Ak patríte medzi fanúšikov Samsungu, nepochybne viete o celkom nepopulárnej stratégií, ktorú výrobca uplatňuje u svojich vlajkových lodí Galaxy S. Samozrejme, narážame na delenie modelov na dve verzie podľa cieľového trhu. Tieto verzie sa pritom odlišujú v celkom zásadnej veci, ktorou je výkon. Zatiaľ čo Spojené štáty dostávajú modely vybavené špičkovými čipmi Snapdragon, na Európu a ďalšie trhy ostávajú čipy Exynos. Prečo ale takáto stratégia vôbec existuje? Odpoveď na túto otázku prináša server PhoneArena.
Kapitoly článku:
Samsung toho má na svojom konte naozaj mnoho. Ani zďaleka neprodukuje len smartfóny, jeho portfólio obsahuje aj viaceré iné produkty, vrátane domácich spotrebičov, nositeľných zariadení či notebookov. Je však pravda, že smartfóny sú jeho dojnou kravou, a teda sa im prikladá väčšia váha.
Smartfóny z dielnej juhokórejského výrobcu, predovšetkým tie vlajkové, sú vždy veľmi kvalitné a dá sa povedať, že aj veľmi obľúbené. Treba ho pritom oceniť za to, že si viaceré komponenty pre ne vyrába sám. Samsung je napríklad lídrom v oblasti zobrazovacích technológií, pričom svoje displeje poskytuje aj viacerým svojim konkurentom. Nie všetky komponenty mu však idú tak dobre.
Exynos vždy zaostával
Tým môžeme premostiť k zmieneným čipom Exynos. Tie samé o sebe nie sú nekvalitné či pomalé. Práve naopak, vlajkové modely majú celkom slušné parametre. Je však pravda, že ak ich porovnáme s vlajkovými modelmi od Qualcommu, utvárajú sa značné nerovnosti.
Prémiové čipy od Qualcommu vždy boli citeľne výkonnejšie aj úspornejšie ako prémiové čipy od Samsungu. Pravidelne to dokazujú overené testy, takže rozhodne nejde len o domnienku. A práve preto je pre mnohých nepochopiteľné, prečo smartfóny Galaxy S na niektorých trhoch používajú Exynosy, zatiaľ čo na iných sú vybavené Snapdragonmi.
Prečítajte si tiež:
- Snapdragon 8s Gen 3: Ohromný výkon, stojí menej a bojí sa ho aj Apple
- Euro 7 oficiálne schválené: Najprísnejšiu normu sa nepodarilo zastaviť
- Orange brnká na nervy konkurencii: Prináša vylepšenie, ktoré je absolútne zadarmo
Ako sme už spomenuli, varianty s Exynosmi sa dodávajú napríklad do Európy. Výnimkou bol minulý rok, kedy všetky vlajkové modely poháňal Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Tento rok sa však Samsung k svojej nepopulárnej stratégii vrátil. Mnohí zrejme verili, že ročná odmlka znamená, že juhokórejský gigant na svojich čipoch zapracuje a že ich znovu uvedie až vtedy, keď sa budú rovnať konkurenčným Snapdragonom.
A hoci na nich zapracoval, ukázalo sa, že nezabral dostatočne. Súčasné vlajky z radu Galaxy S24 sú na európskom trhu poháňané čipom Exynos 2400, zatiaľ čo verzie pre Spojené štáty dostali Snapdragon 8 Gen 3. Rozdiely vo výkonnosti a efektivite sú opäť evidentné.
Ako-tak dobrou správou je, že aspoň najvyšší Galaxy S24 Ultra sa na všetkých trhoch dodáva s čipom od Qualcommu.
Za všetkým hľadaj peniaze
Nadpis tejto sekcie de facto prezrádza dôvod, prečo sa Samsung v roku 2024 rozhodol vrátiť k svojmu nepopulárnemu deleniu.
V roku 2023, počas ktorého sa v nemalej miere opieral o procesory konkurencie, mu výrazne stúpli náklady. Konkrétne v poslednom kvartáli (štvrťroku) dodal iba 13 miliónov smartfónov s čipom Exynos, čo je o 48 % menej oproti rovnakému obdobiu v roku 2022. Logicky mu teda klesli aj príjmy z jeho vlastnej čipovej divízie, a to až o 44 %.
Podľa SamMobile mal Samsung v minulom roku vynaložiť na čipové súpravy až 8,87 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,1 %. Rast nákladov spôsobilo viacero faktorov. Samotné ceny čipov v tomto období stúpli takmer o tretinu, no nepochybne zaň môže aj fakt, že Samsung veľa čipov odoberal od konkurencie namiesto toho, aby si ich vyrobil sám.
Výrobca očividne verí, že keď bude viac používať čipy z vlastnej produkcie, dokáže skrotiť, ideálne zvrátiť rast nákladov. Z finančného hľadiska je teda návrat čipov Exynos pochopiteľným rozhodnutím. Je však škoda, že pre európskych spotrebiteľov nie je zrovna férové.
Ľudia sú spokojní, kupujú najmä „Ultru“
Nový Exynos 2400 je rozhodne upgrade oproti predošlej generácii, na špičku od Qualcommu sa však nechytá. Je to problém? Asi celkom áno, keďže európske modely Galaxy S24, hoci sú pomalšie a menej úsporné, stoja rovnako ako tie americké.
Na druhú stranu, prieskumy ukazujú, že spotrebitelia sú s novou sériou celkom spokojní. Dokonca sa povráva, že ide o najúspešnejšiu sériu Galaxy S za posledné roky, čo majú naznačovať nielen zmienené prieskumy spokojnosti, ale aj predaje. Globálny objem predaja mal v období od 28. januára do 17. februára dosiahnuť o 8 % vyšších hodnôt, než ktoré sa podarilo dosiahnuť minuloročným vlajkám z radu Galaxy S23. Novinky sa obrovskej obľube tešia najmä na domácom trhu, čiže v Južnej Kórei.
Pokiaľ ide o Európu, v západných regiónoch mali predaje medziročne stúpnuť o 28 %, a to predovšetkým vďaka silnému dopytu vo Veľkej Británii, Nemecku a Francúzsku.
Treba pritom poznamenať, že absolútne najobľúbenejším modelom z čerstvého tria je Galaxy S24 Ultra. Na celkovom objeme predaja sa mal doposiaľ podieľať až 52 percentami, a to aj napriek tomu, že je spomedzi svojej rodinky najdrahší. Že by na tom mal podiel fakt, že ho ako jediný model Galaxy S24 na všetkých trhoch poháňa Snapdragon 8 Gen 3? Je to možné.
Čo sa týka spokojnosti zákazníkov, podľa prieskumu od PerfectRec je rad Galaxy S24 najlepšie hodnoteným radom Galaxy S za posledných 5 rokov. A to rozhodne nemožno brať na ľahkú váhu. V tabuľke pod týmto odsekom nájdete porovnanie spokojnosti zákazníkov jednotlivých sérií Galaxy S, od Galaxy S20 až po Galaxy S24. Uvedené percentá znázorňujú podiel používateľov, ktorí danému radu udelili najvyššie hodnotenie.
Generácia | Galaxy S | Galaxy S Ultra |
Galaxy S24 | 91 % | 88 % |
Galaxy S23 | 75 % | 82 % |
Galaxy S22 | 61 % | 74 % |
Galaxy S21 | 73 % | 71 % |
Galaxy S20 | 68 % | 72 % |
Treba čakať?
Na moment sa ešte vrátime k nákladom. Je rozhodne pravda, že širšie používanie vlastných čipov Samsungu umožní citeľne znížiť svoje náklady, keďže sa nemusí zaoberať žiadnymi licenciami od konkurentov, dovozom a ani ďalšími nevyhnutnými náležitosťami, ktoré sú spätá s čerpaním komponentov od tretích strán.
Treba pritom mať na pamäti, že peniaze, ktoré Samsung ušetrí vďaka vlastným čipom, môže časom použiť na ich inovovanie. Hoci je pravda, že doposiaľ v tomto segmente zaostával za Qualcommom, nikde nie je napísané, že sa to v budúcnosti nezmení. Dúfajme teda, že ušetrí dostatok peňazí na to, aby sa Exynosy čím skôr aspoň vyrovnali svojim náprotivkom.
Ak sa tak nestane, komunita mu to rozhodne dá jasne pocítiť.