Európska únia (EÚ) naplno využíva svoju právomoc, ktorú si vlastnoručne udelila vydaním nového Aktu o digitálnych trhoch (DMA). Táto legislatíva má za cieľ zlepšiť hospodársku súťaž medzi technologickými firmami, ktoré pôsobia na jej území. No hoci v jej popise stojí, že sa týka všetkých takýchto spoločností bez ohľadu na ich veľkosť, predovšetkým sa v jej súvislosti prešetrujú známi giganti. Ako informuje server Engadget, EÚ po novom okrem Apple skúma aj aktivity spoločností Meta a Google, a to kvôli vážnym podozreniam z aplikovania nekalých praktík.
DMA ako nemilosrdná zbraň
EÚ vydala DMA ako nástroj, prostredníctvom ktorého koriguje správanie veľkých technologických firiem. Hlavným cieľom, ako už bolo spomenuté, je zlepšiť hospodársku súťaž, a to prinútením gigantov k ústretovejšiemu správaniu ako voči používateľom, resp. spotrebiteľom, tak aj voči konkurenčným podnikom.
Doposiaľ sa v tomto smere prešetroval najmä Apple, keďže ten aplikuje oveľa reštriktívnejšiu politiku ako iní. Do svojho ekosystému si púšťal skutočne len málokoho a máločo. A keď už, tak vo veľmi obmedzenom režime. To sa po novom mení. Spoločnosť už vydala aktualizáciu iOS 17.4, ktorá umožňuje napríklad výber predvoleného vyhľadávača či sťahovanie aplikácií mimo oficiálny obchod App Store.
Apple však rozhodne nie je jedinou vplyvnou technologickou firmou, ktorú EÚ podozrieva z aplikovania nekalých praktík. Európska komisia (EK) na sieti X zverejnila príspevok, v ktorom oznamuje, že po novom zahajuje vyšetrovanie aj v spojitosti so spoločnosťami Google (Alphabet) a Meta.
V čom je problém?
EK má podozrenie, že Apple a Alphabet, teda materská firma Google, dostatočne neumožnili „vývojárom aplikácií bezplatne „nasmerovať“ spotrebiteľov na ponuky mimo obchodov a aplikácií strážcov“. Pre lepšie pochopenie, za „strážcov“ sa považujú spoločnosti, ktoré EÚ zaradila na zoznam subjektov podliehajúcich pravidlám a nariadeniam DMA.
V súčasnom stave vraj môžu nové pravidlá týchto spoločností „obmedziť … schopnosť vývojárov slobodne komunikovať a propagovať ponuky a priamo uzatvárať zmluvy, a to aj zavedením rôznych poplatkov“.
EK sa tiež domnieva, že vyhľadávač Google stále citeľne preferuje vlastné služby spoločnosti, ako napríklad Google Flights. Apple zase vraj neumožňuje zmysluplnú voľbu pri výbere alternatívy k predvoleným službám alebo preferenciám v rámci systému iOS – napríklad schopnosť odinštalovať niektoré predinštalované aplikácie.
Vyšetrovaniu sa potom nevyhla ani Meta. Pri tej je problém v tom, že hoci sa používatelia môžu na jej platformách vyhnúť reklamám, môžu tak urobiť len za určitý poplatok.
EK naznačila započatie vyšetrovania dotknutých firiem už dávnejšie.
Podozrivé zmeny
Konkrétne Apple v januári tohto roku oznámil mnoho zmien v rámci obchodu App Store, aby vyhovel nárokom DMA. Táto legislatíva okrem iného požadovala a požaduje, aby systém iOS podporoval aj alternatívne obchody s aplikáciami, teda obchody s aplikáciami tretích strán. Taktiež udala ako povinnosť umožnenie vývojárom presmerovať používateľov na platobné systémy tretích strán.
Apple následne uviedol aktualizáciu, ktorej súčasťou bol nový „základný technologický poplatok“ vo výške 0,50 eura. Ten musia uhrádzať všetci vývojári, a to konkrétne za každého používateľa ročne po dosiahnutí jedného milióna inštalácií danej aplikácie. Tento poplatok je pritom potrebné uhradiť aj v prípade, že si používateľ aplikáciu stiahol mimo App Store. Podobnú praktiku aplikuje aj Google.
Pochopiteľne, EÚ tieto nové podmienky neunikli. „Sú veci, o ktoré sa živo zaujímame, napríklad či nová štruktúra poplatkov spoločnosti Apple de facto nijako nezatraktívni využívanie výhod DMA,“ uviedla 19. marca Margrethe Vestagerová, šéfka protimonopolného úradu, pre agentúru Reuters. „Takéto veci budeme skúmať.“
Aktuálne oznámenie EK taktiež naznačuje, že „nová štruktúra poplatkov“ spoločnosti Apple, ktoré platia pre alternatívne obchody s aplikáciami, môže byť stále na zozname budúcich zásahov.
Apple sa proti podozreniam orgánu bráni. Spoločnosť je presvedčená, že jej aktivity sú v súlade s pravidlami DMA. Alphabet zase uvádza, že v nasledujúcich mesiacoch bude tvrdo obhajovať svoj prístup. Hovorca spoločnosti Meta označil spoplatnenie odstránenia reklám za „dobre zavedený obchodný model v mnohých odvetviach“.
Vyšetrovanie za vyšetrovaním
Oznámenie EK o zahájení prešetrovania troch vplyvných technologických firiem prichádza relatívne krátko po tom, čo americké ministerstvo spravodlivosti podalo protimonopolnú žalobu proti spoločnosti Apple. Tamojšia vláda s podporou viac ako tuctu štátov obviňuje Apple z posilňovania svojho monopolného postavenia v oblasti mobilných aplikácií, pričom tvrdí, že spoločnosť príliš sťažuje iným podnikom konkurovať jej produktom a službám.
Nateraz nie je isté, ako prešetrovanie dopadne. Podľa agentúry Bloomberg sa však EK posnaží dospieť ku konečnému rozhodnutiu do jedného roka.
V prípade zistenia viny hrozia dotknutým firmám poriadne mastné pokuty. Podľa zákona môže EÚ udeliť pokuty vo výške až 10 % ročných príjmov, pričom pri opakovanom porušovaní sa môže výška vyšplhať až na 20 % ročných príjmov.