Veľká konštelácia satelitov spoločnosti SpaceX, ktorá je viditeľná aj voľným okom, je stredobodom veľkých sporov. Vedci sa obávajú vesmírneho odpadu a upozorňujú aj na „vesmírny smog,“ ktorý astronómom bráni v pozorovaní vesmíru.
Teraz sa v kontroverznom výskume uvádza, že satelity Starlink spoločnosti SpaceX budú mať na svedomí ešte väčšiu katastrofu. Keď satelitom skončí životnosť a postupne zhoria v atmosfére, ich zmagnetizovaný „prach“ by mohol znečistiť atmosféru a oslabiť magnetické pole našej planéty. To siaha tisíce kilometrov do vesmíru a chráni nás pred nebezpečným kozmickým žiarením.
Kapitoly článku:
„Bola som šokovaná všetkým, čo som našla a tým, že to nikto neštudoval,“ vyjadrila obavy autorka výskumu, doktorandka z Islandskej univerzity Sierra Solter-Huntová. „Myslím, že je to naozaj, naozaj alarmujúce,“ dodala.
Mŕtve satelity ohrozujú ionosféru
Solter-Huntová odhaduje, že je možné, že množstvo kovových častíc v našej atmosfére sa od začiatku vesmírneho veku zvýšilo miliónkrát.
Ako povedala v rozhovore pre Live Science, keďže bude v nasledujúcich desaťročiach vypustených a následne vyradených z prevádzky výrazne viac komerčných satelitov, toto číslo by mohlo dosiahnuť miliardový nárast. Väčšina prachu z mŕtvych satelitov sa bude hromadiť v hornej časti nazývanej ionosféra, ktorá sa rozprestiera až do výšky 500 kilometrov nad povrchom Zeme. Solter-Huntová tvrdí, že tam by mohol magnetický prach ostať už navždy.
Prečítajte si tiež: Krása, akú ste ešte nevideli: Najdetailnejšiu snímku vesmíru tvorí 170 miliónov fotiek
Mohlo by to vytvoriť „dokonalú vodiú sieť okolo našej planéty,“ ktorá by v prípade elektrického náboja blokovala naše ochranné geomagnetické pole presahujúce ionosféru. V „najextrémnejšom “prípade“ by vonkajšie okraje našej atmosféry, ktoré by už neboli plne chránené geomagnetickým poľom, boli v priebehu storočí rozobrané drsným žiarením vesmíru.
Nie je to také jednoznačné
Je teda magnetický prach z vyradených satelitov skutočnou hrozbou pre magnetické pole Zeme? Vedci sa v tejto otázke nevedia zhodnúť.
„Dokonca aj pri hustote (prachu z rakiet), o ktorej sa hovorí, je súvislý vodivý obal ako skutočný magnetický štít nepravdepodobný,“ oponuje John Tarduno, planetárny vedec z Rochesterskej univerzity. Niektoré predpoklady z výskumu tiež označil ako „príliš jednoduché a nepravdepodobné“.
Rovnako nepravdepodobné je číslo satelitov, ktoré sa vo výskume spomína. SpaceX doteraz vypustila takmer 6 000 satelitov a Amazon, ktorý chce firme konkurovať, má v pláne vypustiť ďalších 3 200 satelitov. To sa k číslu 1 000 000, z ktorého vychádza Solter-Huntová, ani zďaleka nepribližuje.
Budúcnosť vesmírneho odpadu
Iní však tvrdia, že táto práca má svoje opodstatnenie. Ak už nič iné, zdôrazňuje, ako málo vieme o kovovom znečistení našej atmosféru alebo o tom, ako by tieto satelity mohli ovplyvniť zdravie našej planéty.
„Toto nie je problém, ktorý by sme mali ignorovať,“ zhoduje sa Fionagh Thompsonová, fyzička z Durhamskej univerzity v Anglicku. „Je potrebné ustúpiť a pozrieť sa na to ako na úplne nový fenomén,“ dodala.