Trh so smartfónmi si v priebehu posledných rokov prešiel viacerými veľkými zmenami. Pokroky v oblasti moderných technológií umožňujú výrobcom experimentovať s menšími zábranami. Jedným z výsledkov takéhoto experimentovania sú napríklad skladacie smartfóny, ktoré sa spočiatku mnohým zdali byť bizárom. Dnes figurujú ako stabilná súčasť trhu, pričom do nich investuje mnoho popredných značiek. Doteraz však medzi nimi chýba jedno veľké meno, a to Apple. Je pritom dosť možné, že chýbať medzi nimi bude aj v najbližších rokoch, píše server DSL.sk.
Kapitoly článku:
Skladacie smartfóny: Prečo vlastne vznikli?
Dôvodov, ktoré stoja za rozhodnutím výrobcov produkovať skladacie smartfóny, môže byť (a zrejme aj je) veľmi veľa.
Dá sa povedať, že prvým komerčne úspešným skladacím smartfónom bol Galaxy Z Fold od spoločnosti Samsung. Je pravda, že tento model čelil ostrej kritike kvôli kritickým chybám ohýbateľného displeja, no keďže išlo o prvú generáciu, dalo sa to ako-tak odpustiť. Debutoval ešte v roku 2019.
Prečo ale Samsung toto zariadenie vyrobil? Odpoveďou môže byť odmietanie sa prizerať stagnovaniu trhu, ktorý sľubuje tak veľký potenciál. Môže ňou však byť aj ambícia spoločnosti vyrobiť zariadenie, ktoré úplne pretransformuje spôsob, akým interagujeme so smartfónmi. Keď si to tak vezmeme, tieto dva scenáre sa vlastne nijak vzájomne nevylučujú.
Bežný smartfón v „tehlovom“ formáte má obmedzené možnosti. Vždy bude vyzerať rovnako, čo znamená, že používateľ dokáže v priebehu času pracovať stále s tou istou úžitkovou plochou, aj keď sa jeho nároky zvýšia. Problém je to najmä vtedy, keď potrebuje na svojom smartfóne „multitaskovať“. V takom prípade obyčajný obdĺžnikový displej nemusí stačiť.
Skladacie smartfóny tento problém nemajú, teda aspoň nie v takej miere. Keď sa pozrieme na súčasné top-end modely, všetky majú veľmi podobný formát – otvárajú sa ako knižky. A nie je to náhoda. Tento formát umožňuje prístup k veľkému displeju len vtedy, keď to používateľ vyžaduje. Ak si potrebuje len rýchlo na niečo odpísať alebo si niečo skontrolovať, použije vonkajší displej s „tradičnými“ rozmermi. Ak potrebuje multitaskovať, telefón otvorí, čím získa prístup k displeju s rozmermi približujúcim sa tabletu.
Asi teda nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že skladacie smartfóny vznikli predovšetkým za účelom zvýšenia produktivity. Rozhodne však neslúžia len tomuto účelu. Skladací displej možno efektívne zužitkovať aj na zábavu, teda na sledovanie filmov, videí či hranie hier.
Apple mešká
Ako sme už spomenuli, jedným z prvých výrobcov tých úspešnejších skladacích smartfónov je Samsung. A dlho bol v tomto segmente jediným väčším hráčom. Dnes sa však má situácia úplne inak. Skladacie smartfóny produkuje široká škála známych mien, vrátane Oppo, OnePlus, Vivo, Phantom, Honor alebo Huawei. Asi jediný, kto chýba, je Apple.
Zvesti o skladacom smartfóne s logom nahryznutého jablka kolujú internetom už veľmi dlho. Vo väčšine prípadov polemizovali o dizajne, keďže Apple si dáva na vizuále svojich zariadení záležať – kladie veľký dôraz na to, aby produktové rady vzájomne ladili.
Často sa potom zmieňovali aj o možnom termíne vydania. No žiaľ, analytik Ming-Či Kuo všetky predikcie týkajúce sa skladacieho smartfónu od Apple zmietol zo stola. Uviedol, že jediným skladateľným produktom, ktorý kalifornský gigant v súčasnosti plánuje, je 20,3-palcový MacBook. A aj ten má do výroby vstúpiť až v roku 2027.
Ming-Či Kuo pritom rozhodne nie je nedôveryhodným zdrojom. V minulosti prišiel s viacerými úspešnými predpoveďami týkajúcimi sa produktov Apple. Ak je pravda aj to, čo hovorí o najbližších plánoch spoločnosti v oblasti skladacích zariadení, ohýbateľného iPhonu sa len-tak skoro nedočkáme.
To ale neznamená, že na ňom nepracuje. Podľa článku od The Information z februára tohto roku má Apple vyvíjať minimálne dva prototypy skladacieho iPhonu – obidva pritom majú mať formát „véčka“, ktorý v súčasnosti používajú napríklad model Samsung Galaxy Z Flip, Motorola Razr či Oppo Find N2 Flip.
Prečo mu to má tak trvať? Problémom vraj sú vonkajšie displeje, ktoré sa môžu veľmi ľahko poškodiť. Gigant má taktiež cieliť na to, aby bol výsledný telefón hrubý ako bežné iPhony. Aj to predstavuje značné komplikácie, predovšetkým z hľadiska batérie.