Samsung nielen pri svojich vlajkových lodiach už dlhšie používa jeden a ten istý dizajnový jazyk. Odklonil sa tak od svojej pôvodnej stratégie, v rámci ktorej obmieňal vizuál zariadení de facto každý rok. To ale nie je vždy zlé, nakoľko jednotný dizajn pomáha budovať konzistentný firemný imidž. Teraz sa ku nám vďaka portálu PhoneArena dostáva snímka, ktorá prezrádza identitu hneď štyroch dizajnov, ktoré má Samsung plánovať pre svoju budúcoročnú špičku v podobe Galaxy S25 Ultra. Že by sme sa po niekoľkých rokoch dočkali zmeny?
Pokiaľ ide o modely „Ultra“, Samsung naposledy zmenil dizajn pri sérii Galaxy S22, ktorá debutovala vo februári 2022. V tom čase sme sa dočkali uvedenia modelu Galaxy S22 Ultra, ktorý si osvojil konštrukčné prevedenie s ostrými rohmi. Predtým tento vizuál používal rad Note, no ten, žiaľ, definitívne skončil.
No hoci skončil, nedá sa povedať, že by úplne zanikla jeho myšlienka. Prevzali ju práve modely „Ultra“, čo dokazuje nielen nový dizajn, ale aj podpora pre S Pen.
Veľa sa toho vraj nezmení, teda aspoň vpredu
Je možné, že Samsung dizajn svojej špičky v budúcnosti zmení? Možné to rozhodne je, no zrejme sa tak nestane v blízkej budúcnosti, teda aspoň nie budúci rok. Informátor známy PandaFlash tvrdí, že Samsung práve experimentuje so štyrmi možnými vizuálmi pre Galaxy S25 Ultra, pričom všetky z nich vyobrazil na priloženej snímke. Dobrou správou je, že vo všetkých štyroch prípadoch nejde o žiadne výraznejšie zmeny oproti súčasnej generácií (a dvom predošlým generáciám). Nejaké odlišnosti však možno zbadať.
Treba však poznamenať, že snímka informátora zachytáva jednotlivé dizajny len z prednej strany.
Prvý možný vizuál je náramne podobný tomu, ktorý aktuálne používa Galaxy S24 Ultra. Môžeme si všimnúť plochého displeja, ktorý ohraničujú tenké tmavé rámiky. Tie sa potom vlievajú do mierne viditeľných rámov konštrukcie.
Druhý dizajn je podstatne ambicióznejší. Ak sa preň Samsung rozhodne, Galaxy S25 Ultra bude mať ploché bočné hrany, čo by znamenalo, že pri pohľade spredu budú takmer neviditeľné. Náramne by sa stenčili aj vrchný a spodný rámik. Osobne si myslím, že tento dizajn vyzerá zo všetkých najaktratívnejšie.
V prípade tretieho vizuálu si môžeme všimnúť niečo podobné ako pri druhom dizajne, avšak s tým rozdielom, že sa stenčia len bočné rámiky. Vrchný aj spodný rámik by tak ostal nezmenený.
Posledný prototyp je zase celkom podobný tomu prvému, resp. súčasnému dizajnu. Rozdiel je prakticky len v rohoch rámu, ktoré sa zdajú byť mierne zaoblené.
Ťažko povedať, ktorý dizajn Samsung zvolí, ak sa vôbec niektorým PandaFlash trafil. Jeho predpovede treba brať s rezervou, keďže ide o celkom nového, teda neovereného informátora.
Nie je to len tak
Pokiaľ by Samsung zvolil druhý uvedený dizajn, mnohí by sa iste potešili. Dovolím si tvrdiť, že v tomto prevedení zariadenie vyzerá najmodernejšie a najprémiovejšie. Samsung ho taktiež môže zvoliť kvôli pokroku spoločnosti Apple, ktorá vraj na iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max uvedie extrémne tenké rámiky.
Stenčenie rámikov však rozhodne nie je jednoduchou úlohou. Čím sú rámiky tenšie, tým menej miesta ostáva pre interné komponenty. Predpokladáme pritom, že Samsung pri Galaxy S25 Ultra opäť použije najšpičkovejší dostupný čip. Treba však myslieť na to, že čím je čip výkonnejší, tým viac tepla produkuje, čo si žiada potrebu väčšieho a efektívnejšieho chladiaceho systému. No keď naň v interiéri nemáte dosť miesta, nastáva vážny problém.
Pokiaľ sú interné komponenty smartfónu na seba doslova natlačené, produkuje sa veľké množstvo tepla, ktoré bez dostatočne schopného chladiaceho systému nemá ako unikať von zo zariadenia. Dúfajme teda, že Samsung v tomto smere nespraví chybu a neponúkne nám najtenšie možné rámiky aj za cenu rizika, že sa bude zariadenie prehrievať.