HIV je veľmi vážnym ochorením, s ktorým zdravotníci a rôzni odborníci bojujú už veľmi dlhú dobu. Ako však postupujú technológie, postupujú aj ich metódy skúmania a experimentovania. A zrejme tým možno vďačiť obrovskému pokroku, ktorý opäť priblížil ľudstvo k vytvoreniu liečebnej metódy, ktorá by zákerný vírus definitívne pochovala do knižiek dejepisu. Konkrétne si ho pripisujú vedci z Lekárskeho centra Amsterdamskej univerzity v Holandsku, informuje Sky News.
Kapitoly článku:
Čo presne je HIV?
HIV je vírusové ochorenie, ktorým je celkom ťažké sa nakaziť. Ako píše HIV Prevence, mimo ľudského tela nedokáže prežiť veľmi dlhú dobu. HIV dokáže prežívať iba v telesných tekutinách, ako sú krv, spermie alebo materské mlieko. K prenosu vírusu dochádza vtedy, keď infikované tekutiny prídu do kontaktu so sliznicou inej osoby. Nakaziť sa teda nemožno tým, že vírus vdýchnete alebo sa dotknete osoby, ktorá je ním nakazená. Najčastejším spôsobom prenosu je nechránený pohlavný styk.
HIV má pritom jednu veľmi nebezpečnú zvláštnosť – prednostne napadá bunky CD4. To vírusu umožňuje ochromiť imunitný systém ešte predtým, ako si dokáže vybudovať prostriedky na obranu. Taktiež zvykne napádať makrofágy, čo je ďalší druh bielych krviniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v reakciách imunitného systému.
Zákernosť vírusu taktiež spočíva v jeho schopnosti začleniť do genetického programu napadnutých buniek. Konkrétne kód DNA je možné prepisovať iba pomocou špecifického enzýmu. A práve HIV týmto enzýmom disponuje.
Keďže vírus po infikovaní vyraďuje z funkcie imunitný systém, telo samo o sebe proti nemu nedokáže bojovať, teda aspoň nie úspešne. A žiaľ, doposiaľ neexistujú ani externé zásahy, ktoré by dokázali ochorenie efektívne liečiť.
Zlom na obzore
Vedci skúmajú HIV a spôsoby liečby už veľmi dlhú dobu. A zdá sa, že sa konečne blíži vytúžený zlom. Vedcom sa za pomoci nástroja na úpravu génov (Crispr-Cas) podarilo preniknúť do genetického kódu a odstrániť stopy vírusu z infikovaných buniek.
Táto technológia, ktorá získala Nobelovu cenu, funguje prakticky ako nožnice. Dokáže „strihať“ DNA na určitých miestach, čo umožňuje jednoduchší prístup ku konkrétnym častiam genetického kódu. Touto metódou sa tak vedci dokážu dostať k nakazeným bunkám a odstrániť z nich nežiadúce gény, prípadne do nich vniesť nový genetický materiál.
Vedci uviedli, že ich cieľom je vytvoriť komplexný liek na HIV, ktorý by bol dostupný pre všetkých, a ktorý „dokáže inaktivovať rôzne kmene HIV v rôznych bunkových kontextoch“.
Celkovo môže vírus napádať rôzne typy buniek, čo vedcom výrazne komplikuje ich prácu. Napriek tomu však veria, že nový systém liečby umožní odhaliť vírus aj v skrytých miestach. „Tieto zistenia predstavujú zásadný pokrok pri navrhovaní stratégie liečby,“ uviedli.
Konkrétne v štúdii prezentovanej na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb sa vedci zamerali na časti vírusu, ktoré zostávajú rovnaké vo všetkých známych kmeňoch HIV. Výsledkom ich snahy má byť vytvorenie širokospektrálnej terapie schopnej účinne bojovať proti viacerými variantom ochorenia.
Samozrejme, ich práca ešte neskončila. Tvrdia, že ich zistenia predstavujú akýsi dôkaz konceptu. V budúcnosti sa majú v pláne zamerať na optimalizáciu spôsobov podávania v rámci väčšiny buniek v rezervoáre HIV. Dúfajú, že sa im podarí navrhnúť stratégiu, aby bola liečba čo najbezpečnejšia pre budúce klinické aplikácie a aby sa dosiahla správna rovnováha medzi účinnosťou a bezpečnosťou.
„Až potom budeme uvažovať o klinických skúškach „liečby“ na ľuďoch s cieľom zneškodniť rezervoár HIV,“ uviedli vedci. „Hoci sú tieto predbežné zistenia veľmi povzbudivé, je príliš skoro na vyhlasovanie, že na obzore je funkčný liek na HIV.“
Hrozivé čísla
Pokrok vedcov v liečbe HIV, hoci stále nejde o konečné riešenie, je rozhodne povzbudzujúcou správou. Aj keď sa HIV neprenáša tak ľahko ako iné vírusy, v roku 2022 malo podľa UNAIDS týmto ochorením trpieť 33,1 až 45,7 milióna ľudí po celom svete, pričom podľahnúť mu malo od 480 000 do 880 000 pacientov.
Celkovo sa malo vírusom nakaziť od 64,8 do 113 miliónov ľudí po celom svete, pričom od 32,9 do 51,3 milióna ľudí mu malo podľahnúť.