Keď sa hovorí o inteligentných nositeľných zariadeniach, asi väčšine najskôr prídu na rozum smart hodinky. A hoci je pravda, že tie sa tešia ohromnej popularite prakticky po celom svete, v skutočnosti do tejto kategórie spadá oveľa viac zariadení. Zadovážiť si dnes môžete aj inteligentné fitness náramky, okuliare či dokonca prstene. A zdá sa, že dostupné možnosti, čo sa týka nositeľných doplnkov, sa čoskoro opäť rozšíria. Na trh vraj totiž mieria smart náušnice, píše server Android Police.
Kapitoly článku:
Tichý, no šikovný asistent na každý deň
Nositeľné gadgety prinášajú mnoho skvelých výhod. Osobne som milovníkom smart hodiniek, ktoré sa v priebehu posledných rokov stali pevnou súčasťou môjho každodenného života. Umožňujú mi rýchlo zistiť aktuálny čas a počasie, ponúkajú mi prístup ku kalendáru, viem cez ne ovládať prehrávanie skladieb, dokážem si cez ne prečítať prichádzajúce notifikácie. Mať možnosť tohto všetkého priamo zo zápästia je jednoducho skvelé.
Smart hodinky, náramky či prstene však slúžia nielen na maximalizáciu komfortu, ale aj na udržiavanie zdravej fyzickej i psychickej kondície. Často aj lacnejšie modely ponúkajú možnosť monitorovania základných životných funkcií, ako je napríklad srdcový tep, ako aj podporu pre meranie rôznych športových aktivít.
Vieme však, že nie každý je fanúšikom hodiniek, náramkov či prsteňov. Napríklad pre dámy môžu byť tieto inteligentné gadgety príliš robustné a tým pádom nepohodlné na každodenné nosenie. No žiadny strach, nežné pohlavie sa vraj môže v budúcnosti dočkať skvelej alternatívy, a to vo forme inteligentných náušníc.
Meranie teploty cez ušný lalôčik
Nová technológia, ktorá je označovaná ako tepelná náušnica, vznikla na pôde Washingtonskej univerzity a jej primárnym účelom je meranie telesnej teploty prostredníctvom ušného lalôčika. Náušnica je vybavená jedným cvočkom, ktorý obsahuje snímač teploty pokožky. Vybavená je však aj visiacim snímačom, ktorý monitoruje teplotu okolia.
Podľa zistení univerzity by takéto smart náušnice mohli byť skvelým pomocníkom pri monitorovaní stresu, horúčky, cvičenia, stravovacích návykov a trendov ženského zdravia.
Spoluautor projektu a doktorand informatiky a inžinierstva Qiuyue Xue tvrdí, že monitorovanie teploty cez ušný lalôčik namiesto zápästia je oveľa presnejšie. Tieto tvrdia vychádzajú z testovania na 6 ľuďoch, ktorého výsledky hovoria, že náušnice v presnosti merania telesnej teploty opakovane prekonávali smart hodinky.
Ďalším veľkým lákadlom novej technológie je výdrž. Náušnice vraj na jedno nabitie vydržia až 28 dní, čím s prehľadom prekonávajú mnoho inteligentných hodiniek aj náramkov. K energii totiž pristupujú šetrne, nakoľko nemajú displej a využívajú nízkoenergetickú formu prenosu dát cez Bluetooth. Očakáva sa pritom, že v budúcnosti by sa smart náušnice mohli nabíjať prostredníctvom solárnej alebo kinetickej energie.
Samozrejme, náušnice nebudú slúžiť len ako inteligentný gadget, ale aj ako štýlový módny doplnok. Vraj si ich bude možné prispôsobiť prostredníctvom rôznych príveskov či drahých kamienkov.
Zatiaľ len prototyp
Musíme však zdôrazniť, že zatiaľ nejde o finálny produkt, ale len o prototyp. A v tejto fáze náušnice ešte nejaký čas zotrvajú, keďže stále je tu mnoho nejasností. Ako môže prebiehať nabíjanie tak malého zariadenia? Budú monitorovania schopné obidve náušnice, alebo jedna z nich bude len „hlúpou atrapou“? Bude možné ich vyrábať aj v materiáloch vhodných pre alergikov?
Toto je len hŕstka z mnohých otázok, ktoré bude treba vyriešiť predtým, ako budú náušnice môcť byť uvedené do predaja konečným spotrebiteľom. Rozhodne však v nich vidno veľký potenciál.