Ako často presedlávate zo staršieho smartfónu na nový? Odpoveď na túto otázku sa naprieč spoločnosťou diametrálne odlišuje, a to v závislosti od viacerých faktorov. No nech už je akákoľvek, Apple si myslí, že najlepšou voľbou, akú môže jeho verný zákazník spraviť, je kúpiť si jeden z najnovších modelov iPhone 15. Prečo? Odpovede spoločnosť poskytuje priamo na svojej stránke, píše server Mobilizujeme.cz.
Apple je mnohými vnímaný ako kontroverzný výrobca, a to predovšetkým kvôli jeho síce veľmi šikovnému, no za to aj veľmi prísne stráženému ekosystému. Jeho otvorenosť voči tretím stranám je prakticky nulová, hoci je pravda, že to sa v dohľadnej budúcnosti bude musieť zmeniť.
iPhone má dlhú životnosť, čo prospieva najmä zákazníkom
Či už ste alebo nie ste fanúšikom Apple, treba uznať, že telefóny s logom nahryznutého jablka sú naozaj kvalitné. Hoci niektoré inovácie spoločnosti trvali (a trvajú) dlhšie, než by bolo vhodné, predaje hovoria samé za seba.
Každý nový iPhone ponúka solídne konštrukčné vyhotovenie, vysoký výkon, kvalitné fotoaparáty a predovšetkým dlhú softvérovú podporu. Tieto črty si zákazníci veľmi cenia, keďže dokopy pomáhajú smartfónu dosiahnuť dlhú životnosť. Aj preto je len málo ľudí, ktorí presedlávajú na najnovší iPhone každý jeden rok. Veľká časť používateľov tak robí raz za dva, za tri či dokonca za štyri roky (ak nie aj viac).
A je to celkom pochopiteľné. Smartfóny za posledné roky neprichádzajú s tak prevratnými inováciami, ako tomu bolo kedysi. Jednotlivé generácie, a to nielen u Apple, sa odlišujú len v pár ohľadoch, a aj to zvyčajne len „pár percentami“. Ak napríklad vlastníte iPhone 14 Pro, nepotrebujete nutne prejsť na iPhone 15 Pro, keďže reálne dostanete len hŕstku vylepšení, z ktorých si niektoré zrejme ani nevšimnete.
Apple skladá ódy na iPhone 15, no má ich čím podložiť?
Apple by však bol najradšej, keby všetci zákazníci (alebo aspoň čo najviac z nich) presedlali na najnovšiu generáciu. A asi sa niet čo čudovať. Čím viac ľudí prejde na najnovšie modely, tým viac zarobí. Je to celkom jednoduché.
Sám Apple si zrejme uvedomuje, že nie mnoho zákazníkov má potrebu kupovať si nový iPhone každý jeden rok. Na svojej stránke totiž zverejnil rôzne lákadlá, ktorými sa pýši séria iPhone 15, predstavená v septembri minulého roku. No je ich naozaj toľko a sú tak dôležité, aby sa zákazníkom oplatilo výzve spoločnosti vyhovieť?
Všeobecne platí, že čím novšiu generáciu iPhone vlastníte, tým menej sa vám oplatí presedlávať na najnovší kúsok. No čo ak vlastníte dajme tomu takmer 4-ročný iPhone?
Rozdielov medzi iPhone 12 a iPhone 15 je hneď niekoľko, a to ako u základných modelov, tak aj u tých drahších variantov. No sú dôležité?
Ako príklad si môžeme uviesť porovnanie základného iPhone 12 so základným iPhone 15, počínajúc displejom. iPhone 12 pokrýva 6,1-palcová OLED obrazovka s rozlíšením 1 170 x 2 523 px (460 pixelov na palec), podporou pre HDR10 a Dolby Vision, obnovovacou frekvenciou 60 Hz a maximálnou svietivosťou 1 200 nitov. iPhone 15 má taktiež 6,1-palcový OLED displej, avšak s rozlíšením 1 179 x 2 556 px (461 pixelov na palec), maximálnou svietivosťou 2 000 nitov a obnovovacou frekvenciou 60 Hz.
Rozdiely? Pri displeji takmer žiadne, čo Apple zrovna nehrá do kariet. V skutočnosti sa za celé štyri generácie len trochu zdvihlo rozlíšenie a svietivosť. Nič viac. Displej je pritom jedným z najdôležitejších komponentov každého smartfónu, takže je celkom smutné, že Apple za takmer štyri roky nedokázal poskytnúť výraznejšie inovácie.
Na druhú stranu, kľúčových komponentov je viacero. Čo napríklad také fotoaparáty? Pri tých už sú rozdiely citeľné. iPhone 12 disponoval 12 Mpx hlavným snímačom a 12 Mpx ultraširokouhlým objektívom. iPhone 15 síce má taktiež dva objektívy, no do hlavnej úlohy stavia snímač s rozlíšením 48 Mpx. A hoci rozlíšenie je všetko, nová generácia fotí objektívne lepšie.
Citeľne sa zlepšila aj výdrž batérie. Kapacita sa zvýšila len mierne, no netreba zabúdať na čip, ktorý v oblasti výdrže taktiež zohráva dôležitú úlohu. iPhone 12 pritom disponuje oveľa menej výkonným i efektívnym procesorom A14 Bionic, ktorý je založený na 5 nm výrobnom procese. iPhone 15 sa srdí čipom A16 Bionic založenom na 4 nm výrobnom procese.
No azda tým najdôležitejším faktorom je softvérová podpora. De facto totiž ide o jediný vopred daný indikátor toho, ako dlho je možné smartfón používať. Samozrejme, telefón je možné používať aj po skončení softvérovej podpory, no to sa kvôli bezpečnostným dôvodom neodporúča.
Konkrétne Apple sľubuje pre svoje smartfóny päť až šesť rokov softvérovej podpory, čo je celkom slušné. Znamená to však, že iPhone 12 bude podporovaný už len jeden alebo dva roky, zatiaľ čo s iPhone 15 si vystačíte až do roku 2028 alebo 2029.
Tak ako teda?
Ako sme spomenuli na začiatku tohto článku, neexistuje jednotný časový limit, po ktorého uplynutí je vhodné presedlať na novší smartfón. Závisí to totiž nielen od kvality či podpory samotných zariadení, ale aj od preferencií a nárokov používateľov.
Ak patríte medzi tých náročnejších, ktorí potrebujú mať každú aplikáciu spustení do milisekúnd, očakávajú plynulé snímkovanie aj v tých najvyťažujúcejších hrách a chcú tie najkvalitnejšie fotky a videá, tak áno, pre tých je najvhodnejší iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max.
Ak však patríte medzi tých „bežnejších“ používateľov, ktorí smartfón používajú prevažne na odpisovanie, surfovanie po webe, pozeranie videí a občas nejakú tú ľahšiu hru, osobne si myslím, že si bez akýchkoľvek problémov vystačíte aj s iPhone 13 či iPhone 12.
Osobne vlastním iPhone 13 a zatiaľ som nepocítil akúkoľvek potrebu ho vymeniť. Je výkonný, je spoľahlivý, dobre fotí, vydrží. A to mi stačí. No to som len ja. Ako to máte vy?