Invázia ruských vojsk na Ukrajinu, ktorú pôvodne Rusko označovalo za „špeciálnu vojenskú operáciu“, nechala a necháva za sebou mnoho následkov. Na hrozivú situáciu zareagoval predovšetkým Západ, a to celkom drasticky. Na najväčšiu krajinu sveta boli uvalené tvrdé ekonomické sankcie, ktoré ju de facto odstrihli od mnohých kľúčových produktov a služieb. Medzi nimi boli aj špičkové čipy pre elektronické zariadenia, ktoré sa Rusko rozhodlo vyrábať si vlastnoručne. Ako však píše server Neowin, zatiaľ sa mu to ktovieako nedarí.
Prvé sankcie boli na Rusko uvalené takmer okamžite po tom, čo svet obletela správa o začiatku invázie. V nasledujúcich dňoch a týždňoch z krajiny odišlo alebo tu pozastavilo svoju činnosť mnoho popredných firiem z rôznych sfér. To uškodilo najmä občanom, ktorí tak stratili prístup k obľúbeným produktom a službám.
Rusko však dlho nezúfalo. Na sankcie zareagovalo obmedzením dodávok cenných surovín, ako aj zahájením výroby vlastných alternatív produktov, ktoré západné krajiny z jeho trhu stiahli. Medzi nimi boli aj čipy.
Škodný je aj priemysel s čipmi
Konkrétne výrobu ruských procesorov dostala na starosť spoločnosť Baikal Electronics, ktorá kvôli sankciám prišla o kľúčovú partnerskú dohodu s taiwanským polovodičovým gigantom TSMC. Aj ten kvôli invázii obmedzil svoj vývoz do Ruska. Dokonca zašiel až tak ďaleko, že si ponechal okolo 300 000 už vyrobených a zabalených čipov, ktoré boli pripravené na export.
Aby ruský výrobca čipov prežil, musel sa prispôsobiť novým podmienkam, a to vyhľadaním lokálnych partnerov. Ako však naznačujú posledné zistenia, odkedy prišiel o dohodu s TSMC, topí sa v problémoch. O tejto skutočnosti informoval podľa portálu UkraineToday.org ruský denník Vedomosti.
V čom je problém?
Anonymné zdroje mali pre ruský denník uviesť, že viac ako polovica čipov Baikal, ktoré boli vyrobené v Rusku po uvalení tvrdých ekonomických sankcií, trpí vážnymi chybami, kvôli ktorým sú nepoužiteľné. Hlavným kameňom úrazu má byť nedostatok kvalifikovanej a kompetentnej pracovnej sily, ako aj nesprávna konfigurácia zariadení používaných na balenie.
Informácie týkajúce sa balenia čipov Baikal nie sú ktovieako utajované. Málo sa však toho vie o samotnej výrobe. Portál TechSpot upozornil, že v Rusku nateraz neexistuje žiadny výrobca čipov, ktorý by bol schopný produkovať čipy Baikal založené na 28 nm technológií. Špekulácie o tom, kto čipy v krajine skutočne vyrába, sú teda otvorené.
Budúcnosť ruského polovodičového priemyslu je nateraz neistá. Existuje preň však nádej, teda ak ruská vláda dodrží svoje slovo a skutočne zainvestuje desiatky miliárd dolárov do rozšírenia vývojových, výrobných a pracovných kapacít a schopností.