Apple potešil milióny svojich priaznivcov po celom svete. Oficiálne totiž vydal aktualizáciu iOS 17.4, ktorá je dôležitá predovšetkým kvôli času, v ktorom prichádza. Apple totiž musel do dnešného dňa dosiahnuť úplný súlad s Aktom o digitálnych trhoch (DMA), čo je nová legislatíva Európskej únie (EÚ) na podporu zdravej konkurencieschopnosti a ochrany spotrebiteľov. Tento zákon Apple doslova núti k vykonaniu dôležitých zmien v rámci svojho ekosystému, predovšetkým čo sa týka prístupu voči tretím stranám. A ako píše server Letem světem Applem, iOS 17.4 prináša skutočne ohromné zmeny.
Kapitoly článku:
Verzia systému iOS 17.4 je k dispozícii už dlhšie tým, ktorí sú zapojení do testovacieho programu. Ak ste však nie ste členmi tohto „prestížneho klubu“, nevadí. Teraz si môže aktualizáciu stiahnuť každý. Treba však mať na pamäti, že inštalačný balíček bol sprístupnený naraz pre celý svet, takže môže dôjsť k prípadnej nedostupnosti alebo nižším rýchlostiam sťahovania. Ak sa vám aktualizácia neponúka automaticky, môžete ju nájsť a nainštalovať cez Nastavenia → Všeobecné → Aktualizácia softvéru.
Zmien, ktoré prináša iOS 17.4, je celkom veľa. Nie je to však ich objem, ktorý prekvapuje. O to sa postaral charakter týchto zmien. Sú totiž veľmi dôležité a jasne ukazujú, že sa Apple podvoľuje novým pravidlám pre hospodársku súťaž na území EÚ.
EÚ a jej snaha zlepšiť hospodársku súťaž
Ešte než sa presunieme k podrobnostiam novej verzie systému, asi by nebolo na škodu uviesť do kontextu tých, ktorí nevedia, čo všetky tie prepojenia medzi Apple a EÚ znamenajú.
EÚ dávnejšie vyvinula dve legislatívy, ktorými chce podporiť zdravú hospodársku súťaž, ako aj ochranu spotrebiteľov, na svojom území. Bloku sa zrejme nepáčili dominancie niektorých firiem a ich služieb na trhu, a tak sa rozhodla zakročiť, aby boli trhové podmienky pre všetkých čo najférovejšie. Zmienenými dvoma legislatívami sú Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA).
Konkrétne DMA má za účel zabezpečiť identické trhové podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, bez ohľadu na ich veľkosť. Akt jasne stanovuje pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom. Medzi tieto praktiky možno zaradiť napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov či nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
Pokiaľ ide o DSA, táto legislatíva sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré zvyšujú šírenie dezinformácií. Jedným z cieľov DSA je vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v rámci ktorej by vzájomne spolupracovali všetky popredné četovacie služby.
DSA má taktiež zabezpečiť používateľom viac kontroly a možností lepšie sa dozvedieť, na základe čoho im je zobrazovaný špecifický obsah. Napokon DSA zakazuje používanie cielenej reklamy u mladistvých používateľov.
Tieto pravidlá majú pekný úmysel, no pre Apple predstavovali (a zrejme stále predstavujú) veľký problém. Nie je totiž firmou, ktorá by sa rada otvárala tretím stranám. Najradšej by bola, keby používatelia využívali iba jej produkty a jej softvérové riešenia. To však môže poškodzovať hospodársku súťaž, a teda EÚ usúdila, že je čas zakročiť.
Apple urobil, čo musel
Ako už bolo zmienené, iOS 17.4 prináša viacero zmien. No azda tou najdôležitejšou je dlho očakávané sprístupnenie možnosti čerpať aplikácie aj z obchodov tretích strán. Apple doposiaľ umožňoval svojim zákazníkom sťahovať aplikácie výhradne cez svoj natívny obchod App Store. To však EÚ označila za neférovú praktiku poškodzujúcu hospodársku súťaž, a teda Apple musel urobiť to, čomu sa dlho urputne bránil – umožniť alternatívne riešenia.
Po novom tak môžu používatelia produktov Apple sťahovať žiadané aplikácie aj z obchodov tretích strán. Samozrejme, sme si vedomí toho, že väčšina bude aj naďalej využívať App Store. V tom sa však nenachádzajú úplne všetky aplikácie. Preto je skvelé, že ak používateľ hľadá aplikáciu, ktorú App Store neponúka, môže ju skúsiť nájsť inde. Dobrá správa je to aj pre vývojárov aplikácií, ktorým môžu obchody tretích strán poskytnúť lepšie finančné podmienky.
Okrem toho iOS 17.4 prináša možnosť nainštalovať si webový prehliadač s alternatívnymi webovými technológiami, ako aj nastaviť si predvolený prehliadač podľa vlastných preferencií. Za zmienku taktiež stojí možnosť platiť v App Store alternatívnymi spôsobmi prostredníctvom odznakov externých nákupov.
Ďalšie zmeny sú zhrnuté v nasledujúcich bodoch:
- Nové emotikony na klávesnici;
- Podpora obrátenej orientácie u 18 emotikonov;
- Podpora prepisov podcastov v službe Apple Podcasts a možnosť čítania zvýrazneného textu v angličtine, španielčine, francúzštine alebo nemčine synchrónne so zvukom;
- Možnosť zobrazenia úplných textových prepisov v Apple Podcasts s podporou pre vyhľadávanie slov alebo slovných spojení, spustenie prehrávania od vybraného miesta a funkcie sprístupnenia;
- Rozpoznávanie hudby umožňuje pridávať identifikované skladby do playlistov v Apple Music;
- Ochrana odcudzeného zariadenia podporuje možnosť vyššieho zabezpečenia, a to bez ohľadu na polohu používateľa;
- U modelov iPhone 15 a iPhone 15 Pro sa v sekcii Stav batérie zobrazuje počet nabíjacích cyklov batérie, dátum výroby a dátum prvého použitia;
- Opravuje sa problém, ktorý bránil v zobrazovaní obrázkov kontaktov v aplikácii Nájsť;
- Opravuje sa chyba, ktorá u používateľov duálnych SIM kariet spôsobovala zmenu telefónneho čísla z primárneho na sekundárne a jeho zviditeľnenie v skupine, do ktorej poslali správu.