Fyzických tlačidiel v nových autách postupne ubúda. Niektorí výrobcovia od nich dokonca upúšťajú úplne, pričom budúcnosť vidia v ovládaní dotykom cez veľké obrazovky na palubnej doske. No hoci displeje vyzerajú modernejšie ako tlačidlá, nie všetci sú ich náruživými fanúšikmi. Po návrate väčšieho množstva fyzických tlačidiel volá aj európske testovacie stredisko Euro NCAP.
Kapitoly článku:
Ak náhodou neviete, Euro NCAP je nezávislé laboratórium, ktoré vykonáva nárazové skúšky automobilov, inak známe aj ako „crashtesty“. Na základe toho, ako si vozidlo počas testu vedie, obdrží hodnotenie v podobe hviezdičiek. Platí pritom, že čím je auto bezpečnejšie, tým má hviezdičiek viac a naopak.
Euro NCAP: Tlačidlá môžu zvýšiť bezpečnosť
Testy Euro NCAP zahŕňajú viacero dôležitých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť finálne hodnotenie. A už od roku 2026 sa k týmto faktorom pridajú aj tlačidlá. Stredisko je toho názoru, že dotykové displeje v autách uberajú pozornosť vodiča, ktorú by mal po správnosti venovať vozovke. To, pochopiteľne, môže predstavovať vážne bezpečnostné riziko.
Rozhodlo sa teda, že prítomnosť fyzických tlačidiel bude už od roku 2026 ďalším dôležitým faktorom pri hodnotení bezpečnosti nových vozidiel. „Nadmerné používanie dotykových displejov je problémom celého odvetvia. Takmer každý výrobca už presunul väčšinu funkcií auta na displeje. Znamená to, že vodič musí spustiť oči z cesty a riskuje nehodu z nepozornosti. Od roku 2026 bude organizácia Euro NCAP nabádať výrobcov, aby do automobilov inštalovali intuitívne ovládanie základných funkcií, čo by malo prospieť bezpečnosti,“ hovorí Matthew Avery, šéf strategického vývoja Euro NCAP.
Prečítajte si tiež:
- POZOR: Prekročíte rýchlosť, prídete o auto. Začala platiť mimoriadne prísna legislatíva!
- Batérie elektromobilov nie sú až tak ekologické, ako sa zdá. Mnohé končia v spaľovniach
- Do Európy zavítal prvý Tesla Cybertruck. Z jeho ceny sa vám podlomia kolená
Od roku 2026 to bude fungovať tak, že ak vozidlo nebude mať fyzické tlačidlo pre konkrétnu funkciu, automaticky príde o jednu hviezdičku (z maximálne piatich). Potrebných pritom bude viacero tlačidiel, a to pre pomerne základné interakcie s vozidlom, ako je ovládanie smeroviek, varovných svetiel, klaksónu, stieračov či funkcie eCall.
Mnoho výrobcov, našťastie, kombinuje dotykové displeje s fyzickými tlačidlami. Niektoré funkcie, ktoré nie je potrebné používať často, sa ovládajú cez počítač. Tie, ktoré sa využívajú takmer neustále, majú pridelené tlačidlo alebo páčku. Unikátom v tomto smere je napríklad Tesla, ktorá drvivú väčšinu základných ovládacích prvkov presunula na displej.
Moderne a zložito, alebo po starom a jednoducho
Nateraz je zoznam povinných fyzických tlačidiel, ktorých návrat Euro NCPA požaduje, celkom skromný. Dosť pravdepodobne sa však časom rozšíri. Majiteľom modernejších áut často prekáža napríklad dotykové ovládanie klimatizácie alebo hlasitosti. A povedzme si úprimne, ak idete maximálkou po diaľnici, je oveľa príjemnejšie a bezpečnejšie, keď si môžete teplotu vzduchu v aute prispôsobiť jednoduchým otočením kolieska alebo stlačením tlačidla, než hľadať príslušnú možnosť na obrazovke.
Je teda dosť možné, že aspoň v Európe fyzické tlačidlá z áut len-tak nevymiznú. Treba však poznamenať, že ak sa v budúcnosti zoznam potrebných tlačidiel rozšíri, ich zavedenie bude povinné až o dva roky na to. Výrobcovia majú k dispozícii dvojročnú lehotu, aby mali dostatok času prispôsobiť sa novým podmienkam.