nižšia cena však nemusí automaticky znamenať výhodnejšiu kúpu. Takéto adaptéry zvyknú trpieť bezpečnostnými medzerami, čo môže viesť napríklad k prílišnému prehrievaniu a v tom horšom prípade aj k vzniku požiaru.
Odporúčame vám, aby ste používali vždy len oficiálne alebo certifikované nabíjačky. Tie si zvyčajne máte možnosť zakúpiť na stránke predajcu daného smartfónu. Áno, nie je to lacná voľba, no aspoň máte ako-takú istotu bezproblémovej kompatibility.
Nabíjate cez noc? Vetrajte
Mnohí z nás (vrátane mňa) nabíjajú smartfón cez noc. Počas spánku nám telefón netreba, tak ho dáme nabíjať, aby sme ráno mali plnú batériu a boli plne pripravení na ďalší deň. Takýto spôsob nabíjania nie je ideálny, no nie je ani ktovieako rizikový, a to kvôli vyššie zmieneným systémom pre optimalizovanie nabíjania, ktorými disponujú mnohé dnešné smartfóny.
Môže však byť rizikový, ak máte v miestnosti, v ktorej spíte, príliš teplo. Keď smartfón nabíjate cez noc, v určitom bode dosiahne plnej kapacity. Táto kapacita sa však musí priebežne udržiavať, čo znamená, že sa v batérii neustále generuje teplo. Preto je dôležité, aby ste mali v spálni dostatočný prísun čerstvého, resp. chladnejšieho vzduchu, aby nedošlo k prílišnému prehrievaniu.
Ak by sme to mali zosumarizovať, dlhšiu životnosť batérie môžete dosiahnuť:
- Vybratím smartfónu z puzdra pred zapojením na nabíjačku;
- Nabíjaním v rozmedzí od 20 do 80 percent;
- Používaním oficiálnych alebo certifikovaných nabíjačiek;
- Nabíjaním v miestnostiach, kde nie je príliš teplo.