Ak vám niekedy niekto povie, že máte veľkú hlavu, vezmite to ako kompliment a poďakujte sa. Tím vedcov totiž predpokladá, že väčší mozog okrem iného výrazne znižuje riziko demencie v starobe.
Medzinárodný tím výskumníkov pod vedením Kalifornskej univerzity v Davise dospel k tomu zisteniu po preskúmaní magnetickej rezonancie ľudí narodených v 30. rokoch 20. storočia až po 70. roky 20. storočia. V štúdii, ktorú publikovali v prestížnom medicínskom žurnále JAMA Neurology vedci zhodnotili, že deti zo 70. rokov mali takmer o 15 % väčší povrch mozgu a o 6,6 % väčši objem mozgu ako deti z 30. rokov.
Výskumníci použili údaje z magnetickej rezonancie z Framinghamskej štúdie srdca, dlhodobého zdravotného prieskumu, ktorý sa začal v roku 1948. Konkrétne skúmali snímky mozgu 3 226 osôb.
Okrem zväčšenia objemu a povrchu mozgu vedci zistili, že sa zväčšili aj časti mozgu súvisiace s pamäťou a učením.
Na čo nám je väčší mozog?
Nie je úplne jasné či nás väčšie mozgy robia inteligentnejšími. To bude musieť potvrdiť alebo vyvrátiť samostatný výskum. Vedci si však myslia, že veľký mozog by mohol byť výhodou, pretože môže súvisieť s jeho zdravím, hlavne v pokročilom veku. Podľa štúdie publikovanej v roku 2016 v časopise The New England Journal of Medicine, ktorá skúmala aj údaje z Framingham Heart Study, sa síce s pribúdajúcim vekom zvyšuje celkový počet pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou, ale percento novo diagnostikovaných ľudí sa za desaťročiami znižuje.
“Väčšie mozgoové štruktúry, aké sme pozorovali v našej štúdii, môžu odrážať lepší vývoj mozgu a jeho lepšie zdravie,” vyhlásil profesor neurológie na Kalifornskej univerzite v Davise a prvý autor štúdie, Charles DeCarli. “Väčšia štruktúra mozgu predstavuje väčšiu mozgovú rezervu a môže tlmiť neskoré účinky vekom podmienených ochorení mozgu, ako je Alzheimerová choroba a príbuzné demencie,” dodal.
Takže áno. Ak vám niekto povie, že máte veľkú hlavu, buďte radi, oplatí sa to.