Apple začiatkom februára tohto roku uviedol do predaja svoj vôbec prvý headset pre virtuálnu (VR) a rozšírenú realitu (AR) s názvom Vision Pro. Zariadenie, asi ako každý nový produkt od Apple, sa okamžite stretlo s masívnou odozvou, ktorá bola pozitívna i negatívna. Všetci však veľmi dobre vieme, že oveľa jednoduchšie sa kritizuje, ako chváli. Kritizuje ho pritom aj Mark Zuckerberg, šéf spoločnosti Meta. Prvýkrát sa k nemu celkom nemilo vyjadril v polovici februára, teraz však doň „rýpe“ opäť, píše server MacRumors.
Kapitoly článku:
Apple Vision Pro je skutočne zaujímavým zariadením. Ide o špičkový produkt nabitý tými najmodernejšími technológiami, ktoré spektrum rozšírenej a virtuálnej reality ponúka. Poháňa ho vysoko výkonný procesor M2 z vlastnej produkcie Apple, má kopu všadeprítomných kamier, ako aj dva displeje s rozlíšením 4K.
Pochváliť sa však môže aj prepracovaným softvérom, ktorého kapacity zastrešuje operačný systém visionOS. Z dostupných ukážok a recenzií môžeme vidieť, že pracovné okná jednotlivých aplikácií sa pri používaní elegantne vznášajú v priestore, pričom pôsobia, ako keby sa nachádzali v skutočnom svete, nielen v tom virtuálnom. Možno aj preto si poniektorí zákazníci pomysleli, že headset nemusia nosiť len doma, ale prakticky všade, kam idú.
Ošiaľ nebezpečných rozmerov
To ale nie je vždy dobrý nápad. Poniektorí „experti“ s nasadeným headsetom vyšli do ulíc, prípadne sadli za volant auta. Pokiaľ ide o nosenie headsetu na verejnosti, to môže predstavovať vážne bezpečnostné riziko napríklad pri prechádzaní cez cestu alebo po chodníkoch, na ktorých prebieha údržba. Headset síce umožňuje náhľad do reálneho sveta, no treba mať na pamäti, že ide o obraz produkovaný kamerami. A tie nemusia vždy fungovať na sto percent.
Na internete sa objavilo viacero videí zachytávajúcich osoby, ktoré s headsetom nielen kráčali, ale ho za chôdze aj používali. To znamená, že mali otvorené určité aplikácie. A keďže tie sa pri používaní vznášajú v priestore, v určitej miere bránia vo výhľade. Asi teda netreba vysvetľovať, prečo používanie headsetu nie je vhodné ani pri jazde autom, a to aj v prípade, že má dané auto autopilota.
Videá na sociálnych sieťach používateľov Vision Pro sediacich za volantom elektromobilov Tesla. No namiesto toho, aby venovali pozornosť vozovke, šibrinkovali rukami vo vzduchu. Hoci je pravda, že vozidlá Tesly majú autopilota, tento systém ešte nie je plne autonómny, a teda si vyžaduje plnú duchaprítomnosť a pozornosť vodiča.
Proti takémuto nezodpovednému správaniu už zakročili napríklad v Holandsku, kde sa používanie headsetu Vision Pro za volantom môže trestať pokutou takmer 9 000 € alebo odňatím slobody až na 6 mesiacov.
Zuckerberg ho vyskúšal, spokojný nebol
Jedným z prvých používateľov Vision Pro sa stal aj Mark Zuckerberg, šéf spoločnosti Meta, ktorá sa taktiež zaoberá vývojom AR a VR headsetov. O svoje pocity a dojmy sa podelil prostredníctvom videa na sieti Instagram. Asi vás veľmi neprekvapí, že nebol ktovieako unesený.
„Myslím si, že Quest nielenže ponúka lepšiu hodnotu, myslím si, že Quest je lepší produkt. Bodka,“ povedal. „Quest je lepší pre drvivú väčšinu vecí, na ktoré ľudia využívajú rozšírenú realitu.“
V súvislosti s Vision Pro zmienil viacero vecí, ktoré mu prekážali, prípadne ich rovno porovnával s vlastnými produktmi. „Myslím si, že Quest je oveľa pohodlnejší. Navrhli sme ho tak, aby vážil o 120 gramov menej, čo pri nosení na hlave robí veľký rozdiel. Nie sú tu žiadne káble, ktoré by zavadzali, keď sa pohybujete, máme širší uhol záberu, ako aj jasnejšiu obrazovku.“
Napokon uviedol, že Meta Quest je obecne lepšou a výhodnejšou ponukou ako Vision Pro. „Ľudia si mysleli, že Vision Pro bude mať vyššiu kvalitu, pretože je to Apple a stojí o 3 000 dolárov viac, než náš headset, ale úprimne, som celkom prekvapený, že Quest je o toľko lepší pre väčšinu vecí, na ktoré ľudia využívajú takéto headsety, aj keď je tu tak veľký cenový rozdiel,“ zavŕšil Zuckerberg.
Pozadu o celé roky
Po novom Zuckerberg prichádza s ďalším názorom na Vision Pro, hoci zrejme nie úplne z vlastnej vôle. Analytik Benedict Evans povedal, že Vision Pro je zariadením, ku ktorému sa „Meta chce dopracovať do 3 až 5 rokov“. Taktiež označil za mätúce presvedčenie inžinierov Mety, že Vision Pro a Meta Quest sú „v podstate jedno a to isté“.
Pochopiteľne, tieto slová Zuckerberga veľmi nepotešili. „Nemyslím si, že tvrdíme, že zariadenia sú rovnaké. Hovoríme, že Quest je lepší. Ak naše zariadenia budú o 3 až 5 rokov vážiť toľko ako ich, alebo budú mať takú neostrosť pohybu ako ich, alebo nedostatok presných vstupov atď., potom by to znamenalo, že budeme zaostávať. Áno, majú vyššie rozlíšenie, ale zaplatili za to mnohými inými kompromismi, ktoré robia ich zariadenie vo väčšine ohľadov horším. To nie je to, o čo sa usilujeme,“ skonštatoval.
Zuckerberga taktiež zarazilo tvrdenie, že Meta Quest je len „zariadenie na hry“. Objasnil, že niektoré z najlepších aplikácií pre Quest sú sociálne siete, prehliadač a prehrávač videa. „V skutočnosti 3 zo 7 najlepších aplikácií na Quest sú už sociálne aplikácie – Horizon, VR Chat a Rec Room. Prehliadač a videoprehrávač sú tiež top aplikáciami. Fitness nie je tak vysoko, ale má tiež vášnivú komunitu. Takže si myslím, že príbeh o tom, že tieto headsety sú len na hry, nie je presný. A áno, vyššie rozlíšenie je lepšie – ale výmena za ergonómiu a rozmazanie pohybu nie je jednoznačná výhra, keďže rozlíšenie Questu je taktiež celkom dobré,“ vysvetlil.
Kľúčová výhoda
Či už sú jeho tvrdenia správne alebo nie, minimálne v jednej veci majú headsety Quest jednoznačnú výhodu. Je ňou cena. Apple Vision Pro sa predáva za neuveriteľných 3 500 dolárov. Nedávno pritom vyplávala na povrch informácia, že hardvérové súčiastky potrebné na výrobu jedného modelu vychádzajú na zhruba 1 542 dolárov. Ak si to zaokrúhlime, dostaneme výrobné náklady vo výške 1 500 dolárov. Samozrejme, treba rátať aj s určitými nákladmi na licencie, prepravu a podobne. Stále je však zrejmé, že si Apple účtuje nemalú prirážku.
Kalifornský gigant uvedenú číslovku argumentuje tvrdením, že nákladný bol predovšetkým výskum a vývoj, bez ktorého by vznik Vision Pro nebol možný. „V produkte je použitých 5 000 patentov a je postavený na veľkom množstve inovácií, na ktorých Apple strávil roky, od čipu až po displeje a šikovnú AI a strojové učenie. Všetko to sledovanie rúk, mapovanie miestností, všetko toto je poháňané AI a z toho sme veľmi nadšení.“