Prvý tohtoročný Samsung Galaxy Unpacked, ktorý sa konal v januári, nepriniesol len nové vlajkové smartfóny (Galaxy S24). Priniesol ešte jedno celkom zaujímavé predstavenie, a to konkrétne inteligentného prsteňa Galaxy Ring. O tomto produkte sa toho stále vie celkom málo, no dnes sme rozhodne múdrejší, ako sme boli pred pár týždňami. Po novom sa dozvedáme, že prsteň bude výbornou pomôckou pre tých, ktorí si chcú nastaviť správny jedálniček, no nevedia, ako na to, píše kórejský Chosun.
Kapitoly článku:
Trvalo to, no dočkali sme sa
O inteligentnom prsteni Galaxy Ring sme počúvali veľmi dlhú dobu. V jej priebehu sme sa stali svedkami viacerých špekulácií ohľadne hardvérovej výbavy, dátumu uvedenia i softvérových možností. Nemálo ľudí bolo toho názoru, že Samsung sa do tohto segmentu len-tak skoro nepustí. Juhokórejský gigant však vždy rád skúšal nové veci, a januárový Unpacked bol toho dôkazom.
Galaxy Ring bol oficiálne predstavený 17. januára popri vlajkových lodiach Galaxy S24, Galaxy S24+ a Galaxy S24 Ultra. Na podrobnejšie informácie však bol Samsung celkom skromný. Stále nie je isté, kedy sa prsteň dopracuje do predaja, no poniektorí veria, že sa tak stane už toto leto, konkrétne po letnom Galaxy Unpacked. Počas tohto podujatia má Samsung oficiálne uviesť aj skladacie smartfóny Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6, ako aj nový rad hodiniek Galaxy Watch.
Prstene ako budúcnosť wearables?
Keď sa hovorí o nositeľných zariadeniach, väčšine zrejme prídu na rozum predovšetkým inteligentné hodinky a náramky. A niet sa čo čudovať, keďže tie sa za posledné roky silne etablovali a stali sa obľúbenými doplnkami pre širokú diaspóru ľudí. Hoci sú tieto zariadenia určené najmä na sledovanie zdravotných funkcií a kondície, v skutočnosti ich kapacity siahajú oveľa ďalej. Dokážu prijímať a zobrazovať notifikácie, realizovať telefónne hovory, informovať o počasí či poslúžiť ako vzdialený ovládač k hudbe. A to je len špička ľadovca.
Za drvivú väčšinu pokročilých funkcií smart náramkov a hodiniek vďačíme najmä displeju. Bez neho by bol totiž prístup k cenným dátam oveľa komplikovanejší. A práve to vyvoláva otázku, prečo v poslednom čase čoraz viac počúvame o inteligentných prsteňoch. Tie sú totiž príliš malé na to, aby mohli akomodovať displej. Takže v čom presne leží ich výhoda?
Kompaktnosť je v tomto prípade dvojsečnou zbraňou. Áno, prstene nemajú displej, no vďaka svojim rozmerom dokážu byť menej invazívne pri rôznych typoch aktivít. Hodinky a náramky sa zapínajú okolo zápästia, čo nemusí každému vyhovovať. Prsteň jednoducho nasadíte na prst a po chvíľke zabudnete, že tam je. Samozrejme, aj to môže niektorým používateľom prekážať či zavadzať.
Pri spôsobe nosenia ešte na chvíľku ostaneme. Prstene majú veľkú výhodu aj v tom, že sú v blízkom kontakte s prstom, kde je mnoho nervových zakončení. Práve takto blízky kontakt s pokožkou a všetkým tým, čo je pod ňou, umožňuje prsteňom poskytnúť celkom presný monitoring. Nazbierané dáta si však musíte skontrolovať na obrazovke telefónu.
Samsung vycítil príležitosť
Pokiaľ ide o trh s inteligentnými prsteňmi, dá sa povedať, že sa stále nachádza v akýchsi počiatočných štádiách. Hráčov, ktorí na tomto trhu pôsobia, nie je až tak veľa. Asi najznámejšie smart prstene sú tie od značky Oura. Majú elegantný vzhľad, ako aj pokročilé softvérové funkcie, vrátane podpory merania spánku, srdcovej frekvencie, fyzickej aktivity a dokonca aj stresu.
Po novom si chce z koláča ukrojiť aj Samsung. Ako sme už spomenuli vyššie, mnoho podrobnejších informácií o jeho inteligentnom prsteni stále chýba. Vieme však, že medzi jeho hlavné výhody bude spadať úzka spolupráca s umelou inteligenciou a ekosystémom Galaxy. Podľa vlastných slov spoločnosti je Galaxy Ring súčasťou rozsiahlejšej kampane Samsung Health, v rámci ktorej ukáže, ako možno využiť umelú inteligenciu na analýzu zdravotných údajov.
Samsung verí, že prsteň ponúkne „jemnejšiu“ možnosť nosenia v porovnaní s hodinkami alebo náramkami. Hon Pak, viceprezident a vedúci tímu digitálneho zdravia spoločnosti, pre Lisu Eadicicco z CNET potvrdil, že Galaxy Ring je jedným z cieľov novej iniciatívy spätej s platformou Samsung Health. „Niektorí ľudia chcú jednoduchší formát a prsteň toto kritérium spĺňa,“ uviedol.
Stavil na eleganciu
Galaxy Ring je reálny produkt, ktorý sa nám dokonca naživo ukázal počas februárového veľtrhu MWC, ktorý sa konal v španielskej Barcelone. Pozrieť sa naň prišla aj naša redakcia, vďaka čomu vieme, ako presne prsteň vyzerá a pôsobí.
Konkrétne sa nám podarilo zachytiť dve farebné prevedenia, a to strieborné a čierne. V oboch prípadoch potešia jemné kontúry a hladké vonkajšie obrúčky, čo zaručene pridáva na pocite elegancie. Mierne obavy nám však robí lesklý poťah, ktorý môže byť magnetom na odtlačky prstov.
Pomôže aj so správnym stravovaním
Niet pochýb, že Galaxy Ring ponúkne viacero šikovných funkcií zameraných na podporu zdravého životného štýlu. Čo však prekvapuje, je údajná schopnosť pomôcť používateľom s tvorbou správneho jedálnička. Pôvodne na ňu upozornil juhokórejský blog Chosun.
Nová správa tohto blogu hovorí, že Galaxy Ring bude disponovať podporou pre službu Samsung Food. V praxi to vraj môže fungovať tak, že prsteň bude za pomoci senzorov sledovať dennú aktivitu používateľa, na základe ktorej navrhne adekvátny diétny program. Pravdepodobne by sa opieral o množstvo kalórií, ktoré daný používateľ spáli, a jeho BMI.
V tomto smere sa taktiež spomína prepojenie s inteligentnými chladničkami Samsung. Keď teda prsteň vytvorí jedálniček, môže sa cez Samsung Food skontaktovať s chladničkou, ktorá za využitia vstavaných kamier zistí, či sú na navrhnuté jedlá dostupné všetky potrebné ingrediencie.
Samozrejme, uvedené informácie (s výnimkou tých, ktoré poskytol priamo Samsung) zatiaľ treba brať s rezervou. Schopnosť navrhovania jedálničkov je však celkom lákavou funkcionalitou, ktorá by rozhodne mnohých potešila.