Windows 11 je veľmi slušne navrhnutým a spracovaným operačným systémom. Osobne ho na svojom počítači používam už pár rokov, pričom za tú dobu som nenatrafil na žiadne vážnejšie problémy či komplikácie. Taktiež musím vyzdvihnúť pravidelnosť softvérových aktualizácií, a to ako tých menších, tak aj tých väčších. Pokiaľ ide o tie väčšie, jedna taká má byť na ceste aj v týchto okamihoch. Ako však píše server Digital Trends, táto konkrétna verzia vraj bude skutočne rozsiahla a prinesie veľké zmeny.
Kapitoly článku:
Príde Windows 12?
O debute novej generácie operačného systému Windows sa špekuluje už dlhšie. Aj na našom webe sme zverejnili zopár článkov, v ktorých hovoríme o možných dátumoch vydania. Pôvodné očakávania tvrdili, že Microsoft vydá Windows 12 už v priebehu tohto roku. Neskôr sa ale informácie zmenili. Samotný Microsoft zatiaľ neoznámil oficiálny dátum vydania Windows 12, dokonca neoznámil ani to, že na ňom pracuje.
Zac Bowden z Windows Central tvrdí, že vydanie Windows 12 ešte tento rok je celkom nepravdepodobné. Namiesto toho vraj Microsoft ostane pri súčasnom Windows 11 a bude ho obohacovať o nové funkcie, možnosti a vylepšenia.
No samozrejme, mlčanie softvérového giganta ohľadne Windows 12 neznamená, že systém neexistuje alebo sa nechystá. Práveže je dosť možné, že práce na ňom už prebiehajú. A aby toho nebolo málo, časti funkcií, ktoré prinesie, sa vraj ku nám po prvýkrát dopracujú už v druhej polovici tohto roku. Aby sme boli konkrétnejší, očakáva sa, že poniektoré funkcie Windows 12 budú sprístupnené už s nástupom verzie Windows 11 24H2. Tá by mala byť vydaná niekedy na jeseň.
Ohľadne tejto aktualizácie sa šíri viacero teórií. Poniektorí veria, že bude skutočne šírená ako Windows 11 24H2, čiže veľká „polročná“ aktualizácia pre súčasnú generáciu OS Windows. Iní sú zase toho názoru, že to, o čom sa bavíme, je skutočne Windows 12. Ani jednu z týchto teórií nemožno potvrdiť, resp. vyvrátiť.
Poniektorí špekulujú, že Microsoft môže oznámiť Windows 12 počas nadchádzajúcej konferencie, ktorú potvrdil na 21. máj. Pôjde pritom o konferenciu určenú len pre médiá, pričom zaoberať sa bude „víziou AI naprieč hardvérom a softvérom“.
Keď sa však pozrieme na štatistiky, Microsoft sa s vydaním Windows 12 nemá dôvod ponáhľať. Väčšina ľudí totiž stále používa Windows 10, čiže verziu systému, ktorá debutovala deväť rokov dozadu. Konkrétne si pripisuje trhový podiel až 67,23 %, uvádza StatCounter, čo mu dáva ohromný náskok pred Windows 11 na druhej priečke. Súčasná verzia OS má podiel na trhu 28,18 %. Dá sa teda povedať, že Windows 10 je stále viac ako dvojnásobne obľúbenejší ako Windows 11.
Zmeny v kompatibilite?
Nech už to je ako chce, Windows 11 24H2/Windows 12 má byť skutočne veľkou aktualizáciou s viacerými dôležitými zmenami a úpravami. Pochopiteľne, to vyvoláva otázku ohľadne kompatibility. Windows 11 už pri pôvodnom debute v tomto smere ktovieako nepotešil, keďže na spustenie vyžadoval, aby bolo dané zariadenie vybavené modulom TPM. Ten mnohé počítače nemali.
Microsoft vyžadoval túto technológiu kvôli modernejšiemu systému zabezpečenia, ktoré do Windows 11 implementoval. Okrem toho sa dvihli aj minimálne požiadavky na procesor, a to celkom výrazne.
Rovnaké požiadavky by mali platiť aj v prípade nadchádzajúcej veľkej aktualizácie. Je to dobre? Rozhodne áno. Zostavy za tie roky, čo je Windows 11 na svete, o čosi pokročili, takže tentokrát by už s kompatibilitou nemuselo mať problém až tak veľa ľudí.
Bude zadarmo?
Softvérové aktualizácie pre Windows zvyčajne bývajú k dispozícii bezplatne. Koniec koncov ste si za ne zaplatili kúpou licencie. A dobrou správou je, že inak by tomu nemalo byť ani v prípade Windows 11 24H2/Windows 12.
Microsoft ponúka väčšie i menšie aktualizácie zadarmo všetkým používateľom. Jedinou podmienkou je, aby bolo ich zariadenie kompatibilné. Peniaze si pritom často nepýta ani vtedy, keď vydá úplne novú generáciu OS Windows. Napríklad ak máte licencovanú verziu Windows 10, môžete bezplatne prejsť na Windows 11, teda ak vaše zariadenie spĺňa minimálne požiadavky. Pevne veríme a dúfame, že rovnaká politika bude platiť aj pri Windows 12.
Samozrejme, bezplatné prechody na nové verzie sa niečím zaplatiť musia. Konkrétne používatelia za takéto možnosti platia svojimi dátami. Microsoft ponúka bezplatné prechody na nové generácie OS už od Windows 8.1, čím si zabezpečuje pravidelný prísun obrovského množstva údajov o používateľov, ktoré následne dokáže speňažiť, napríklad prostredníctvom inzercie.
Aké budú funkcie?
Microsoft, podobne ako mnohé iné vplyvné firmy z technologickej sféry, prejavuje nemalý záujem o umelú inteligenciu. Dokonca sa očakáva, že nadchádzajúca generácia počítačov Surface sa bude dodávať s čipmi Intel Core Ultra a Snapdragon X Elite, ktoré sú vybavené dedikovanou jednotkou NPU (Neural Processing Unit).
Záujem Microsoftu o umelú inteligenciu je evidentný, preto sa očakáva, že bude jedným z hlavných zámerov aj v rámci nadchádzajúcich verzií OS Windows. Konkrétne s príchodom Windows 11 24H2 sa má výrazne zlepšiť asistent Copilot, ktorý vraj bude lepšie rozumieť pracovným postupom používateľov, a to vďaka funkcii s názvom AI Explorer. Jej úlohou je sledovať aktivity, ktoré sa odohrávajú na obrazovke, a hľadať medzi nimi súvis či kontext. Na základe komplexnej analýzy potom používateľovi umožňuje vrátiť sa do konkrétneho bodu v pracovnom postupe, teda ak niečo také vyžaduje.
Potešiť by sa mali aj hráči. Nová verzia systému vraj dostane funkciu Super Resolution, ktorá sa bude snažiť za pomoci umelej inteligencie zvyšovať obrazovú kvalitu v hrách.
Úprava dizajnu?
Čo sa týka vizuálu, s nástupom Windows 11 sa Microsoft rozhodol pre viacero veľkých zmien. Pochopiteľne, tieto úpravy sa stretli so zmiešanou spätnou väzbou. Ťažko sa tomu čudovať, keďže dizajn je celkom subjektívnou záležitosťou.
Nemožno však poprieť, že Windows 11 vďaka vycentrovanému panelu s nástrojmi, vynovenými ikonami a zaoblenými rohmi pracovných okien, vyzerá naozaj moderne.
Microsoft však zverejnil novú snímku (nižšie), ktorá poukazuje na ďalšie možné dizajnové úpravy. Asi najviac prekvapuje vznik novej lišty vo vrchnej časti obrazovky, ktorá ponúka rýchly prístup k nastaveniam siete, zvuku a podobne. V súčasnosti sa tieto nastavenia nachádzajú na hlavnom nástrojovom paneli. Úprava to vyzerá byť celkom zaujímavá, no v jednej veci si nemôžem pomôcť – som jediný, komu vrchná lišta pripomína macOS?
Na záver musím zdôrazniť, že všetky uvedené informácie by sa mali brať s rezervou. Samotná spoločnosť totiž zatiaľ nič oficiálne nepotvrdila. Ak sa to zmení, dáme vám vedieť.