Kybernetické útoky sú čoraz sofistikovanejšie a nebezpečnejšie. Nedávno sa o tejto smutnej skutočnosti presvedčil nemecký výrobca batérii Varta. Ten v utorok 13. februára oznámil, že sa stal terčom masívneho kyberútoku, v dôsledku ktorého bol nútený odstaviť svoje informačné systémy, ako aj výrobu hneď v piatich závodoch. O téme píše server Živě.cz na základe informácií BleepingComputer.
Kapitoly článku:
Útočníci sa mali konkrétne zamerať na niektoré časti IT infraštruktúry spoločnosti. „Včera v noci, 12. februára 2024, sa skupina Varta stala terčom kybernetického útoku na časť svojich IT systémov. Týka sa to piatich výrobných závodov a administratívy. IT systémy, a teda aj výroba, boli z bezpečnostných dôvodov preventívne dočasne odstavené a odpojené od internetu,“ uvádza sa v stručnom vyhlásení.
Rozsah škôd nie je známy
V súčasnosti sa vyhodnocuje rozsah škôd, ktoré útok napáchal. Varta deklaruje, že momentálne je hlavnou prioritou zabezpečiť integritu citlivých údajov, a to formou odstavenia systému. Tým by sa malo minimalizovať riziko narušenia spôsobeného útokom. Ostatne postupuje podľa stanoveného krízového plánu. Okrem toho zriadila nový tím pozostávajúci z odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a forenzných špecialistov, ktorého účelom je pomôcť s obnovou systémov.
Pokiaľ ide o charakter kyberútoku, nateraz nie je isté, ako presne sa útočníkom podarilo obísť bezpečnostné systémy a dostať sa tak do útrob IT infraštruktúry spoločnosti. Keďže sa ešte len vyhodnocuje rozsah spôsobených škôd, nie je isté, čo presne sa podarilo hackerom ukradnúť, resp. aké dáta. Isté teda nie je ani to, či bude požadované určité výkupné, ako to pri tomto type útokov často býva. Podľa predbežných odhadov však išlo o útok ransomvéru.
„Rozsah spôsobených škôd nie je možné v tejto chvíli určiť,“ uvádza Varta.
Masívny útok, vážne následky
Z útoku sa mnohým na čele tvoria vrásky, nakoľko o ňom stále chyba mnoho podrobných informácií. Zatiaľ sa k nemu neprihlásila žiadna hackerská skupina, takže nikto nevie, čo možno očakávať.
Pravdepodobne ale išlo o skúsených útočníkov, keďže Varta nie je zrovna malý podnik. Ide o známeho výrobcu batérií, ktorý produkuje akumulátory pre domácnosti aj autá, taktiež nabíjačky, prenosné zdroje energie, svietidlá a systémy pre uskladňovanie energie.
Nad segmentom spotrebných batérií prevzala kontrolu v januári 2019 americká spoločnosť Energizer Holdings, Inc. O necelých 6 mesiacov neskôr subjekty podpísali zmluvu o akvizícii divízie spotrebných batérií pre regióny Európy, Stredného východu a Afriky.
V súčasnosti má Varta tri výrobné závody v nemeckých mestách Ellwangen, Dischingen a Nördlingen. Niekoľko montážnych a baliacich závodov potom má v Rumunsku a Indonézii.
Keďže ide o akciovú spoločnosť, kyberútok po sebe už teraz zanecháva nemalé finančné škody. Keďže museli byť kvôli nemu odstavené informačné systémy aj výrobné linky, došlo k veľkému časovému sklzu. Ten sa pretavil do poklesu ceny akcií spoločnosti. Po oznámení sa prepadla o 4,75 %. Pokles od 1. januára 2024 pritom dosahuje cez 22 %.