Vozové parky v mnohých vyspelých krajinách si práve prechádzajú alebo si budú prechádzať výraznou modernizáciou. Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré spadá pod Európsku úniu (EÚ), a teda aj pre nás platia prísne regulácie týkajúce sa vozidiel so spaľovacím motorom. Evidentná pritom nie je iba potreba transformácie vozového parku súkromných vlastníkov, ale aj štátnych služieb, medzi ktorými rozhodne nechýba policajný zbor. Ten dostal hybridné automobily, ktoré majú priniesť šetrnejšiu a úspornejšiu prevádzku. Ako však píše server TOPSPEED.sk, vo výsledku sa aktuálne nedosahuje ani jeden z týchto benefitov.
Kapitoly článku:
Hybridné automobily sú výborné v tom, že umožňujú jazdu aj na elektrický pohon. Problémom slovenskej polície je, že ich nemajú kde nabíjať. Ich prevádzka je teda stále celkom neekologická a nákladná. Asi je každému jasné, že zlyhanie nastalo na strane štátu, konkrétne pri jeho počínaní v súvislosti s rozširovaním nabíjacej infraštruktúry. Mnohých odporcov elektromobility a ekologickosti vozidiel tým zrejme nepotešíme, keďže na vine nie sú samotné autá.
Čiastočne kvôli Bruselu
Čiastočne sa štát rozhodol pre kúpu hybridov pre policajtov kvôli Bruselu. EÚ poslala finančné prostriedky z plánu obnovy, avšak z podmienkou, že za ne budú obstarané policajné vozidlá s ekologickou prevádzkou. Slovensko túto podmienku dodržalo a za poskytnutú čiastku obstarala približne 600 vozidiel s hybridným pohonom.
Vláda tak však urobila bez toho, aby adekvátne prispôsobila nabíjaciu infraštruktúru. Tá je na Slovensku stále vo veľmi žalostnom stave. A keďže sa obstarali iba nové vozidlá, ich pomer voči dostupným nabíjačkám vzrástol, čím vznikol vážny nedostatok.
Nesúhlas s nákupom hybridov prechovávajú aj niektorí vládni predstavitelia. Napríklad Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra, uviedol, že plug-in hybridy sú pre slovenskú políciu nevhodné. „Z hľadiska práce policajta sú úplne nevhodne nakúpené,“ skonštatoval pre televíziu Markíza.
V podstate bežné autá
V konečnom dôsledku tak policajti majú hybridy, no nemajú ich kde nabíjať. A keďže ich nemajú kde nabíjať, prevádzkové náklady rastú, čo sa odráža na finančnom stave štátu. V skutočnosti neponúkajú žiadne benefity, keďže musia jazdiť na spaľovací motor, čo znamená, že sú v tej istej pozícii ako bežné naftové či benzínové vozidlá.
„Ak jazdí na spaľovací motor, tak je to úplne bežné auto ako akékoľvek iné,“ vysvetlil Patrik Križanský zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu. „To nie je problém technológie, to je problém nastavenia a naplánovania nabíjacej infraštruktúry.“
Prečo sa teda nenakúpili iné autá, keď plug-in hybridy neponúkajú žiadne kľúčové výhody? Dôvodom sú emisné normy. Tie totiž spĺňajú len hybridy. Ak by sa teda štát rozhodol ich nenakúpiť, policajti by nedostali žiadne autá. A ako sa hovorí, lepšie niečo ako nič.
Stále je však pravda, že bez dostatočnej nabíjacej infraštruktúry fungujú ako bežné autá. Šutaj Eštok poznamenal, že policajti si nemôžu dovoliť čakať hodiny na nabíjačkách. Aby si vykonávali svoju prácu, musia sa pohybovať v uliciach.
V tejto súvislosti sa Šutaj Eštok dostal do otvoreného konfliktu s Romanom Mikulcom, bývalým ministrom vnútra. Práve ten uviedol, že prísne emisné normy spĺňali len plug-in hybridy. V rámci tohto konfliktu chce súčasný minister dokonca podať trestné oznámenie, a to kvôli podozreniu, že vozidlá boli nakúpené za príliš vysoké ceny. Mikulec toto tvrdenie odmieta so slovami, že vozidlá boli obstarané lacnejšie v porovnaní s trhovými cenami.
Slovensko a elektromobilita: Začne sa niečo diať?
Hoci sa policajné hybridy zdajú byť fiaskom, ide aspoň o ako-taký náznak začiatku podpory štátu v súvislosti s rozmachom elektromobility a ekologickej dopravy na Slovensku. Asi vám nemusíme hovoriť, že doterajšia podpora vlády v tomto smere bola na bode mrazu. Konkrétne elektromobily u nás nie sú nijak extra zvýhodnené ani dotované.
Premiér Róbert Fico však po diskusii o stave a budúcnosti elektromobility a automobilového priemyslu na Slovensku zo štvrtka 25. januára uviedol, že do mesiaca bude pripravený dokument s detailnými návrhmi zákonov, ako aj inštitucionálnych a finančných zmien týkajúcich sa podpory elektromobility.
Rokovaní na túto tému sa mali zúčastniť zástupcovia Európskej komisie, slovenskej vlády, Národnej rady, ako aj predstavitelia automobilového sektora a asociácií zameraných na automobily.
„Toto stretnutie bolo do istej miery jedinečné, keďže sa pri jednom stole stretli predstavitelia všetkých výrobcov automobilov pôsobiacich na Slovensku alebo tých, ktorí majú v pláne tu začať produkciu. Zúčastnili sa aj predstavitelia akademickej obce a firmy zamerané na výrobu autobatérií,“ vysvetlil premiér.
Vláda vyhodnotila, že ak by Slovensko naďalej čakalo s podpornými krokmi smerom k elektromobilite, výrazne by sme zaostávali za globálnym trendom. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku na tomto odkaze.
Tieto slová naznačujú, že sa vláda konečne začína ako-tak adekvátne zaujímať o rozmach elektromobility v krajine, čo je rozhodne dobre. Koniec koncov, zákaz predaja spaľovákov zo strany EÚ sa blíži. Veľa času na váhanie nemáme.