V priebehu posledný dní sa ku nám dostáva čoraz viac predikcii ohľadne prvých skladacích produktov značky Apple. Ešte stále čakáme na prvý ohýbateľný iPhone, pričom sa zdá, že čakať ešte nejaký čas budeme. V medzičase sa ale rozprúdili debaty o inom skladacom zariadení spoločnosti – kalifornský gigant údajne plánuje ohýbať najskôr notebooky, a to už o pár rokov, píše server 9to5Mac.
Kapitoly článku:
Pokiaľ ide o skladací iPhone, predpovedí o ňom bolo, je a rozhodne aj bude veľa. Smutnou skutočnosťou je, že mnoho tých doterajších sa mýlilo v jednej kľúčovej veci, a to dátume vydania. V minulosti sme sa dopočuli o viacerých možných termínoch, no každý z nich sa ukázal byť nesprávny. Po novom analytik Ming-Či Kuo predpovedá, že skladací iPhone nedebutuje ani v dohľadnej dobe.
Zatiaľ sa zdráha
Na vlajkový telefón s logom nahryznutého jabĺčka a ohýbateľným displejom si teda zrejme ešte budeme musieť nejaký čas počkať. Je však takmer isté, že ho Apple chystá. Náznakov je hneď niekoľko.
Apple je azda jediným známym menom, ktoré ešte nevydalo skladací smartfón. Modely schopné ohýbania sa má vo svojom portfóliu viacero popredných výrobcov, okrem Samsungu aj Oppo, Vivo, OnePlus, Honor, Huawei či Phantom. Kalifornský gigant teda čelí celkom značnému konkurenčnému tlaku, i keď sa zdá, že si z neho príliš ťažkú hlavu nerobí.
Hoci Apple ešte nevydal skladací iPhone, údajne disponuje hneď dvoma prototypmi, pričom obidva vraj majú „véčkový“ formát. Ten je čoraz obľúbenejší ako u výrobcov, tak aj u používateľov. V súčasnosti ho používa napríklad Galaxy Z Flip od Samsungu, Motorola Razr či Find N2 Flip od Oppo. Má sa ale trápiť problémami s vonkajšími displejmi, ktoré vraj možno veľmi jednoducho poškodiť. Apple sa má taktiež usilovať o to, aby bol výsledný telefón hrubý ako bežné iPhony. Aj to zrejme predstavuje značné komplikácie, predovšetkým z hľadiska batérie.
Ťažko povedať, či Apple plánuje zvonka použiť iné, než bežné sklenené displeje. S tými už má skúsenosti, takže je nízka pravdepodobnosť, že by ich zužovali také problémy, ako je jednoduché poškodenie. Uvidíme.
Ďalším náznakom je nedávno publikovaný patent spoločnosti týkajúci sa technológie vnútorného, resp. ohýbateľného displeja. Konkrétne si Apple nechal v Spojených štátoch patentovať technológiu, ktorá kompletne eliminuje zhyb v strede ohýbateľného displeja. Nová metóda sa má opierať o zástup chemických reakcií a rôzne typy materiálov. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.
Skladací MacBook?
Skladací iPhone sa teda momentálne zdá byť v nedohľadne. Čo v dohľadne je (ako-tak), je prvý skladací notebook spoločnosti. Aj tom podrobnejšie informoval Ming-Či Kuo.
Aktuálne toho o tomto zariadení nevieme veľa. Analytik však tvrdí, že bude vybavené obrazovkou s uhlopriečkou 20,3 palca. Taktiež tvrdí, ako sme už spomenuli vyššie, že MacBook je jediným skladacím produktom od Apple s jasným harmonogramom vývoja.
„V poslednom čase som dostal veľa otázok o tom, či Apple plánuje veľkovýrobu skladacieho iPhonu alebo iPadu v roku 2025 alebo 2026. Môj najnovší prieskum naznačuje, že v súčasnosti je jediným skladacím produktom Apple s jasným harmonogramom vývoja 20,3-palcový MacBook, ktorého sériová výroba by mohla začať v roku 2027,“ píše Kuo v príspevku na sociálnej sieti.
Toto pritom nie sú prvé diskusie týkajúce sa skladacieho MacBooku. Už v roku 2022 o ňom hovoril Ross Yount z Display Supply Chain Consultants (DSCC). Konkrétne uviedol, že Apple skúma myšlienku skladacích notebookov. V tom istom roku sa touto témou zaoberal aj Mark Gurman z Bloomberg, ktorý povedal, že Apple má v úmysle priniesť na trh skladacie zariadenie s 20-palcovým displejom.
Je celkom pozoruhodné, že Apple má vydať skladací notebook skôr ako skladací iPhone, keďže o ohýbateľnom telefóne má rozmýšľať podstatne dlhšie. Prvé plány ohľadne takéhoto zariadenia majú pochádzať ešte z roku 2018, teda v čase, kedy bol stále aktuálny legendárny iPhone X.
Ako však už bolo spomenuté, prototypy skladacieho iPhonu vraj opakovane neprechádzali testami kvality, v dôsledku čoho mal byť celý projekt „dočasne odložený“.