Bobby Kotick je jedno z najznámejších mien v hernom priemysle. Ak ale náhodou neviete, o koho ide, je to bývalý šéf herného štúdia Activision Blizzard, ktoré stojí za mnohými celosvetovými hitmi, ako napríklad World of Warcraft či Overwatch. Kotick najvyššie kreslo v spoločnosti opustil koncom minulého roka. V podnikateľskej sfére však ani zďaleka nekončí. Ako píše server Engadget, údajne má uvažovať nad kúpou úspešnej sociálnej siete TikTok.
Kapitoly článku:
Tento záujem má prejavovať práve v dobe, kedy sa okolo budúcnosti TikToku v Spojených štátoch točí mnoho otáznikov. Tamojší nový zákon totiž speje buď to k zákazu používania tejto siete, alebo k vynúteniu jej predaja.
Kotick sa minulý týždeň na konferenčnej večeri zmienil o myšlienke partnerstva pri takejto transakcii, a to konkrétne Samovi Altmanovi, generálnemu riaditeľovi spoločnosti OpenAI, informuje denník The Wall Street Journal. O svoju myšlienku sa vraj potom podelil a so Zhangom Yimingom, predsedom spoločnosti ByteDance, ktorá spravuje TikTok.
Nateraz zrejme ide len o plány, nie o hotovú vec. Ak však ku kúpe TikToku naozaj došlo, zrejme by to bol obchod v hodnote stoviek miliárd dolárov.
Naštrbená reputácia
Ako sme už spomenuli v úvode, Kotick je veľmi známe priezvisko. Nie všetci ho však poznajú v tom dobrom svetle. Jeho odchod zo štúdia Activision Blizzard totiž bol celkom kontroverzný. V roku 2021 bola na spoločnosť podaná žaloba, v ktorej bola obvinená z toho, že pod vedením Koticka došlo v rámci firmy k sexuálnemu obťažovaniu a rodovej diskriminácii. Toto správanie navyše malo byť podporované „všadeprítomnou bratskou kultúrou na pracovisku“.
Kotick si navyše mal byť všetkých obvinení z nevhodného správania vedomý, pričom niektoré z takýchto prípadov vraj riadne neoznámil predstavenstvu spoločnosti. Ako napísal The Verge, z napadnutia bol obvinený aj on sám, hoci štúdio túto správu označilo za „zavádzajúcu“.
Nedlho po tom, čo incidenty vyplávali na povrch, mnoho zamestnancov štúdio opustilo a dožadovalo sa Kotickovho odstúpenia, k čomu však nedošlo. Kotick nakoniec ostal na pozícii šéfa až do dokončenia akvizície zo strany Microsoftu v roku 2023.
Predáte, alebo končíte
Údajný záujem Koticka o TikTok prichádza v celkom búrlivom období, ktorým si aktuálne sociálna sieť na území Spojených štátov prechádza. Tamojší zákonodarcovia minulý týždeň predstavili novú legislatívu „Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act“, ktorú možno preložiť ako „Zákon o ochrane Američanov pred zahraničnými nepriateľskými aplikáciami“.
Joe Biden, úradujúci prezident Spojených štátov, povedal, že ak táto legislatíva prejde, podpíše ju, čím by sa stala definitívnou. Podľa návrhu zákona, ktorý sa v stredu dopracuje do Snemovne reprezentantov na hlasovanie, musí spoločnosť ByteDance so sídlom v Číne predať TikTok do šiestich mesiacov. V opačnom prípade by bolo sociálnej sieti zakázané vystupovať v obchodoch s aplikáciami v Spojených štátoch.
TikTok v reakcii na novú legislatívu začal žiadať svojich amerických používateľov o podporu, a to aj prostredníctvom push notifikácií. Zdá sa však, že to sociálnej sieti ktovieako nepomôže. Návrh zákona jednomyseľne prešiel Výborom pre energetiku a obchod, pričom schválenie sa očakáva aj od hlasovania v Snemovni reprezentantov. Následne by sa mal návrh presunúť do Senátu.
Napäté vzťahy
Rozhodnutie donútiť ByteDance k odpredaniu celosvetovo úspešnej platformy na zdieľanie videí prichádza uprostred stupňujúceho sa napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou. Obchodné vzťahy medzi týmito dvoma veľmocami sa vyostrujú už dlhú dobu, pričom sa zdá, že tak skoro sa to nezmení.
Spojené štáty obecne považujú mnohé technológie z Číny za škodlivé. Prechovávajú podozrenie z toho, že čínske sociálne siete, aplikácie a platformy zbierajú citlivé dáta o svojich používateľoch a následne ich odosielajú svojej vláde, ktorá ich môže zneužiť. Ťažko povedať, aké následky na obchodné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou bude mať schválenie nového návrhu zákona, teda ak k nemu dôjde, no rozhodne im neprospeje.
Cenný prínos, no nie pre používateľov
Nateraz nemožno presne predpovedať, čo všetko by sa zmenilo, ak by skutočne došlo k predaju TikToku Spojeným štátom. Určité náznaky tu však sú. Vyššie sme spomenuli, že Kotick sa o svoj záujem o TikTok podelil aj so šéfom OpenAI Samom Altmanom. Ak by sa aj on pričinil na akvizícii sociálnej siete, mohol by za jej pomoci trénovať svoje modely umelej inteligencie.