Keď sa spomenie NVIDIA, mnohí si zrejme predstavia špičkové grafické karty pre počítače a notebooky. A hoci aj pre tie je táto firma veľmi známa a obľúbená, jej činnosti majú oveľa širší záber. Aktívne sa činí aj v oblasti umelej inteligencie (AI), do ktorej teraz prispieva nepredstaviteľne hodnotnou technológiou. Ako informuje Mobile World Live, NVIDIA predstavila vôbec najvýkonnejší čip pre AI na svete.
Kapitoly článku:
Spoločnosť tak urobila v rámci svojej výročnej vývojárskej konferencie, ktorej program sa venoval aj výskumnej platforme 6G súboru špičkových softvérových nástrojov pre podniky.
Absolútne najvýkonnejším čipom pre AI sa stal model s názvom NVIDIA B200 Blackwell. Jensen Huang, šéf spoločnosti, tvrdí, že tento čip dokáže vykonávať určité úlohy až 30-krát rýchlejšie ako jeho predchodca. Taktiež má byť navrhnutý tak, aby maximalizoval výpočtový výkon pre veľké jazykové modely (LLM).
2,6-násobok tranzistorov
Aby sme boli konkrétnejší, B200 Blackwell pozostáva z až 208 miliárd tranzistorov, čo je priam neuveriteľné číslo. Pre lepšiu predstavu – model Hopper H100, ktorý bol predstavený len minulý rok, mal 80 miliárd tranzistorov. Treba pritom mať na pamäti, že NVIDIA vďaka platforme Hopper dokázala získať pozíciu lídra v oblasti čipov pre AI. Niet pochýb, že Blackwell jej dominantnú pozíciu ešte väčšmi utvrdí. Konkrétne na trhu s čipmi pre AI si má NVIDIA pripisovať podiel až 80 %.
Huang deklaruje, že Blackwell je v porovnaní so súčasnými GPU dvakrát výkonnejší pri trénovaní modelov AI, 30-násobne rýchlejší a až 25-násobne úspornejší, a to ako voči elektrickej sieti, tak aj voči peňaženke. „Generatívna AI je určujúcou technológiou našej doby,“ uviedol Huang s dodatkom, že Blackwell je motor, ktorý bude „túto priemyselnú revolúciu poháňať“.
Spoločnosť tvrdí, že B200 Blackwell si osvojí viacero popredných technologických gigantov, vrátane Mety, Google, Microsoftu, OpenAI či Tesly.
Revolúcia aj v konektivite
Ako bolo spomenuté, NVIDIA okrem najvýkonnejšieho čipu pre AI predstavila aj pár iných, zaujímavých technológií, Odhalená nám bola tiež šikovná platforma, ktorá má pomôcť výskumníkom s využívaním AI pre budúce aplikácie opierajúce sa o 6G konektivitu.
Spoločnosť uviedla, že jej platforma 6G Research Cloud Platform ponúka prístup k základným nástrojom, ktoré podporujú využívanie AI pri vývoji RAN a pomáhajú organizáciám pri výskume 6G pripojenia. RAN, čiže rádiová prístupová sieť, predstavuje časť mobilnej siete, ktorá zaisťuje komunikáciu so zariadením používateľa. Inak povedané, ide o bod, v ktorom je používateľ na svojom telefóne v priamom kontakte s celou telekomunikačnou sieťou.
AI všade, kde sa dá
NVIDIA venovala nemalú pozornosť aj mikroslužbám, presnejšie softvérovým nástrojom prispôsobeným tak, aby podnikom uľahčili nasadzovanie a používanie modelov AI na vlastných platformách.
Medzi ďalšie oznámenia, ktoré odzneli na vývojárskej konferencii, patrí nový súbor čipov pre automobilový sektor, taktiež s cieľom maximalizovať kapacity AI, ako aj súbor čipov pre humanoidných robotov.