Hoci je len marec, už teraz sa v celkom hojnom počte objavujú špekulácie týkajúce sa nachádzajúceho radu smartfónov iPhone, ktorým bude iPhone 16. Nadchádzajúca generácia špičkových smartfónov má priniesť nejaké tie zmeny, a to aj po vizuálnej stránke. Stále je však veľkou otázkou výkon. Bude medzi vyššími a nižšími modelmi opäť panovať ročný rozdiel? Existujú určité teórie. Server PhoneArena však teraz prichádza s informáciou, že výkon vyšších modelov sa medzigeneračne nijak extra nezmení. No dá sa to vôbec považovať za zlú správu?
Kapitoly článku:
Apple to s procesormi pre svoje smartfóny naozaj vie. Jeho top-end modely každoročne prekonávajú špičky zo sveta Androidu, a to s celkom značným náskokom. Už túto jeseň sa to ale môže zmeniť. iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max totiž má poháňať A18 Pro, pri ktorom vraj Apple nebude dbať ani tak na čistý výkon, ako na výkon umelej inteligencie.
Nguyen Phi Hung, nový informátor vystupujúci na sieti X, tvrdí, že čip A18 Pro bude v porovnaní so súčasným A17 Pro výkonnejší o zhruba 10 %. To je na dnešné štandardy veľmi malý rozdiel.
Táto predpoveď, teda ak je pravdivá, môže znamenať obrovskú príležitosť pre Qualcomm a ostatných výrobcov čipov pre Android smartfóny. Mobilné procesory od Apple ich vždy prekonávali. No keďže nová generácia nemá priniesť žiadne zásadné zlepšenie, teda aspoň čo sa týka čistého výkonu, majú ideálne podmienky na to, aby sa vyšvihli na vrchol.
Apple má solídny náskok
Aktuálne najvýkonnejším Android smartfónom je herný model Nubia Red Magic 8 Pro, ktorému sa v prostredí platformy Geekbench, konkrétne v teste na viac jadier, získať skóre vo výške 5 198 bodov. Na druhom mieste sedí Vivo X90 Pro+ s 5 183 bodmi, na treťom Vivo iQOO 11 Pro s 5 142 bodmi. Najvýkonnejší iPhone, teda iPhone 15 Pro, získal v rovnakom teste skóre až 7 235 bodov.
Apple tak už teraz má pred svojimi konkurentmi nemalý náskok, čiže zrejme si nejaké to spomalenie môže dovoliť. Aj keby medzigeneračne zvýšil výkon svojich vlajkových lodí len o 10 %, jeho protivníci by sa museli veľmi snažiť, aby ho prekonali.
Dôležitá šanca pre Qualcomm
Najviac prostriedkov na to má Qualcomm. Jeho súčasná špička v podobe Snapdragon 8 Gen 3 síce zaostáva za svojim náprotivkom od Apple. Treba však mať na pamäti, že ide o procesor založený na 4 nm výrobnom procese. A17 Pro používa pokročilejší 3 nm výrobný proces.
Očakáva sa pritom, že Qualcomm pri svojom nadchádzajúcom vlajkovom čipe taktiež prejde na 3 nm proces. Okrem toho má prejsť na vlastné jadrá, čo taktiež môže výrazne zvýšiť výpočtový výkon.
Nemožno teda vylúčiť, že Snapdragon 8 Gen 4 po výkonnostnej stránke prekoná A18 Pro, čo by mnohých priaznivcov Androidu rozhodne potešilo.
Je to vôbec treba?
Smartfóny sú už dnes tak extrémne výkonné, že len máloktorý používateľ je z nich schopný vytlačiť maximum. Väčšina používa smartfóny na celkom nenáročné úkony, ako je surfovanie po webe, scrollovanie sociálnych sietí, odpisovanie, kontrolovanie mailov či sledovanie filmov alebo videí. A na to procesor so špičkovým výkonom naozaj netreba.
Na druhú stranu, smartfóny sa musia hýbať vpred, inak by o ne ľudia jednoducho stratili záujem. Ak by ste každý rok vydali produkt, ktorý by nebol v ničom lepší oproti tomu minuloročnému, neposkytli by ste potenciálnym zákazníkom žiadny dôvod na to, aby si ho kúpili. Nejaké vylepšenia jednoducho musia byť, inak by ste len prerábali. A áno, platí to aj pre inovácie, ktoré v skutočnosti spravia len minimálny rozdiel.
Pokiaľ ide o A18 Pro, pripomíname, že Apple sa má pri svojom novom čipe zamerať predovšetkým na zvýšenie výkonu jednotky Neural Engine, ktorá zodpovedá za aktivity umelej inteligencie. Možno teda očakávať, že nadchádzajúce modely iPhone ponúknu nejaké tie pokročilé AI funkcionality.
Čo základné modely?
O základných modeloch sa príliš veľa nehovorí. Zrejme tomu tak je kvôli tomu, že nie je veľmi o čom hovoriť. Apple každým rokom zväčšuje priepasť medzi dvojicou vyšších a dvojicou nižších modelov. A pravdepodobne tomu nebude inak ani v prípade série iPhone 16.
Je vysoko pravdepodobné, že modely iPhone 16 a iPhone 16 Plus nedostanú čip A18 Pro. To by asi ani nedávalo zmysel. Problém je v tom, že neexistuje žiadna odľahčená, resp. osekaná verzia A17 Pro, teda súčasného vlajkového čipu. To nám naznačuje tri scenáre – Apple buď to môže vydať základný A18, základný A17 alebo jednoducho ostane pri súčasnom A16. Ťažko povedať, ktorý z toho je najpravdepodobnejší. Ideálny však bol ten prvý.
A čo napríklad taký displej? Že by sa základné iPhony konečne dočkali vyššej obnovovacej frekvencie? Žiaľ, sklameme vás. Podľa doterajších únikov dostanú modely iPhone 16 a iPhone 16 Plus opäť panely s frekvenciou len 60 Hz. A to je celkom problém.
Základné modely rozhodne nebudú lacné, takže zákazníci by si rozhodne za svoje ťažko zarobené peniaze zaslúžili mať aspoň ako-takú modernejšiu plynulosť. Základných 60 Hz dnes často nepoužívajú ani modely z oveľa nižších tried, ktoré stoja okolo dvoch či troch stoviek. Očakávame pritom, že cena základných iPhone 16 sa bude pohybovať okolo tisícky.
Apple sa zrejme spolieha na to, že základný model si kúpi len ten, kto predtým nevlastnil a ani nepoužíval vyššiu verziu. Takýto zákazník jednoducho nevie, o čo prichádza. V tom síce môže mať kalifornský gigant pravdu a rozhodne ide o pádny argument. No povedzme si úprimne, telefón s cenou takmer priemernej mzdy by mal dostať aspoň tých 90 Hz.