Elon Musk je bez akýchkoľvek pochýb jedným z najúspešnejších podnikateľov, akých kedy ľudstvo videlo. Činí sa v mnohých oblastiach, až by jeden váhal, ako to všetko stíha. Musk však v ničom nepoľavuje a pre viaceré svoje projekty vytvára skutočne ambiciózne plány. Výnimkou nie je ani jeho spoločnosť xAI, ktorá zastrešuje model umelej inteligencie (AI) s názvom Grok. Vraj vytvoril postup, akým môže tento model postupne prekonať ChatGPT od OpenAI. Téme sa venuje portál The Verge.
Kapitoly článku:
Čo presne robí model AI úspešným? Odpovedí na túto otázku je viacero, no asi sa všetci zhodneme na tom, že používateľov najviac láka schopnosť rýchlo a adekvátne reagovať na rôzne požiadavky. No aby bolo niečo také možné, je potrebné modely neustále trénovať a zlepšovať. Tento proces mnohé firmy zastrešujú samé za seba. xAI pod vedením Elona Muska však volí iný prístup.
Elon Musk potvrdil: Grok je už open-source
Vizionár 11. marca uviedol, že xAI zverejní zdrojový kód modelu Grok. A presne to sa teraz deje – zdrojový kód sa objavil na široko známej platforme GitHub. To je veľmi odvážny krok, no má svoje opodstatnenie. Takto totiž môžu k zdrojovému kódu modelu pristupovať aj nezávislí vývojári, ktorí môžu svojimi zručnosťami a skúsenosťami prispieť k vylepšení modelu a podporiť tak jeho konkurencieschopnosť.
Spoločnosť v príspevku na svojom blogu vysvetlila, že toto vydanie obsahuje „základné váhy modelu a sieťovú architektúru“ Grok-1, „modelu Mixture-of-Experts s 314 miliardami parametrov“. Ďalej uvádza, že model vychádza z kontrolného bodu, ktorý bol dosiahnutý ešte v októbri minulého roku. Neobsahuje teda dodatočné vyladenia pre žiadne konkrétne aplikácie.
Podľa VentureBeat je Grok publikovaný pod licenciou Apache 2.0, ktorá umožňuje komerčné použitie. Nezahŕňa však údaje použité na jeho trénovanie ani prepojenia na X pre získavanie údajov v reálnom čase.
xAI v novembri minulého roku uviedla, že vývoj modelu Grok trval zhruba štyri mesiace a že je určený na použitie v oblasti tvorby kódov, kreatívneho písania a generovaní odpovedí na otázky.
Ostatných kritizuje, že nekonajú rovnako
Musk je svojou transparentnosťou celkom známy. Krátko po tom, čo kúpil sociálnu sieť Twitter (dnes X), bol zverejnený jej kód aj s algoritmami. Musk pritom otvorene kritizoval ostatné spoločnosti za to, že nezverejňujú zdrojové kódy svojich modelov AI. Medzi ne patrí aj už zmienená spoločnosť OpenAI, ktorú pomáhal založiť. Teraz ju žaluje s tvrdením, že porušila zakladateľskú dohodu, podľa ktorej mala fungovať na open-source modeli.
Samozrejme, nájdu sa aj vývojári, ktorí zdrojové kódy svojich modelov „poslušne“ zverejňujú, aby získali čo najrýchlejšiu a najpresnejšiu spätnú väzbu, na základe ktorej potom vykonávajú potrebné vylepšenia. Je však pravda, že najpopulárnejšie modely sú buď to closed-source, alebo sú open-source len vo veľmi obmedzenej miere.
Napríklad model Llama 2 od spoločnosti Meta poskytuje dáta o svojom výskume. Neumožňuje však vývojárom rozširovať funkcie modelu.
Potrebná pomoc
Späť k modelu Grok, publikovanie zdrojového kódu je zrejme dobrým rozhodnutím. V súčasnom stave totiž výrazne zaostáva za konkurenciou, hoci bol pôvodne prezentovaný ako „menej úctivá“ a aktuálnejšia forma ChatGPT.
Uvidíme, či sa to xAI v spolupráci s verejnosťou podarí zmeniť.