Spoločnosť Neuralink pod vedením Elona Muska nedávno prvému človeku implantovala na mozog svoj mikročip, ktorý sľubuje priam revolučné schopnosti. Toto skutočne nekonvenčné prvenstvo si pripísal 29-ročný muž menom Noland Arbaugh, a to koncom januára. Teraz, po približne dvoch mesiacoch, sa so svetom podelil o svoje skúsenosti a poznatky.
Kapitoly článku:
Ako píše portál People.com, Noland Arbaugh sa predstavil ako muž, ktorému bol začiatkom tohto roka ako prvému človeku na mozog implantovaný čip Neuralink. 29-ročného mladíka postihol veľmi nemilý osud. Prezradil, že pred ôsmimi rokmi ochrnul od krku nižšie, čo znamená, že nemôže hýbať ani jednou končatinou. Zranenie sa mu malo prihodiť počas potápania, bližšie detaily neposkytol.
Stačí mu len mozog
Arbaugh sa o svoje skúsenosti s mozgovým mikročipom podelil prostredníctvom živého vysielania na sieti X. Spoločne s jedným z inžinierov spoločnosti Neuralink predviedol, ako môže používať svoju myseľ na vykonávanie určitých úloh. Elon Musk hovorí, že prvý ľudský pacient s čipom Neuralink dokáže hýbať kurzorom počítačovej myši len za použitia svojej mysle.
„Toto je jedna z vecí, ktoré ste mi vy všetci umožnili,“ povedal Arbaugh. „Je to niečo, čo som v posledných rokoch nemohol robiť veľmi často, najmä nie takto… Teraz to všetko robí pomocou svojho mozgu.“
Pri hýbaní kurzorom to však nekončí. Arbaugh podľa živého prenosu dokáže iba svojím mozgom napríklad pozastaviť prehrávanú hudbu na počítači. Potom priznal, že implantát využil aj na hranie počítačovej hry Civilization VI, ktorú vraj zvládol hrať až osem hodín v kuse.
„Je to šialené. Naozaj je to šialené. Je to také super,“ tešil sa Arbaugh. „Som taký strašne šťastný, že môžem byť súčasťou tohto a podobných vecí. Každý deň sa mi zdá, že sa učíme nové veci a neviem ani opísať, aké je to super, že to môžem robiť.“
Hoci je čip ešte len v akomsi počiatočnom štádiu testovania na ľudskom subjekte, mladík už teraz hovorí, že mu zmenil život. A myslí si, že Musk vďaka Neuralinku bude schopný zmeniť celý svet.
Cesta bola tŕnistá
Pre Muska sú slová Arbaugha rozhodne potešujúce. Cesta k nim však nebola zrovna prechádzka ružovou záhradou. Predtým, ako Musk získal oprávnenie na testovanie čipu na ľuďoch, musel sa vysporiadať s početnou kritikou a dokonca aj nejakými tými žalobami.
Veľkým problémom boli a stále sú konšpirátori, ktorí veria, že Musk chce pomocou mozgových čipov ovládať či sledovať ľudskú populáciu. Nie všetci však majú takto extrémne obavy. Niektorí sa len jednoducho boja možných následkov, ktoré môžu vzniknúť, ak sa pri kontakte čipu s mozgom „niečo pokazí“. Samozrejme, tieto obavy sú celkom pochopiteľné.
Samotná spoločnosť Neuralink viackrát prehlásila, že cieľom mozgového čipu nie je ľuďom škodiť, ale práve naopak, pomáhať im. Čip implantovaný na mozog môže pomôcť napríklad k návratu videnia osobám so zrakovým postihnutím, ochrnutým zase môže pomôcť postaviť sa späť na nohy.
Aj napriek početným prekážkam sa firme podarilo dosiahnuť to, čo tak dlho plánovala. V roku 2019 bolo zahájené prvé terénne testovanie, v rámci ktorého bol čip implantovaný na mozog opice. Neskôr sa testovacia vzorka rozšírila o ošípané.
Neuralink má všetky potrebné oprávnenia
Táto fáza testovania sa stretla so značným odporom a dokonca aj obvinením z ubližovania zvieratám. To podnietilo zahájenie federálneho vyšetrovania, ktoré spomalilo výskum a oddialilo plány ohľadne nadchádzajúcich testovacích fáz.
Zdá sa však, že vyšetrovanie nakoniec dopadlo „dobre“, teda aspoň pre Neuralink. Spoločnosť v máji minulého roku obdržala od Správy potravín a liečiv (FDA) kľúčové oprávnenie zahájenie testovania mozgového čipu na ľuďoch. Nábor záujemcov bol zahájený v novembri, pričom k úspešnému prevedeniu prvej operácie došlo len o dva mesiace neskôr.
Je skutočne fascinujúce sledovať, ako veľmi moderné technológie v posledných rokoch pokročili. Keby ste sa o mozgovom čipe takéhoto rázu zmienili pred desiatimi rokmi, väčšina by vás asi mala za sci-fi maniaka. Dnes je však presne toto realitou. A sme skutočne zvedaví, aké fascinujúce veci sa podarí čipu Neuralink dokázať v budúcnosti.