Pred pár dňami sa mi do rúk dopracoval najnovší smartfón z dielne spoločnosti Nothing, menovite Nothing Phone (2a). Toto zariadenie, na rozdiel od predošlého Nothing Phone 2, nefiguruje vlajková loď, ale ak cenovo dostupnejšia možnosť, ktorá sa snaží za rozumný peniaz ponúknuť čo najvyššie čísla. No musím uznať, že zatiaľ ako cenovo dostupný telefón nepôsobí, teda aspoň nie vo všetkých ohľadoch.
Ako ste už zrejme vyrozumeli z nadpisu, tento článok nie je plnohodnotnou recenziou, keďže na tú som so zariadením ešte nestrávil dostatok času. Strávil som s ním však dostatok času na to, aby som si vybudoval akési prvé dojmy. A práve o tie sa s vami podelím nižšie.
Nothing Phone (2a): Špecifikácia
Rozmery | 161,7 x 76,3 x 8,6 mm |
Hmotnosť | 190 g |
Displej | 6,7″ AMOLED 1 080 x 2 412 px 120 Hz 10-bitový HDR10+ 1 300 nitov |
Čip | MediaTek Dimensity 7200 Pro (4 nm) |
Pamäť | 8/12 GB |
Úložisko | 128/256 GB |
Batéria a nabíjanie | 5 000 mAh 45 W (káblové) |
Zadné fotoaparáty | 50 Mpx hlavný, f/1,8, PDAF, OIS 50 Mpx ultraširokouhlý, f/2.2, 144° |
Predný fotoaparát | 32 Mpx, f/2,2 |
Cena | 329 € (8/128 GB) 369 € (12/256 GB) |
Balenie veľmi neosloví
To prvé, s čím prichádzame do kontaktu pri kúpe každého nového smartfónu, je balenie. Výrobcovia si to uvedomujú, preto sa už pri tomto kroku snažia čo najviac zapôsobiť. Niektorí sa o to usilujú poskytnutím objemnej krabičky, ktorá značí prítomnosť všetkého, čo môže človek pri používaní smartfónu potrebovať – nabíjacieho adaptéra, nabíjacieho kábla, ochranného puzdra a podobne. Iní zase stavujú na čo najmenšiu krabičku, v ktorej je len smartfón, nástroj na vytiahnutie slotu pre SIM karty a nabíjací kábel.
Ako je na tom Nothing Phone (2a)? V tomto prípade sa výrobca rozhodol pre rovnakú filozofiu, akú v súčasnosti používajú giganti ako Samsung a Apple. Po objednaní a zaplatení objednávky sa vám do rúk dostane malá krabička, ktorá obsahuje skutočne iba telefón a nabíjací kábel (USB-C do USB-C). Kábel je to však celkom pekný, má priehľadné konce.
Konkrétne Nothing Phone (2a) však zachraňuje jedna dôležitá vec, a to cena. Pri vlajkových lodiach, ktoré sa predávajú od 1 000 do 1 800 eur, by človek naozaj očakával, že mu výrobca okrem telefónu poskytne aj nejaké to príslušenstvo. Phone (2a) však vlajkovou loďou nie je – v základnej konfigurácii s 8 GB operačnej pamäte a 128 GB interného úložiska sa predáva za 329 eur. Takže absenciu nabíjačku mu dokážeme odpustiť.
Úvodné nastavovanie
Po vybratí zariadenia z krabičky nasledovalo prvé zapnutie. To, našťastie, bolo bezproblémové a musím uznať, že aj celkom rýchle. Následne na mňa vyskočil úvodný nastavovací proces, ktorý bol veľmi intuitívny a taktiež bezproblémový. Nenatrafil som počas neho na nič nezvyčajné. Telefón vás vyzve na všetky základné úkony, ako je nastavenie SIM karty, pripojenie sa k Wi-Fi sieti, prihlásenie sa do konta Google a podobe. Samozrejme, nechýba ani možnosť prenosu dát zo starého zariadenia.
Po absolvovaní úvodných krokov dostanete na výber z dvoch vizuálnych prevedení používateľského rozhrania. Prvé má typický vizuál OS Android bez akýchkoľvek výraznejších zmien či doplnkov. Druhé používa vlastný dizajnový jazyk spoločnosti Nothing, ktorý sa opiera o kombináciu bielej a čiernej farby a vlastný typ písma. Osobne sa mi viac zapáčila tá druhá možnosť.
Je super, že Nothing dáva v takto dôležitej veci používateľovi na výber. Kto chce klasiku, má ju mať. A kto chce niečo nové, má tú možnosť.
V tomto bode môžem premostiť k softvéru. Nothing Phone (2a) poháňa vlastné používateľské rozhranie Nothing OS vo verzii 2.5, ktoré je založené na systéme Android 14. Musím uznať, že Nothing po softvérovej stránke odvádza veľmi slušnú prácu. Hoci je Phone (2a) prvý telefón od tejto firmy, ktorý sa mi dostal do rúk, v priebehu prvých dní ma softvér veľmi príjemne prekvapil.
Aj keď si zvolíte zobrazenie v dizajnovom jazyku Nothing, po funkčnej stránke sa rozhranie od čistého Androidu odlišuje len minimálne, čo vnímam ako veľké plus. Je tu však aj pár akýchsi „doťukov“, ktoré napomáhajú k tomu, aby bolo rozhranie intuitívnejšie a prispôsobivejšie. Napríklad na domovskej obrazovke si viete prispôsobiť veľkosť ikon – ak jednu aplikáciu používate častejšie ako ostatné, stačí, keď na nej podržíte prst a jedným ťuknutím ju zväčšíte.
Na uzamknutú obrazovku je zase možné umiestniť rôzne widgety, vďaka ktorým môžete získať rýchly prehľad o kľúčových informáciách bez toho, aby ste museli odomknúť telefón.
Najviac sa mi však, teda aspoň zatiaľ, na Nothing OS páči to, ako sa snaží obmedziť rušivé faktory. Bežne sú používateľské rozhrania založené na OS Android farebné a pestré. To je rozhodne v poriadku a mnohým to tak vyhovuje, no keď je všetko inej farby a pri každej aplikácii sa zobrazujú výrazné červené bodky, človeka to viac láka „na všetko ťukať“.
V prípade Nothing OS je to iné, teda ak si zvolíte už niekoľkokrát zmienený vlastný dizajn výrobcu. Ten totiž používa takmer výhradne kombináciu čiernej a bielej farby, vďaka čomu rozhranie pôsobí uniformne a elegantne, no to najlepšie je, že nenarúša pozornosť a sústredenie. Taktiež musím oceniť zabudovanú funkciu automatickej aktivácie tichého režimu po tom, čo je smartfón položený displejom nadol.
Displej smerom k zemi
Ľudia sa delia na dva typy – jedni smartfón pokladajú displejom nahor, druhí smerom nadol. Ak si kúpite Nothing Phone (2a), alebo vlastne ktorýkoľvek telefón od Nothing, ukazujete tým, že patríte medzi tú druhú zmienenú skupinu. V tomto prípade má však pokladanie smerom nadol aj praktické využitie, a to vďaka súprave LED svietidiel známej ako Glyph.
Podrobne a funkciám svetelných LED diód budem venovať v recenzii, nakoľko ponúka celkom širokú paletu funkcií a možností. V rámci prvých dojmov spomeniem len toľko, že v skutočnosti indikovanie LED diód využívam viac, ako som si myslel, že ich budem využívať.
Mnohí ich považujú za zbytočnosť, no pre mňa osobne ide o skvelý spôsob, akým sa môže nový hráč na trhu odlíšiť od konkurencie. Totiž aj keby ste z Nothing Phone (2a) tieto diódy odstránili, stále by ste mali v rukách telefón s veľmi slušnou výbavou a za veľmi slušnú cenu.
Výkon na jednotku?
Zatiaľ som s telefónom nestrávil dostatok času na to, aby som mohol plnohodnotne posúdiť a odsúdiť jeho výkonnostné kapacity. No je pravda, že v priebehu prvých dní, ktoré som s ním strávil, ma po tejto stránke nijak nesklamal.
Náročnejšie testy ho ešte len čakajú, no v bežnej praxi zatiaľ obstáva na výbornú. Prechádzanie používateľským rozhraním je rýchle a plynulé. Zatiaľ som sa nestretol s tým, že by niektorá z natívnych aplikácií nepodporovala obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (ktorú displej smartfónu ponúka), čo je taktiež veľké plus. Rovnako je rýchle aj otváranie aplikácií tretích strán či surfovanie po webe.
Prvého spomalenia som si všimol až pri fotení. No to sa dá pochopiť, keďže fotenie je celkom náročná úloha. Obraz sa musí zachytiť a následne spracovať, čo si pýta nejaký ten výpočtový výkon. Treba pritom mať na pamäti, že Nothing Phone (2a) nie je vlajková loď. S prihliadnutím na túto dôležitú skutočnosť si myslím, že postprodukcia snímok telefónu trvá „tak akurát“.
Pokiaľ ide o batériu, zatiaľ som mal iba také ľahšie dni, keďže tu máme veľkonočné sviatky a na telefóne som až tak veľa času netrávil. Myslím si však, že aj takéto používanie sa ráta ako test. Pri miernejšom používaní, ktoré zahŕňa odpisovanie na správy, kontrolovanie e-mailov a občasné vyhľadanie neznámeho pojmu na Googli či pozeranie videí, Phone (2a) dokáže s prehľadom vydržať vyše jedného dňa, ak nie aj dva dni. Aby som bol úprimný, výdrž zariadenia ma zatiaľ prekvapuje asi najviac, a to v tom najlepšom zmysle slova.
Prvé zábery
Samozrejme, čo by som to bol za „smartfónového nadšenca“, ak by som okamžite po zapnutí telefónu rovno neotvoril aplikáciu fotoaparátu?
Nothing Phone (2a) je vybavený dvoma zadnými fotoaparátmi, pričom v oboch prípadoch hovoríme o rozlíšení 50 Mpx. Hlavný objektív má clonu f/1,9 a podporu pre optickú stabilizáciu, zatiaľ čo ultraširokouhlý objektív sa môže pochváliť clonou f/2,2 a 114-stupňovým zorným poľom.
Prvé snímky boli celkom obstojné. Musím uznať, že som očakával trochu vyššiu kvalitu v slabšom osvetlení, no tým nechcem povedať, že by boli tieto zábery nepoužiteľné. Pokiaľ ide o fotenie za jasného počasia, tomu nemám veľmi čo vytknúť. Áno, farby nie sú najpresnejšie a ostrosť nie je na úrovni vlajkových lodí, no opäť pripomínam, že Phone (2a) nie je drahý telefón. Práve naopak.
Taktiež musím poznamenať, že zatiaľ som telefónom odfotil len pár záberov, takže môj dojem sa môže po absolvovaní dôkladnejších a podrobnejších testov zmeniť.
A čo dizajn?
Pôvodne som mal v úmysle sa v tomto článku venovať primárne dizajnu, no nakoniec som sa rozhodol svoj plán pozmeniť. To preto, lebo dizajn v prípade Nothing Phone (2a) je hlbšou témou, ktorá si, aspoň podľa mňa, zaslúži viac pozornosti, než koľko môže ponúknuť pár stručných odsekov. No aby som vás nenechal s úplne prázdnymi rukami – novinka má opäť priehľadnú zadnú stranu, čo znamená, že voľným okom vidíme na vnútorné komponenty.
Rozdielov oproti Nothing Phone (2) či Phone (1) je viacero, no aspoň po vizuálnej stránke je najväčšou zmenou presunutie modulu s fotoaparátmi do stredu vrchnej časti zadného panelu. Toto prevedenie pobavilo veľkú časť internetu, nakoľko do istej miery pripomína nos prasaťa. Čiastočne to vidím tiež, no nemám problém. Takéto umiestnenie fotoaparátov je totiž veľmi praktické. Keď fotíte, nemusíte sa báť toho, že by ste si prstami zakryli objektív. Taktiež zamedzuje otravnému „poskakovaniu“, keď telefón používate počas toho, ako ho máte položený na stole.
Na prednej strane ma najviac potešila prítomnosť plochého displeja, ktorý ohraničujú symetrické rámiky. Niečo také sa často nevidí ani vo vyšších cenových kategóriách, takže palec hore, Nothing.
Aby som to zhrnul…
Moje prvé dojmy z Nothing Phone (2a) hodnotím celkom pozitívne. Telefón nebolo problém nastaviť, pričom prvé dni, ktoré som strávil jeho používaním, mi nič extra nechýbalo. Samozrejme, stále si ponechávam určitú „názorovú rezervu“, keďže najdôležitejší bude verdikt po dlhšom používaní.
Ak však bude Phone (2a) aj naďalej fungovať tak, ako fungoval doteraz, dovolím si tvrdiť, že si vyslúži veľmi kladné hodnotenie. Uvidíme.