Umelá inteligencia sa v priebehu posledného roka stala jednou z najviac preberaných a rozoberaných tém, a to nielen u firiem, ale aj u bežných ľudí. Táto technológia totiž eviduje tak rapídne pokroky, že ich jednoducho nemožno ignorovať. Krátko po tom, čo svetlo sveta uzrel generatívny model ChatGPT, začala AI ovplyvňovať širokú diaspóru odvetví a sektorov. To pre mnohých predstavuje skvelé možnosti, no netreba zabúdať na to, že všetko má svoje pre aj proti. A žiaľ, umelá inteligencia nie je výnimkou.
Kapitoly článku:
V tomto smere portál CzechCrunch poukazuje na slová spoločnosti Amundi, ktorá figuruje ako jeden z najväčších správcov aktív v Európe. Dianie na trhu sleduje naozaj pozorne, takže jej nemohol uniknúť značný nárast hodnoty firiem, ktoré sa aspoň v určitom smere spájajú s AI. Absolútne najväčším hráčom v tomto smere je NVIDIA, ktorá z napredovania AI ťaží obrovské čiastky. Cena jednej akcie spoločnosti za posledný rok stúpla o viac ako 280 %.
A hoci nie som finančný poradca, osobne si myslím, že NVIDIA bude rýchlym tempom rásť aj v dohľadnej dobe. Aktuálne predstavila čip B200 Blackwell, ktorý možno považovať za najvýkonnejší procesor pre AI, aký kedy vznikol. Pozostáva z až 208 miliárd tranzistorov.
Vstupujeme do novej éry
„Posledné tri roky je jasné, že vstupujeme do novej fázy inovácií. Ešte je skoro na to, aby sme dokonale vykreslili obrysy tejto vlny, ale jasne vidíme, že zahŕňa umelú inteligenciu, digitalizáciu, robotiku a takzvané čisté technológie súvisiace s udržateľnosťou,“ hovorí Guillaume Uettwiller, manažér portfólia fondu Global Disruptive Opportunity.
Tento fond patrí do CPR Asset Managementu, čo je dcérsky správca aktív spoločnosti Amundi. K tejto téme rozhodne má čo povedať, keďže jeho investície smerujú práve do firiem, ktorý stavili na nové technológie a pomocou nich pretransformovali svoje podnikanie či vytvorili enormný vplyv.
Ďalšia veľká revolúcia
Nie zriedka sa pokrok umelej inteligencie označuje za náznak blížiacej sa revolúcie. Keď sa pritom pozrieme do histórie, zistíme, že každá nová revolúcia je rýchlejšia ako tá predošlá. Takmer istotne tomu bude aj pri revolúcii spätej s AI. „Rýchlosť a tempo prijatia umelej inteligencie bude určite rýchlejšie ako nástup internetu. Telefónu trvalo 75 rokov, než dosiahol 100 miliónov používateľov. Internetu to trvalo sedem rokov, TikTok to zvládol za deväť mesiacov a ChatGPT iba za dva mesiace,“ hovorí Vafa Ahmadi, riaditeľ tematických aktív CPR Asset Managementu.
Umelá inteligencia pritom nie je ktovieako nová technológia. Základy pre jej vznik položili ešte začiatkom roku 1950 John Von Neumann a Alan Turing. Konkrétne pojem „AI“ sa pripisuje Johnovi McCarthymu z MIT. Marvin Minsky tento pojem ďalej definoval ako „konštrukciu počítačových programov, ktoré sa zaoberajú úlohami, ktoré v súčasnosti uspokojivejšie vykonávajú ľudské bytosti, pretože si vyžadujú mentálne procesy na vysokej úrovni, ako sú percepčné učenie, organizácia pamäte a kritické uvažovanie“, píše COE.
„Koncept umelej inteligencie nie je nový, existuje už 75 rokov. Sledujeme celú oblasť dlho, ale tempo rastu užívateľov AI aplikácií pre spotrebiteľov, ako je ChatGPT, bolo ohromujúce. V revolúcii spojenej s umelou inteligenciou to bol významný míľnik a dnes je už celkom jasné, že vstupujeme do novej kapitoly v rámci tejto technológie a spotrebitelia, vláda a spoločnosti musia prehodnotiť každý proces, ktorý sa vďaka umelej inteligencii môže zmeniť,“ hovorí Uettwiller.
Potenciál aj pre investorov
Registrovanie pokroku a potenciálu umelej inteligencie je logicky veľmi dôležitý aj pre investorov. Ak investujú do správneho subjektu v správny čas, môžu si prísť na nemalé bohatstvo. „Inovácie vždy vytvárajú nové trhy a narušia tie existujúce. Pre niektoré firmy vzniknú príležitosti na rast, iné zastarajú a ich miesto zaujmú nové. Našou úlohou ako investorov je pozrieť sa za súčasný humbuk nadšencov a snažiť sa skutočne pochopiť hlavné prínosy tejto novej vlny, odhadnúť ďalší vývoj a urobiť zásadné zmeny v našich portfóliách,“ hovorí Ahmadi.