Elektromobily sú všeobecne vnímané ako ekologickejšia náhrada súčasných spaľovákov, ktoré jazdia na naftu alebo na benzín. Ich ekologickosť spočíva predovšetkým v tom, že sú poháňané nie fosílnymi palivami, ale elektrinou, ktorú čerpajú z batérie. No žiaľ, ani elektromobily nemajú úplne nulovú uhlíkovú stopu. Veľkými škodcami pre životné prostredie sú práve batérie, konkrétne na konci ich životného cyklu. Mnohé z nich totiž stále končia v spaľovniach.
Kapitoly článku:
Nemilý osud použitých batérií určených na recykláciu prezradila japonská Toyota, a to priamo prostredníctvom tlačovej správy, píše Autosalon TV. Pochopiteľne, spaľovanie elektronických súčiastok a látok akumulátorov nie je bezemisné. Práve naopak, v tomto procese sa uvoľňuje a vypúšťa celkom značný objem CO2.
Toyota má alternatívne riešenie
Toyotu možno v rámci automobilového priemyslu považovať za jedného z najväčších, ak nie aj najväčšieho propagátora ekologických riešení, hoci so spaľovákmi zatiaľ len-tak skončiť neplánuje. Konala poctivo, keď priznala, ako veľmi recyklácia batérií zaťažuje životné prostredie. Neostala však len pri tom. Oznámila taktiež, že začiatkom na prelome minulého a tohto roku začala aplikovať nové riešenie, ktoré má produkovať oveľa menej emisií.
„Pri bežnej likvidácii batérií sa články najskôr spália, čím sa uvoľní CO2. Pracujeme na vývoji a overovaní nízkoemisných spôsobov likvidácie, ktorými sú zavedenie obehového hospodárstva a dosiahnutia uhlíkovej neutrality,“ hovorí Keisuke Isomura z divízie pre životné prostredie a riadenie inžinierstva v automobilke Toyota.
Ako to funguje?
Nová metóda recyklácie batérií sa teda neopiera o škodlivé spaľovanie. Namiesto toho sa použité batérie naplnia elektrolytickým roztokom, čo umožní jednoduchší pohyb kladných a záporných iónov pre nabíjanie a vybíjanie elektriny.
Zmienená kvapalina je vysoko horľavá, čo znamená, že hrozí riziko požiaru. Alebo nie? Toyota myslela aj na tento problém a pre elimináciu hrozby kvapalinu destiluje a extrahuje. Pri bežnom postupe recyklácie sa táto technika nepoužíva, takže sa batérie spaľujú aj s tekutinou.
Akonáhle sa kvapalina extrahuje, dôjde k skartácii, za ktorou nasleduje triedenie a spätné získavanie cenných zdrojov, ktoré predstavujú napríklad väčšie kusy s hliníkom a železom či prášok obsahujúci vzácne kovy, ako je kobalt a lítium. Vytriedené materiály vhodné na opätovné použitie smerujú na výrobné linky, kde sa spracúvajú na materiály pre nové batérie.
Postup je dosť podobný aj v prípade recyklácie spaľovaním. Rozdiel je v tom, že po spálení ostane vhodných materiálov na opätovné použitie oveľa menej. Samozrejme, netreba zabúdať na to, že samotné spálenie produkuje emisie CO2.
Toyota novú metódu recyklácie vyvinula spoločne s firmou Chemical Engineering, ktorá sa dlhodobo zaoberá spracúvaním priemyslových odpadov. Ešte v roku 2010 vytvorila prvé technológie na recykláciu nikel-metalových hybridných batérií (NiMH) na svete.
Elektromobily sú stále ekologickejšie
Hoci v súčasnosti elektromobily nie sú úplne bezemisné, aj napriek spaľovaniu použitých batérií sú stále menej ničivé voči životnému prostrediu ako spaľováky. Elektromobily totiž neprodukujú emisie počas prevádzky (alebo aspoň nie toľko, čo benzín a nafta). Elektrina pre pohon elektromobilov sa pritom v mnohých prípadoch získava z obnoviteľných zdrojov.
Spaľováky vypúšťajú emisie takmer neustále. Spriadajú sa s výrobným procesom aj konečným šrotovaním. A samozrejme, emisie vypúšťajú aj počas prevádzky, resp. jazdy.