Slovenská vláda sa údajne plánuje inšpirovať susedným Rakúskom. Konkrétne narážame na výstavbu veterných elektrární, čo je smer, v ktorom vládne inštitúcie podnikajú čoraz viac odvážnych krokov. K jednému takému dochádza aj teraz. Ako píše server DSL.sk, vláda je očividne toho názoru, že verejnosť myšlienke výstavby veterných elektrární nie je až tak naklonená. Preto sa ju rozhodla presvedčiť prieskumom.
Kapitoly článku:
Konkrétne ide o objednaný prieskum, a to zo strany Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA), sekcie Úradu vlády SR pre plán obnovy. Informovala o ňom prostredníctvom oficiálneho oznámenia.
Väčšina vraj s veternými parkmi súhlasí
„Až 61 % obyvateľov Slovenska by súhlasilo s výstavbou veterných parkov v blízkosti ich bydliska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre NIKA na Úrade podpredsedu vlády vypracovala agentúra IPSOS,“ uvádza sa v oznámení.
NIKA ďalej uvádza, že občania Slovenska za najväčšie benefity výstavby veterných parkov považujú to, že elektrina vyrobená takýmto spôsobom neprodukuje žiadne emisie, a teda neškodí životnému prostrediu. Pochvaľovať si majú aj víziu energetickej sebestačnosti.
Prečítajte si tiež: V Banskej Bystrici bolo spustené najväčšie smart batériové úložisko na Slovensku
O veterných parkoch v minulosti malo v minulosti počuť 71 % občanov, a to predovšetkým z televízie. Obecne sa vraj myšlienka budovania veterných parkov páči (a považuje ju za prínosnú) približne 70 % obyvateľov.
„Nehovoríme do vetra – my ho chceme využiť. Preto aj plán obnovy ráta vo svojej novej zelenej kapitole REPowerEU s vytvorením pilotných oblastí vhodných na rozvoj veternej energie. Teší ma, že téma ľudí zaujíma: až 57 % obyvateľov uvádza, že by sa o veternej energii chcelo dozvedieť viac. To je výborný štart pre opatrenia, ktoré nás v rámci plánu obnovy čakajú,“ uviedol Peter Kmec, podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku.
Projekt za 400 miliónov
Plán obnovy v rámci pilotných oblastí pre rozvoj veternej energie ráta s potenciálnym celkovým inštalovaným výkonom najmenej 300 MW. NIKA uvádza, že vytvorenie takýchto oblastí by sa malo uskutočniť do konca roka 2025. „Zelená kapitola REPowerEU obsahuje rôzne reformy a investície v celkovej hodnote 403 miliónov eur, ktoré musia byť zrealizované do roku 2026,“ vysvetľuje oznámenie.
Na záver ešte treba poznamenať, že prieskum agentúry IPSOS sa realizoval na vzorke 1 020 respondentov, a to medzi 9. až 26. februárom.