V čoraz vyspelejšom a prepojenejšom svete je dôležité venovať pozornosť nielen pokroku v tých dobrých veciach, ale aj rizikám, ktoré tento pokrok prináša. A je dobrou správou, že téme kybernetickej bezpečnosti sa venuje čoraz viac vplyvných firiem, medzi ktorými nechýbajú ani operátori. Konkrétne operátor O2 sa zaviazal prispieť k posilňovaniu kybernetickej bezpečnosti na Slovensku – stal sa jedným z prvých členov slovenskej kyberkomunity. O tejto skutočnosti informoval na svojom webe.
Kapitoly článku:
Kybernetická bezpečnosť je dôležitá už od doby, kedy sa na internet pripojili prví používatelia. Avšak v súčasnosti, kedy sa svet takmer neustále užšie prepája, je dôležitosť tohto podporu ešte viac evidentná. Digitalizácia sa dnes dotýka takmer každej oblasti života, čo so sebou prináša obrovskú zodpovednosť. O2 si ju uvedomuje, preto prijal rozhodnutie aktívne investovať do kybernetickej bezpečnosti svojich sietí a služieb, ako aj do ochrany súkromia zákazníkov.
Bezpečnosť je prvoradá
„Záleží nám na bezpečnosti našich zákazníkov v kyberpriestore, v ktorom sa denne pohybujú. Prirodzene chceme preto ešte výraznejšie prispievať k bezpečnejšiemu digitálnemu svetu. Som presvedčený, že naše členstvo v kyberkomunite nám umožní zdieľať naše znalosti a skúsenosti s ostatnými lídrami v oblasti kybernetickej bezpečnosti, a zároveň sa od nich učiť. Spoločne tak môžeme oveľa efektívnejšie tvoriť bezpečné online prostredie – a to nielen pre Slovensko, ale celú Európu,“ hovorí Slavomír Pšenák, technologický riaditeľ O2.
„Špeciálne si vážim proaktívny prístup O2, ktoré ako jeden z veľkých operátorov ide príkladom pre ostatných v tomto segmente trhu a výrazne tak prispieva k zvýšeniu povedomia aj medzi malými poskytovateľmi telekomunikačných služieb. Mnohí poskytovatelia telekomunikačných služieb sa totiž stanú po novelizácii Zákona o Kybernetickej bezpečnosti na základe požiadaviek smernice NIS2 povinnými osobami,“ povedala Alexandra Húsková, riaditeľka odboru marketingu a komunikácie z Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti.
Efektívne fungovanie
Pre účely efektívneho fungovania kyberkomunity na Slovensku je potrebná organizácia do pracovných skupín. Momentálne je zriadená strategická poradná skupina a osem špecializovaných skupín:
- Veľké podniky telekomunikácie;
- Malé a stredné podniky;
- Výrobcovia a poskytovatelia služieb;
- Verejná správa;
- Školstvo a vzdelávanie;
- Veda, výskum a inovácie;
- CSIRT;
- Občianske združenia a mimovládne neziskové organizácie.
Spolupráca je pre úspech kľúčová, nakoľko umožňuje členom zdieľať svoje znalosti a skúsenosti a participovať na dosiahnutí spoločných cieľov. Samotné členstvo v kyberkomunite prináša aj viacero benefitov a príležitostí na rozvoj a rast. Členovia napríklad získavajú prístup ku kvalitným informáciám, jednoduchšie nadväzujú spolupráce s rôznymi odborníkmi, môžu sa zúčastňovať vzdelávacích aktivít, a taktiež majú možnosť zdieľať skúsenosti s medzinárodnou komunitou.
Pokiaľ ide o zaradenie O2 do kyberkomunity, o tom rozhodlo Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti v roli Národného koordinačného centra. Informácia o členstve bude zároveň postúpená do registra členov komunity v Európskom centre priemyselných, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ECCC). Tým sa O2 stane tiež členom európskej komunity kybernetickej bezpečnosti.