Pri výbere nového smartfónu je toho naozaj veľa, čo by nás malo zaujímať. Hoci je pravda, že každý zákazník má iné preferencie, existuje niekoľko parametrov, ktoré sú dôležité pre všetkých. Jedným z nich je napríklad kapacita úložného priestoru, nakoľko tá priamo ovplyvňuje to, ako s telefónom narábame. Všeobecne platí, že čím viac úložiska, tým lepšie. V prípade iPhonov sa však aj napriek tomu mnohí rozhodujú pre najnižšie konfigurácie, ktoré na poslednej generácii ponúkajú 128 GB úložiska. Je to dosť? Na túto otázku po novom odpovedá web MacRumors.
Apple bol vždy na kapacity úložiska či operačnej pamäte pomerne skromný. Až po iPhone 13 mala najnižšia možná konfigurácia úložiska kapacitu len 64 GB, Na 128 GB sa tak dvihla len pred dvomi rokmi, pričom toto číslo slúži ako základ, teda aspoň pre iPhony, dodnes.
Nároky rastú
Samozrejme, každý využíva svoj smartfón inak. Niektorí ho používajú len na pár aplikácií a občas nejaké to fotenie. V takom prípade nie je potrebné mať v telefóne ohromné úložisko, nakoľko zrejme ostane z veľkej časti nevyužité. Ak by sme však hovorili o priemere, odpoveď by bola trochu iná.
Všeobecne nároky používateľov s pokrokom moderných technológií rastú. To znamená, že smartfóny využívame čoraz častejšie a na čoraz náročnejšie úkony. Exemplárnym príkladom je fotografia. Smartfóny dnes v nemalej miere slúžia ako náhrada za dedikované fotoaparáty, čo podnecuje úsilie výrobcov neustále zlepšovať ich kapacity.
Všeobecne pritom platí, že čím má telefón kvalitnejšie objektívy, tým kvalitnejšie sú produkované výstupy. A čím kvalitnejšie sú produkované výstupy, tým viac miesta zaberajú. Napríklad iPhone 15 stále ponúka minimálne 128 GB úložného priestoru, čo je konfigurácia, ktorú preferuje aj mnoho Slovákov.
Problém je v tom, že aj fotoaparáty základných modelov sa v posledných rokov dočkali viacerých zásadných vylepšení. Predovšetkým sa dvihlo rozlíšenie, a to z 12 Mpx rovno na 48 Mpx. A čím viac pixelov snímka obsahuje, tým viac miesta si pýta. Na iPhone so 128 GB úložiska tak dnes odfotíte oveľa menej snímok a natočíte oveľa menej videí, ako tomu bolo kedysi.
Riešenie v podobe cloudu
Apple si túto skutočnosť veľmi dobre uvedomuje. Tak prečo je minimálna kapacita základných iPhonov stále stanovená na 128 GB? Odpoveďou môže byť (a zrejme aj je) cloudové úložisko.
Kalifornský gigant zastrešuje cloudové úložisko s názvom iCloud, ktoré ponúka možnosť uloženia súborov, ktoré sa už nezmestia priamo do vstavaného úložiska zariadenia, prípadne ako prevencia pred nedostatkom úložného priestoru.
Na cloud možno uložiť prakticky všetko, od fotografií až po súbory. Nejde však o bezplatnú možnosť. Zadarmo Apple ponúka len 5 GB cloudového úložiska, čo nie je zrovna veľa. Ak chce používateľ vyššie kapacity, musí zaplatiť. Spoločnosť pritom ponúka viacero plánov s rôznymi kapacitami, od 50 GB až po 2 TB.
Vnímanie rastúcich nárokov zo strany Apple dokazuje aj skutočnosť, že nedávno rozšíril zoznam dostupných programov o kapacity až 6 TB a 12 TB. Tie sú však už celkom drahé.
Je to zlý prístup?
iCloud je rozhodne výbornou možnosťou, vďaka ktorej sa nemusíte obávať zostatku na vašom úložisku. A hovorím z vlastnej skúsenosti. Vlastním iPhone 13, taktiež so 128 GB úložiskom. Spočiatku som sa trochu obával, či to bude dosť, no aj po vyše dvoch rokoch používania som nemal najmenší problém.
Výhodou Apple je v tom, že jeho smartfóny pristupujú k úložisku trochu inak ako Android smartfóny. V telefóne mám uložených mnoho aplikácií, tisíce fotiek a stovky videí, no aj tak mám stále veľkú časť úložiska voľnú. Samozrejme, nemalú zásluhu na tom má aj iCloud, ktorý si predplácam.
Dôležité bude, aby Apple na tento trend včas zareagoval, čo s ohľadom na minulosť môže vyvolávať mierne obavy. Predsa len to bol až iPhone 13, pri ktorom sa základná kapacita úložiska zdvihla zo 64 GB na 128 GB, pričom už v časoch iPhone 12 bolo 64 GB veľmi málo.