Čína má v oblasti 5G konektivity naozaj ambiciózne plány. Správa od združenia GSMA, na ktorú upozornil server Mobile World Live, uvádza, že 5G sieť do čínskej ekonomiky do roku 2030 naleje až 260 miliárd dolárov. Združenie pritom samostatne odhalilo, že poprední operátori v krajine od podpísania iniciatívy Open Gateway už vydali svoje prvé komerčné API.
V mnohých regiónoch sveta má 5G konektivita stále menšinový podiel. V Číne to bude do konca roka presne naopak, teda aspoň podľa súčasných plánov. Správa od GSMA predpovedá, že do konca roka bude v Číne do 5G siete pripojená viac ako polovica všetkých mobilných zariadení.
Do roku 2030 bude 5G používať 88 % zariadení
Pokiaľ ide o vzdialenejšie ciele, v roku 2030 má 5G predstavovať až 88 % všetkých pripojení v krajine. To znamená, že zhruba deväť z desiatich smartfónov bude používať najmodernejšiu sieťovú technológiu. Reč je o zhruba 1,6 miliardy mobilných zariadení, resp. tretine celkového počtu pripojení na celom svete.
V minulom roku bolo v Číne do 5G siete pripojených približne 810 miliónov smartfónov. Ak sa naplnia predpoklady GSMA, počet pripojených zariadení do konca tohto roka presiahne 1 miliardu.
„Keďže Čína tento rok prekročí hranicu 1 miliardy pripojení 5G, očakávame ďalšie investície a potenciál v oblasti evolúcií, ako sú 5G-Advanced, 5G New Calling a 5G RedCap, ktoré zlepšia používateľskú skúsenosť a uvoľnia nové zdroje príjmov pre operátorov,“ hovorí Mats Granryd, generálny riaditeľ GSMA.
V predchádzajúcom vydaní správy združenie stanovilo ekonomickú hodnotu 5G konektivity v Číne na 290 miliárd dolárov, čo je o niečo viac, než koľko tvrdí jeho najnovší odhad.
Prospech pre vývojárov
GSMA ďalej uvádza, že spoločnosti China Unicom, China Mobile a China Telecom pri príležitosti „podujatia po skončení MSWC“ v Pekingu komerčne spustili rozhranie One Time Password. Toto API je certifikované v rámci spomenutej iniciatívy Open Gateway a je určené na pomoc vývojárom pri zabezpečovaní mobilných aplikácií prostredníctvom jednorazových hesiel zasielaných cez SMS.
„(Tento krok) dokazuje odhodlanie popredných čínskych operátorov zabezpečiť 1,28 miliardy používateľov mobilných telefónov v krajine pred kybernetickými zločincami,“ dodáva Granryd.