Telekom ako popredný slovenský operátor cíti potrebu starať sa o to, aby jeho činnosť bola čo najužitočnejšia pre všetkých. To znamená, že musí myslieť aj na planétu, resp. ochranu životného prostredia. A dobrou správou je, že presne to teraz robí. Operátor prostredníctvom tlačovej správy oznámil, že nadväzuje na vlaňajšiu pilotnú prevádzku posielania hardvéru vo vratných recyklovateľných obaloch a aktuálne projekt presúva do ostrej prevádzky.
Kapitoly článku:
Prvé vratné obaly mieria do obehu
Telekom s ostrou prevádzkou príliš nečakal. Oficiálne ju spustil včera, čiže 21. marca. Od tohto dňa operátor využíva plnú prevádzku posielania zásielok uskutočnených cez viaceré predajné kanály, ako je e-shop či call centrum, vo vratných, čiže recyklovateľných obaloch.
Viac od operátorov:
- Orange hlási definitívny koniec: 3G pochoval, 5G má priniesť 80 % populácie Slovenska
- Telekom má fantastickú novinku: Ak máš Apple, toto ťa extrémne poteší
- Telekom má v ponuke absolútne novinky: Tieto zariadenia budú miznúť zo skladu
Ostrá prevádzka však momentálne nebeží na plné obrátky. Stane sa tak v procese, ktorý je rozdelený na niekoľko fáz. V prvej fáze budú vratné obaly využívané pri doručovaní kuriérom. V ďalších fázach chce operátor umožniť odovzdanie vratných obalov cez ktorékoľvek výdajné miesto spoločnosti Packeta, ako aj cez Z-Boxy.
Telekom ráta s veľkým nasadením, preto už v prvej fáze bude do obehu nasadených viac ako 13 000 vratných obalov.
„Na tomto projekte spolupracuje Telekom s logistickou spoločnosťou Packeta a výrobcom recyklovaných obalov Corplex, podobne ako pri teste nových transportných krabíc v rámci vlaňajšieho pilotu,“ uvádza Telekom.
K dispozícii sú dve veľkosti
Vratné obaly pod názvom AkyPak, v ktorých Telekom odosiela hardvér zákazníkom, sú k dispozícii v dvoch veľkostiach. Aby sme boli konkrétnejší, slúžia k preprave mobilných telefónov, smart hodiniek, tabletov, slúchadiel a fixných zariadení.
Každý obal je pritom označený jedinečným QR kódom, ktorý kuriér naskenuje. Nasleduje nahratie do systému, po čom je možné jednoducho lokalizovať aktuálnu polohu obalu, predchádzať prípadnej strate a efektívne ho vrátiť do obehu. Súčasťou dizajnu krabíc je aj mikroperforovaná oblasť pre etikety, ktorá uľahčuje ich strhávanie bez zanechania zvyškov.
Netreba sa pritom báť, že by boli vratné obaly nekvalitné, a teda že by pri nich hrozilo poškodenie zásielky. Samozrejme, nejaké riziko tu je, no tomu sa nevyhnete ani pri tradičných obaloch. Konkrétne balenie AkyPak má patentovaný materiál AkyLux, ktorý zabezpečuje pevnosť a pružnosť a chráni obsah zásielky aj pri silnejšom náraze. Vlastnosti použitých materiálov zabezpečujú aj odolnosť voči vlhku či celkovo poveternostným vplyvom pri zachovaní nízkej hmotnosti.
O výrobu sa stará hurbanovský spoločnosť Corplex Slovakia, ktorá vďaka svojej lokálnej fabrike pri dodávke vratných obalov pre Telekom nemusí zastrešovať náročné logistické cesty do zahraničia. Na konci životnosti Corplex použité obaly spätne vykúpi. Následne ich rozdrví a získaný recyklovaný materiál opäť použije.
Telekom: Pilotná prevádzka zaznamenala úspech
V rámci pilotnej prevádzky, ktorá prebiehala vlani, bolo zákazníkom doručených v obaloch AkyPak až 5 791 zásielok, a to bez jediného poškodenia či žiadosti o vrátenie objednaného zariadenia. Packeta pri odovzdaní zásielok spätne prebrala až 99 % obalov v neporušenom stave.
„Veľkou výhodou recyklovaného obalu, na ktorom sa podieľali Slovak Telekom, Packeta a Corplex, je oproti pôvodným transportným obalom ich ekologická výroba, ako aj skladanie a rozkladanie, ktoré zaberie o polovicu menej času ako pri kartónových verziách. Vďaka dlhšej životnosti krabica vydrží viac ako 60 opakovaných transportov, v ojedinelých prípadoch až 100 doručení, ktoré sa podarilo počas testovacej prevádzky dosiahnuť,“ uvádza operátor.
Nasadením vratných obalov do ostrej prevádzky Telekom potvrdzuje svoje odhodlanie dosiahnuť plnú cirkularitu do roku 2030.