Apple Watch sú preukázateľne jedny z najobľúbenejších inteligentných hodiniek na trhu, a to celkom zaslúženie. Vystatujú sa elegantným dizajnom, kopou šikovných funkcií a predovšetkým vynikajúcou kooperáciou s inými zariadeniami Apple. Softvér je však zároveň aj veľkou slabinou. Popularita hodiniek by nepochybne bola oveľa vyššia, pokiaľ by sa dali spárovať aj s inými smartfónmi, teda nie iba iPhonmi. Žiaľ, kalifornský gigant takú možnosť neponúka. A dnes už vďaka serveru Gizmochina vieme, prečo tomu tak je.
Kapitoly článku:
Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov nedávno zažalovalo Apple kvôli aplikovaniu praktík poškodzujúcich hospodársku súťaž. Rezort poukázal na viaceré problémy, vrátane obmedzenej kompatibility inteligentných hodiniek tretích strán so systémom iOS. Vlastné zariadenia Apple medzi sebou komunikujú a kooperujú bez akýchkoľvek problémov či obmedzení. Akékoľvek iné zariadenia sa však do ekosystému nemajú možnosť začleniť. Fungovať s ním buď to nemôžu, alebo môžu, no v značne obmedzenom režime.
Žaloba amerického ministerstva proti Apple používa exkluzivitu produktov spoločnosti ako dôkaz toho, že svojím správaním narúša hospodársku súťaž, čo škodí ako firmám, tak aj používateľom.
Apple vraj chcel, no nemohol
Pochopiteľne, reakcia spoločnosti na seba nenechala dlho čakať. Na svoju obranu uviedla, že pôvodne plánovala, aby hodinky Apple Watch boli kompatibilné aj s Android smartfónmi. Od tohto plánu však mala upustiť kvôli technickým problémom.
Apple vraj až tri roky strávil skúmaním riešení, ako by bolo možné dosiahnuť kompatibilitu medzi Apple Watch a Androidom. Očividne však všetka tá snaha vyšla navnivoč, keďže táto kompatibilita dodnes chýba. Ako sme už spomenuli v predošlom odseku, od projektu malo byť upustené kvôli technickým komplikáciám.
Táto informácia sa zhoduje s predošlými správami Marka Gurmana z agentúry Bloomberg. Ten taktiež hovoril, že zavedenie kompatibility medzi Apple Watch a Androidom znemožnili technické prekážky.
Schyľuje sa k zmene?
Apple sám od seba teda kompatibilitu nezaviedol a zrejme ani nezavedie. Karty však môže zamiešať práve žaloba amerického ministerstva. Je možné, že budú zavedené určité mantinely, ktoré giganta prinútia k tomu, aby skončený projekt oživil, teda aby musel do Apple Watch implementovať podporu pre Android. Koniec koncov, ani Európska únia (EÚ) sa s ním ktovieako nebabre, tak prečo by sa americká vláda nemohla trochu inšpirovať?
Ťažko povedať, či Apple skutočne ukončil práce na zavedení predmetnej kompatibility kvôli technickým problémom. Nikto z nás nevidí, čo sa deje za dverami spoločnosti. Podľa niektorých teórií však projekt ukončil (aj) z iných dôvodov.
Vysoké hradby sú preňho výhodou
Apple si dokáže udržiavať vernosť svojich zákazníkov ako nikto iný. A vďačí za to práve svojmu úzko prepojenému a stráženému ekosystému. Jeho zariadenia medzi sebou vedia komunikovať tak, ako žiadne iné. Ak by cez svoje brány pustil aj tretie strany, pripravil by svojich zákazníkov o akúsi exkluzivitu. A to by vernosti voči jeho značke rozhodne neprospelo.
Odmietanie tretích strán je teda pre Apple rozhodne výhodné. Keď človek vstúpi do jeho ekosystému, len málokedy z neho vyjde. Ak by však používatelia dostali možnosť využiť lacnejšie alternatívy či možnosti bez toho, aby sa pripravili o všetky tie výhody, ktoré ekosystém prináša, pravdepodobne by sa to zmenilo.
Uvidíme, ako sa celá situácia ohľadne Apple a prísnych regulácií od Spojených štátov a EÚ vyvinie. Čo poviete vy? Ocenili by ste, keby Apple Watch fungovali aj na Androide a vnímate právne zásahy ako dobrú vec?