Technologickým svetom otriasla obrovská správa. Ministerstvo spravodlivosti v Spojených štátoch podalo žalobu na spoločnosť Apple, v ktorej ju obviňuje z monopolného postavenia a sním spätých praktík, ktoré poškodzujú hospodársku súťaž. Škodiť majú ako trhu ako takému, tak aj vývojárom a spotrebiteľom, píše server Mobile World Live.
Kapitoly článku:
„Apple si udržiava monopolnú moc na trhu so smartfónmi nielen tým, že si udržiava náskok pred konkurenciou v rámci zásluhy, ale aj tým, že porušuje federálne protimonopolné právo,“ uviedol Merrick Garland, generálny prokurátor Spojených štátov, na brífingu DoJ. „Spotrebitelia by nemali platiť vyššie ceny, pretože spoločnosti porušujú zákon.“
Garland tvrdí, že stratégia Apple sa opiera o vylučujúce, protisúťažné správanie, ktoré vedie k „menšiemu výberu pre spotrebiteľov, vyšším cenám a poplatkom, nižšej kvalite smartfónov, aplikácií a príslušenstva a menšiemu počtu inovácií zo strany spoločnosti a jej konkurentov“. Konkrétne vývojári sú tak de facto nútení hrať podľa pravidiel, ktoré izolujú Apple od konkurencie.
„Ako sme uviedli v našej sťažnosti, tvrdili sme, že spoločnosť Apple upevnila svoju monopolnú moc nie tým, že zlepšila svoje vlastné produkty, ale tým, že zhoršila ostatné produkty.“
Jedno obmedzenie za druhým
Podľa generálneho prokurátora Apple vykonáva protisúťažné správanie dvoma spôsobmi. Prvým je ukladanie zmluvných obmedzení a poplatkov, ktoré sú príčinou menšieho množstva vlastností a funkcií, ktoré môžu vývojári poskytnúť svojim používateľom. Druhým má byť selektívne obmedzovanie prístupu k bodom prepojenia medzi aplikáciami tretích strán a operačným systémom iOS, čo zhoršuje funkčnosť aplikácií a príslušenstva tretích strán.
Apple dlhodobo nútil používateľov iPhonov k tomu, aby čerpali aplikácie výhradne cez jeho natívny obchod App Store. Logicky sa tak stal primárnou platformou aj pre vývojárov. Háčik je v tom, že toto Apple zneužíval a prakticky stále zneužíva na účtovanie mastných provízií. Napríklad z každej mikrotransakcie musia vývojári odvádzať 30 % na účet Apple.
Garland ďalej tvrdí, že kalifornský gigant potlačil vznik cloudových aplikácií, vrátane herných aplikácií a služieb, ktoré by mohli znížiť závislosť používateľov od vlastného operačného systému a hardvéru Apple. Poukázal taktiež na obmedzenia, ktoré platia v rámci kompatibility medzi jednotlivými zariadeniami. Ak si napríklad kúpite Apple Watch, môžete ich spárovať len s iPhonom.
„Monopoly, ako je ten spoločnosti Apple, ohrozujú slobodné a spravodlivé trhy, na ktorých je založené naše hospodárstvo,“ povedal Garland.
Apple sa bude brániť
Mobile World Live už požiadal Apple o stanovisko k aktuálnej situácií. Na odpoveď stále čaká. Pre NBC News však spoločnosť uviedla, že žaloba ohrozuje jej postavenie, ako aj „princípy, ktoré odlišujú produkty Apple na ostro konkurenčných trhoch“.
„V prípade úspechu by to obmedzilo našu schopnosť vytvárať také technológie, aké ľudia od spoločnosti apple očakávajú – kde sa prelína hardvér, softvér a služby. Vytvoril by sa aj nebezpečný precedens, ktorý by vláde umožnil, aby do navrhovania technológií zasahovala tvrdou rukou. Sme presvedčení, že táto žaloba je z hľadiska faktov a práva nesprávna a budeme sa proti nej dôrazne brániť,“ uviedol Apple.
Nemá jednoduché
Spojené štáty pritom nie sú jediným územím, ktoré tvrdo zasahuje proti praktikám kalifornskej spoločnosti. Značný problém s nimi má aj Európska únia (EÚ). Tá Apple de facto donútila k tomu, aby v rámci svojho ekosystému zaviedla veľké zmeny, ktoré nebudú poškodzovať či obmedzovať hospodársku súťaž, ale ju, naopak, podporovať.
Urobila tak prostredníctvom dvoch právnych aktov, a to Aktu o digitálnych trhoch (DMA) a Aktu o digitálnych službách (DSA). V rámci týchto legislatív EÚ dotlačila giganta napríklad k tomu, aby umožnila sideloading aplikácií, čiže možnosť čerpania aplikácií aj mimo oficiálny obchod App Store.
Apple mal čas podvoliť sa novým podmienkam do 6. marca. A dobrou správou je, že tak aj spravil. Apple v rámci iOS vykonáva kľúčové zmeny napríklad s cieľom zlepšiť prenosnosť údajov medzi systémom iOS a „rôznymi operačnými systémami“. Výsledky týchto zmien by sa mali prejaviť už na jeseň.