Umelá inteligencia preniká čoraz hlbšie do našich životov, hoci si to často ani neuvedomujeme. Platí pritom, že čím hlbšie preniká, tým viac nás ovplyvňuje. Žiaľ, tento vplyv nemusí byť vždy pozitívny, čo vytvára potrebu adekvátnej regulácie zo strany zodpovedných orgánov. A tá teraz prichádza, teda aspoň zo strany Európskej únie (EÚ).
Kapitoly článku:
Ako píše server Mobile World Live, Európsky parlament schválil predbežnú legislatívu zameranú na reguláciu umelú inteligenciu. Jej cieľom je zabrániť zneužívaniu tejto technológie, ako aj chrániť základné ľudské práva.
Najvplyvnejšia technológia?
O umelej inteligencii sa hovorí čoraz častejšie. Dá sa povedať, že prvotný ošiaľ týkajúci sa tejto technológie vyvolal debut generatívneho modelu ChatGPT v novembri 2022. Tento model dokázal celkom zmyselne odpovedať na rôzne otázky, generovať informácie na požiadanie, dokonca aj viesť ako-tak zmysluplné konverzácie.
Netrvalo dlho a na vlak nasadli aj ďalšie popredné technologické mená. Dnes sa v oblasti umelej inteligencie činia azda všetci technologickí giganti, a to aj prostredníctvom vlastných generatívnych modelov. Ich kapacity pritom neustále rastú a rozvíjajú sa, čo otvára mnoho doposiaľ nevídaných možností. No žiaľ, tieto možnosti neprichádzajú len do rúk slušným ľuďom s dobrými úmyslami, ale aj osobám, ktoré rozmýšľajú len nad tým, ako ich čo najlepšie zneužiť vo svoj prospech.
Umelá inteligencia sa tak stala aj prostriedkom na realizovanie zákerných kybernetických útokov s nemalou mierou úspešnosti. Treba pritom poznamenať, že AI sama o sebe stále nie je dokonalá. Neraz sa objavili hlásenia o tom, ako ten či onen generatívny model vymýšľal plány na zničenie ľudstva, prípadne hovoril tak strašidelné veci, že ho vývojári museli umlčať.
Každá nová technológia musí byť používaná s rozumom, inak môže dôjsť k vážnym následkom. No aby k takému používaniu došlo, je potrebné jeho vynútenie zákonom. A práve to sa teraz deje na území EÚ.
Akt o umelej inteligencii
V súvislosti s potrebou regulácie umelej inteligencie sa blok rozhodol pre vytvorenie Aktu o umelej inteligencii. Európska rada, Európsky parlament a Európska komisia uzavreli predbežnú dohodu o novej legislatíve po troch dňoch rokovaní ešte v decembri minulého roku. Parlament vo svojom oznámení uviedol, že nové nariadenie schválila väčšina členov – 523 hlasovalo za a len 46 proti, pričom hlasovania sa zdržalo 49 členov.
Brando Benifei, spravodajca Výboru pre vnútorný trh Európskeho parlamentu, označil európske právne predpisy o umelej inteligencii za „prvý záväzný zákon“ týkajúci sa tejto technológie na svete. Poukázal pritom na ciele legislatívy týkajúce sa boja proti diskriminácii a podpory transparentnosti a príležitostí v súvislosti s používaním AI.
Benifei ďalej ocenil Parlament za nadchádzajúci zákaz „neprijateľných praktík v oblasti umelej inteligencie“, čo je krok, od ktorého sa očakáva predovšetkým posilnenie ochrany ľudských práv.
Aktuálne nová legislatíva podlieha „záverečnej právnicko-lingvistickej kontrole“. Parlament taktiež poznamenal, že ju ešte musí formálne schváliť Európska. Súčasné očakávania tvrdia, že členské štáty EÚ ju schvália v máji.
Pokiaľ všetko pôjde hladko, Akt o umelej inteligencii by mohol nadobudnúť účinnosť už začiatkom budúceho roka. Eurokomisár Thierry Breton tvrdí, že Európa je teraz „globálnym tvorcom noriem v oblasti umelej inteligencie“.
Na záver treba poznamenať, že legislatíva obsahuje aj ustanovenia, ktoré povedú k zákazu používania biometrických údajov, ktoré sú založené na „citlivých charakteristikách“. Výnimkou bude vyšetrovanie trestných činov.