Inovatívny startup prichádza s technológiou, ktorá môže predstavovať revolúciu v čipovom priemysle. Konkrétne ide o nový dizajn, ktorý umožňuje procesorom udržať si vysoký výkon pri mnohonásobne nižšej spotrebe. O novinke informuje server TechSpot.
Kapitoly článku:
Nie je to len o výkone
Procesor je nevyhnutnou súčasťou každého inteligentného zariadenia. Slúži totiž ako mozog a riadiace centrum pre všetky aktivity, ktoré sa na ňom odohrávajú. Všeobecne platí rovnica, že čím je čip výkonnejší, tým je lepší. Je tu však aj kopa iných premenných, na ktoré treba brať ohľad, nielen čistá sila. Veľmi dôležitá je napríklad aj spotreba, ktorá typicky rastie spolu s výkonom.
Ak si pozriete akékoľvek predstavenie nových procesorov, výrobcovia sa vždy okrem nárastu v oblasti výkonu zmieňujú aj zlepšením tzv. efektivity. Tento pojem vyjadruje, pri akej spotrebe si dokáže daný procesor udržiavať avizovaný zvýšený výkon. Pri procesoroch pre počítače sa v tomto smere rieši spotreba elektrickej energie, pri smartfónoch zase spotreba energie v batérii. Ak má čip vysoký výkon, ale aj astronomickú spotrebu, automaticky sa stáva pre mnohých zákazníkov neatraktívny.
Smutnou správou je, že vyšší výkon jednoducho potrebuje vyššiu spotrebu. Vezmite si, že sa celý deň nenajete – dokázali by ste toho spraviť viac, ako keby ste jedli pravidelne?
Prichádza revolúcia?
Na druhú stranu, počítačové technológie nie sú ľudské telo, a teda pri nich existuje viacero možností modifikácie. Konkrétne v súvislosti s čipmi prináša sľubnú modifikáciu startup Efficient Computer, a to vo forme nového dizajnu prezývaného „Fabric“.
Podľa slov spoločnosti môže tento dizajn poskytnúť výkon na úrovni súčasnej ponuky, pričom spotrebuje len „nepatrný zlomok“ elektrickej energie. Konkrétne má byť 100-násobne efektívnejší ako „najlepší vstavaný von Neumannov procesor“ a až 1 000-krát úspornejší ako energeticky náročné grafické karty. V sprievodnej tlačovej správe oznámila, že nový čipový dizajn už implementovala do svojho testovacieho procesora s označením Monza.
Podrobnosti týkajúce sa novej technológie sú celkom ťažko pochopiteľné pre kohokoľvek, kto sa nerozumie čipom do tých najdrobnejších detailov. Kľúčovou tajnou prísadou má byť optimalizácia pre paralelizmus od základov. Procesory na všeobecné použitie sú mimoriadne komplikované a obsahujú kopu starších prvkov pre zachovanie spätnej kompatibility. Tím z Efficient Computer všetky tieto prvky vynecháva a používa zjednodušenú, rekonfigurovateľnú architektúru toku dát na správne fungovanie kódu v mnohých paralelných výpočtových prvkoch.
Tento nový dizajn vychádza z viac ako sedemročného výskumu, ktorý prebiehal na pôde Carnegie Mellon University. Priestorový paralelizmus má využívať tým, že vykonáva rôzne inštrukcie v rovnakom čase v rámci fyzického rozloženia procesora. Tieto paralelné výpočtové prvky sú prepojené v jednej sieti.
Pokiaľ ide o softvér, Efficient Computer sľubuje podporu pre hlavné programovacie jazyky, vrátane C++, ako aj podporu pre TensorFlow a niektoré aplikácie Rust. Takáto kompatibilita má vývojárom umožniť rýchle úpravy kódov pre architektúru Fabric. Startup tvrdí, že softvér bol vyvíjaný spolu s hardvérom „od prvého dňa“.
Pomalé šírenie
Potreba rekonfigurácie kódu, nech už je akokoľvek jednoduchá, však môže obmedziť šírenie novej technológie. Predsa len to je pre vývojárov krok navyše. Rozhodne by teda nejaký čas trvalo, kým by boli pre Fabric upravené všetky kľúčové aplikácie a platformy. Možno aj preto startup momentálne cieli na veľmi špecifické segmenty trhu. Svoj mimoriadne efektívny čip chce najskôr priniesť napríklad do zdravotníckych zariadení, zariadení na monitorovanie civilnej infraštruktúry či satelitov.
Mnoho detailov ohľadne údajnej revolučnej architektúry nám stále chýba. Za svoj úmysel a snahu si však startup už teraz zaslúži nemalú pochvalu. Nedávno sa pritom potešil investícii vo výške až 16 miliónov dolárov (14,6 milióna €), ktorú obdržala v rámci počiatočného financovania pod záštitou Eclipse Ventures.
Pokiaľ ide o uvedenie novej technológie na trh, Efficient Computer uvádza, že už uzavrel dohody s nemenovanými partnermi, pričom prvé modely má v pláne dodať začiatkom budúceho roka.
1 USD = 0,91 EUR