Microsoft oznámil koniec podpory pre projekt, ktorý mal spočiatku celkom veľký potenciál. Ako to však v živote chodí, čím vyššie sú očakávania, tým ťažšie je ich naplniť. Softvérový gigant sa o tom na vlastnej koži presvedčil pri funkcii podsystému pre Android v prostredí Windows 11. Táto funkcia, ako naznačuje názov, slúžila na spúšťanie aplikácií a hier pre Android priamo na desktopoch s Windows 11. Téme sa venuje server MobilMania.cz.
Kapitoly článku:
Spúšťanie aplikácií pre Android na Windows 11 znie ako niečo, čo môže mnoho ľudí aktívne využívať. Pravdou sa však ukázal byť presný opak. Platforma Microsoftu neposkytovala dostatočnú pridanú hodnotu, a tak jej popularita postupne upadla. Tento úpadok sa aktuálne dopracoval až do bodu, kedy spoločnosť usúdila, že je na čase s projektom skoncovať a pohnúť sa ďalej.
O svoj verdikt sa s verejnosťou podelila na webových stránkach. Súbežne pritom Amazon oznámil koniec svojho aplikačného obchodu pre desktopy, ktorý bol pre fungovanie podsystému pre Android aplikácie nevyhnutný. Nie je teda úplne jasné, či ku koncu platformy viedlo rozhodnutie Amazonu, alebo Microsoftu. To je však asi celkom jedno, nakoľko obidva scenáre pre konečného používateľa predstavujú rovnaký výsledok. Podpora pre aplikácie pre Android na Windows 11 však definitívne skončí až 5. marca 2025, čo znamená, že používatelia majú dosť času na nájdenie adekvátnej náhrady, ak teda nejakú vôbec potrebujú.
Sľubný začiatok, neúspešný priebeh
Predmetná služba, známa aj ako WSA, vznikla v októbri roku 2021, čo znamená, že funguje necelého dva a pol roka. Vyvinutá a vydaná bola ako alternatíva pre Bluestacks a iné Android emulátory. Microsoft však chcel spraviť ešte o krok navyše a priniesť do nej ešte užšie a efektívnejšie prepojenie medzi Windows 11 a OS Android.
Počiatočné dojmy boli pozitívne a očakávania vysoké. Microsoft však takmer okamžite zatĺkol prvý klinec do rakvy, a to prehlásením, že platforma bude dostupná výhradne na území Spojených štátov. Toto rozhodnutie budilo podozrenie, že spoločnosť nie je o úspechu platformy plne presvedčená.
Trvalo až rok, kým sa dopracovala na ďalšie trhy. Medzi nimi sa nachádzala aj Európa, no na počudovanie mnohých nie do všetkých jej krajín. Zdá sa pritom, že v tomto smere bol najväčšou brzdou nie Microsoft, ale Amazon, konkrétne jeho obchod s aplikáciami.
„Bez viny“ však rozhodne nie je ani Microsoft, nakoľko to bolo jeho rozhodnutie spojiť sa s Amazonom a oprieť celú existenciu WSA o jeho obchod s aplikáciami. Svojmu partnerovi zrejme nesprístupnil licenciu na Google Pay, a už to znamenalo výrazný úpadok kvality aj počtu aplikácií zahrnutých vo WSA.
Reštrikcie šlo obísť, no akosi chýbala snaha
Pokiaľ však ide o regionálne a funkčné obštrukcie, tie išlo obísť. Proces to však bol celkom komplikovaný, a teda bol využiteľný len úzkou skupinou používateľov, konkrétne tými technicky zdatnejším. Jednoduchšie riešenie „na pár klikov“ nebolo a stále nie je k dispozícii. A zrejme už ani nebude.
Projekt trpel mnohými nedokonalosťami, ktoré sa ani jedna zo zúčastnených strán neunúvala odstrániť. A keď nie je snaha, nie je výsledok. Platforma WSA postupne strácala na popularite a teraz, dva a pol roka od prvého spustenia, končí. Ako už bolo spomenuté, využívať ju bude možné do 5. marca budúceho roku. Do toho istého termínu tak bude potrebné poobzerať sa po adekvátnej náhrade, teda ak nejakú vôbec treba.