Viacerí výrobcovia smartfónov už oznámili svoje rozsiahle iniciatívy v oblasti umelej inteligencie. Dá sa povedať, že jedným z mála hráčov, ktorí tak ešte neurobili, je Apple. No je kalifornský gigant v tejto oblasti skutočne tak pozadu, ako si myslíme? Slová, ktoré Tim Cook vyslovil počas čínskej konferencie diskutujúcej o znížení emisií, naznačujú, že ani veľmi nie. Téme sa venuje server AppleInsider.
iPhone a AI: Kedy sa konečne dočkáme?
Apple zatiaľ nič oficiálne nepotvrdil, no špekuluje sa, že očakávaná sada funkcií umelej inteligencie príde na smartfóny iPhone spoločne s iOS 18. Nová generácia operačného systému by mala byť predstavená počas nadchádzajúcej konferencie WWDC a vydaná v septembri popri sérii iPhone 16.
Od tejto aktualizácie sa taktiež očakáva aj niekoľko vizuálnych zmien. Podľa niektorých teórií si iOS požičia vizuálne prvky od visionOS, čo je operačný systém pre headset Vision Pro. Ak je to pravda, znamená to, že používateľské rozhranie sa bude opierať o okrúhle ikony a priehľadné prvky. Na druhú stranu, Apple medzi svojimi operačnými systémami, aspoň čo sa vizuálu týka, už dlhšie ponecháva zreteľné rozdiely. Nikde však nie je napísané, že sa to nemôže zmeniť.
Pokiaľ ide o funkcie umelej inteligencie, zatiaľ nemáme ako vedieť, čo presne Apple v tomto smere chystá. Šepká sa však, že gigant pracuje na celkom šikovnej možnosti pre službu Apple Music, a to automatickom generovaní zoznamov skladieb, resp. playlistov.
Ako píše The Indian Express, Apple môže v spracúvaní funkcií AI zvoliť podobný prístup ako Samsung. Ak by sa tak stalo, tie menej náročné úlohy by sa spracúvali priamo na zariadení, zatiaľ čo zvyšné úkony by sa opierali o cloud.
V Číne Baidu, inde Google
Už dlhšie sa taktiež špekuluje, že Apple si cestu k AI funkciám uľahčí spoluprácou s Google. Ten v decembri minulého roka oficiálne predstavil svoj systém s názvom Gemini, ktorý sa pýši celkom slušnými kapacitami. Dostupný je v troch prevedeniach, a to „Nano“, „Pro“ a „Ultra“. Nedávno pritom Google predstavil Gemini 1.5 Pro, čiže novú verziu modelu so schopnosťou spracúvania až jedného milióna tokenov. Pre porovnanie, GPT-4 vraj dokáže spracovať 128 000 tokenov. Zdá sa teda, že si Apple vybral schopného dodávateľa.
Problémom je Čína, kde sú produkty a služby Google zakázané. Apple však údajne našiel riešenie aj na tento problém – na čínskom trhu má využívať model AI od firmy Baidu, ktorá je mnohými označovaná ako „čínsky Google“. Ešte predtým vraj ohľadne AI rokoval so spoločnosťou Alibaba.
AI vraj už používa, len to nevidíme
Hoci funkcie AI v iPhonoch stále chýbajú, neznamená to, že ich Apple nepoužíva inde. Presne tak to totiž je, teda aspoň podľa slov Tima Cooka, generálneho riaditeľa spoločnosti.
Cook na čínskej konferencii, ktorá sa zaoberala znižovaním škodlivých emisií, uviedol, že Apple už využíva umelú inteligenciu na pomoc k dosiahnutiu vytýčených ekologických cieľov. Predovšetkým ju vraj uplatňuje v oblasti obnovy materiálov a recyklácie.
Konkrétne Cook navštívil Šanghaj, kde diskutoval na rôzne témy s vývojármi, používateľmi, ale aj študentmi. Jednou z hlavných tém však bola uhlíková neutralita Číny a globálne riadenie klímy.
Ako informuje agentúra Bloomberg, Cook ďalej prezradil, že Apple ani zďaleka nezaostáva za priemyslom, čo sa týka využívania a vývoja umelej inteligencie. V spoločnosti je vraj hlboko zakorenená, a to najmä pre prospech jej vlastného podnikania.
„Bez umelej inteligencie by sme neboli schopní zhodnotiť také množstvo materiálu, aké dnes zhodnocujeme pri recyklácii,“ uviedol Cook. „Chcem tým povedať, že je už základom našich (podnikových) výpočtov. A myslím si, že poskytuje obrovský nástroj a súpravu nástrojov pre každú spoločnosť, ktorá chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu alebo podstatne znížiť svoje emisie.“