Apple je jednou z mála vplyvných technologických firiem, ktorá ešte nepredstavila svoje iniciatívy v oblasti umelej inteligencie (AI). K niečomu sa však zrejme schyľuje. Nedávno sme vás na našom webe informovali o možnej spolupráci s Google, ktorý by Apple poskytol svoj AI model Gemini. Takéto riešenie by však nebolo vhodné pre všetky trhy. GSMArena píše, že kalifornský gigant preto bude čerpať technológiu aj od čínskej firmy Baidu.
Americké firmy a čínsky trh nie sú zrovna najšťastnejším spojením. Medzi Spojenými štátmi a Čínou už dlhú dobu prebieha akási ekonomická vojna, ktorá sa spriada s mnohými vývoznými či dovoznými reštrikciami, ako aj inými obmedzeniami.
Pokiaľ ide o pozíciu Apple na čínskom trhu, jeho produkty sú tu celkom obľúbené. No žiaľ, produkty a služby Google sú v Číne zakázané, čo znamená, že Apple tu Gemini AI ktovieako nevyužije. Vzniká teda potreba obrátiť sa miestneho hráča, ktorým sa nateraz zdá byť Baidu. Koniec koncov, táto firma sa už dlhšiu dobu prezýva ako „čínsky Google“.
O čo presne ide?
AI je veľmi silným trend, ktorý otriasol celým technologickým trhom. Vlastné modely alebo systémy umelej inteligencie dnes ponúka väčšina popredných spoločností z digitálnej sféry. Apple je jednou z mála výnimiek.
Je ale takmer isté, že určité iniciatívy v oblasti AI podniká, len ich nepchá na oči verejnosti. Očakáva sa, že podobne ako Samsung, aj Apple prinesie pokročilé funkcie AI do svojich smartfónov prostredníctvom novej verzie operačného systému. Konkrétne by mali byť uvedené spoločne s iOS 18. Potrebný AI model si však nevyvinie sám, poskytne mu ho Google. Jeho Gemini má celkom slušné kapacity, čo si Apple očividne cení.
Model Gemini AI bol oficiálne predstavený v decembri minulého roku. Dodáva sa v troch verziách, ktoré sa líšia spôsobom využitia aj výkonom. Najmenšia verzia s označením „Nano“ slúži na vykonávanie menej náročných úloh priamo na zariadení, teda napríklad na smartfóne. Prostredná verzia „Pro“ sa zameriava na mierne ťažšie úkony, zatiaľ čo najvyššia verzia „Ultra“ má na starosti tie najnáročnejšie výpočtové operácie.
Google v rámci predstavenia modelu uviedol, že najvyššia verzia Gemini AI, čiže Ultra, prekonáva svojich najväčších konkurentov v 30 z celkovo 32 široko uznávaných akademických benchmarkoch. Nedávno dokonca predstavil novú verziu Gemini 1.5 Pro, ktorá sľubuje podporu spracúvania až milióna tokenov. Pre porovnanie, GPT-4 vraj dokáže pracovať so 128 000 tokenmi.
„Čínsky Google“
Ak neviete, Baidu figuruje ako čínsky internetový vyhľadávač, ktorý de facto nahrádza Google. Aj preto sa mu často pripisuje prezývka „čínsky Google“. Podobne ako jeho americký náprotivok, aj Baidu vyvíja vlastný model umelej inteligencie s názvom Baidu AI. A práve ten by mal na čínskom trhu nahradiť Gemini AI v rámci systému iOS 18, ktorého vydanie je naplánované na jeseň tohto roka.
Baidu však pre Apple nebolo prvou voľbou. Gigant vraj pôvodne o využití AI na čínskom trhu rokoval so spoločnosťou Alibaba, ktorá taktiež zastrešuje vývoj veľkých jazykových modelov (LLM). V Číne však musí každý LLM prejsť prísnymi regulačnými kritériami, pričom Baidu AI je jedným z tých modelov, ktoré od tamojších úradov dostali zelenú.
Ak sú uvedené informácie pravdivé, Baidu si koncom tohto roka mimoriadne polepší. Analytici veria, že pre čínsku firmu spolupráca s Apple predstavuje „dokonalú kampaň na budovanie značky“.
Sám Robin Li, generálny riaditeľ Baidu, uviedol, že podnikanie v oblasti umelej inteligencie má byť v tomto roku hlavným ťahúňom príjmov spoločnosti. A spolupráca s Apple jej v tomto smere len prospeje.