Predávanie nechcených vecí na online bazároch je niečo, čo využil asi každý z nás či už kvôli tomu, aby sme sa ich jednoducho zbavili, alebo ako generátor bočného príjmu. Veľmi citlivo si tieto aktivity všíma aj Finančná správa, ktorá je presvedčená, že by sme z predaja mali odvádzať daň.
Neplatí to len pre online bazáre, ale aj pre ľudí, ktorí ponúkajú ubytovanie, odvoz sprostredkovaný online alebo tí, ktorí prenajímajú svoje nehnuteľnosti či ponúkajú krátkodobé ubytovanie.
Daňový úrad: Priznajte príjem, inak môže prísť pokuta
Za všetkým stojí nová európska smernica zavedená na zníženie daňových únikov. Týka sa všetkých tých, ktorí cez online platformy za 12 mesiacov dosiahli tržby nad 2 000 €. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o celkom vysokú čiastku, ak však predávate cennejšie produkty ako napríklad telefón, notebook či kľudne detský kočík, sumu 2 000 € môžete prekročiť veľmi rýchlo. Kľudne aj po jednej transakcii.
Finančná správa SR od fyzických aj právnických osôb vyžaduje, aby sa zaregistrovali podľa odseku 6. Čo ale ďalej? Ak by ste chceli hrať podľa pravidiel, na registráciu na Finančnej správe budete mať celý mesiac, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom ste niečo predali, a to aj napriek tomu, že vám nakoniec nemusí vzniknúť povinnosť daň zaplatiť.
Pozor na vysoké pokuty
Členské štáty EÚ mali na zavedenie smernice čas do 31. decembra 2022, nakoniec to rezort ešte pod taktovkou Igora Matoviča stihol skôr. Štát tak chce odhaliť každé skryté euro, ktoré by mohlo skončiť v štátnej kase.
Čo sa stane, ak niečo predáte, poskytnete ubytovanie alebo niekoho odveziete cez niektorú zo služieb a na Finančnej správe sa nezaregistrujete? V skratke – nič príjemné. Ak tak nespravíte, hrozí vám pokuta od 60 do 20 000 eur. Ak sa zaregistrujete a nepriznáte celý príjem, daňový úrad vám okrem doplatenia rozdielu môže vyrubiť pokutu 3 % z rozdielu, ak sa nezaregistrujete, tak až 10 %.