Mnoho mladých ľudí nemá záujem o riešenie či rozoberanie sociálnych problémov. Nájde sa však aj početný skupina takých, ktorých tieto problémy trápia a chcú ich riešiť. Presne pre tých spoločnosť Samsung vytvorila iniciatívu Solve for Tomorrow, ktorá v Česku a na Slovensku absolvovala už tretí ročník.
Kapitoly článku:
O čo ide?
Solve for Tomorrow je 8-mesačný bezplatný program určený mladým ľuďom, konkrétne stredoškolákom, ktorí majú nápady a chcú zlepšovať život ľudí vo svojom okolí. Záujemcovia do programu vstupujú s myšlienkou na to, čo ich v spoločnosti trápi a ako by to vďaka technológiám mohli zmeniť. S riadenou podporou v programe, na základe odborných workshopov a spätných väzieb of profesionálov potom rozvíjajú svoju nádejnú víziu ďalej, a to do podoby produktu či služby. Ich hlavnými zbraňami sú technológie a metóda Design Thinking.
Design Thinking
Konkrétne Design Thinking predstavuje celistvý kognitívny proces, ktorý popísal americký vedec a laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Herbert A. Simon v roku 1969. Vďaka tomuto procesu sa výskumníci pri hľadaní inovatívnych riešení zameriavajú na myslenie a potreby cieľovej skupiny.
Metodika funguje vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti, pričom zahŕňa 5 základných fáz:
- Empatia;
- Definovanie problému;
- Vytváranie nápadov na riešenie;
- Prototypovanie;
- Testovanie.
Hlavným cieľom je podporovať ľudí vo vytváraní skutočného prínosu pre väčšiu skupinu. „Či už ide o nový produkt, službu, alebo ich vylepšenie, zmeny vo verejnom priestore, aplikácie pre zdravie, alebo u študentov veľmi obľúbené inovácie vo vzdelávaní, cieľom je vždy riešenie k vyššej spokojnosti používateľov,“ uvádza Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažérka spoločnosti Samsung.
„V programe Solve for Tomorrow chceme mladým ľuďom ukázať, že po osvojení metodiky Design Thinking pre nich nebude žiadny problém príliš zložitý a že môžu sami ovplyvniť veľa vecí vo svojom okolí. Posilnia si mäkké zručnosti, ako spoluprácu, kritické myslenie, kreativitu, schopnosť prezentovať a ďalšie. Počas ôsmich mesiacov v programe získajú podnety pre prácu na vlastných projektoch aj podporu od našich špecialistov,“ dodáva Mravík Zelenická.
Zapojilo sa 72 tímov
Do vyššie zmieneného 3. ročníka bezplatného programu pre stredoškolákov sa prihlásilo až 72 tímov z Česka a Slovenska. Úlohou bolo popísať problém, ktorý študentov ťaží, navrhnúť jeho riešenie s využitím technológií a všetko vysvetliť v krátkom videu. Do ďalších kôl súťažného programu postúpilo 30 najlepších nápadov s potenciálom uspieť.
„Pri registrácii stačí študentom iba myšlienka, čo a ako zlepšiť. V prípade postupu účastníci svoj produkt ďalej zdokonaľujú. Z registrovaných nápadov sme v prvej fáze vybrali TOP 30, ktorých autori sa teraz v intenzívnych workshopoch zoznámili s metodikou Design Thinking a podľa nej budú pracovať na svojich prototypoch. Desať najlepších sa potom bude pod dohľadom mentorov chystať na finálové prezentácie, v ktorých na jar predstavia výsledky svojej práce manažérom Samsungu a ďalším profesionálom z praxe,“ vysvetľuje Mravík Zelenická.
Viacero skvelých nápadov
Súťažných nápadov je naozaj mnoho. Nájdeme medzi nimi napríklad inovatívnu čítačku, ktorá sa snaží udržiavať pozornosť čitateľa prostredníctvom rôznych „podmazových“ efektov, ale aj technické projekty na výrobu metánu či vodíka vo forme paliva či prepracovaný technický výkres 3D okuliarov opierajúcich sa o umelú inteligenciu (AI).
Súčasný ročník súťaže sa nesie v téme „Smart future“ („Inteligentná budúcnosť“), ktorú možno vnímať ako reakciu na obrovský rozmach AI. Autori chceli, aby sa študenti zamysleli nad tým, ako ich moderná „smart“ éra ovplyvňuje, teda čo im prináša a čo im berie.
„Najväčšou „brzdou“ mladých ľudí totiž býva paradoxne to, že chcú hneď zachrániť celý svet – odvrátiť klimatickú krízu, vynájsť alternatívne pohonné hmoty, naučiť všetkých udržateľnému správaniu. Až vďaka programu a metóde Design Thinking si uvedomia, že oveľa efektívnejšie a nemenej dôležité je všímať si čiastkové, „menšie“ problémy okolo nich, ktoré môžu reálne ovplyvniť na lokálnej úrovni,“ dopĺňa Mravík Zelenická.
Ako vyzerali predošlé nápady?
Pokiaľ ide o predošlé úspešné nápady, hneď v prvom ročníku si cenu za prvé miesto odniesli dvaja kamaráti z českej Plzne, ktorí v súčasnosti podnikajú so svojím produktom na ochranu elektrických bicyklov proti krádežiam. Slovenské študenti z minulého ročníka zase rozvíjajú svoju aplikáciu na ekologické vzdelávanie.
Víťazné, resp. tie najlepšie projekty, majú šancu uspieť v reálnom svete. Samsung verí, že študenti si svoj kreatívny proces vezmú k srdcu a nechajú sa nim motivovať, aby svoj nápad dotiahli k finálnej realizácii.
Smutnou štatistikou je, že len málo študentov si udrží zápal pre vec aj mimo súťaže, a to hlavne kvôli nedostatku času. „Avšak my im budeme aj naďalej k dispozícii, radi im poskytneme pomocnú ruku, pomôžeme nájsť správne kontakty alebo ponúkneme odporúčanie,“ tvrdí Mravík Zelenická.
Nielen u nás
Na záver ešte možno zmieniť, že iniciatíva Solve for Tomorrow sa nekoná len na území Česka a Slovenska. Každoročne prebieha vo viac ako 40 krajinách a zúčastňujú sa jej cez dva milióny študentov. Práve táto iniciatíva umožnila vznik napríklad aplikácii Relumino, ktorý v nových modeloch inteligentných televízorov značky Samsung skvalitňuje sledovanie obrazu ľuďom trpiacim zrakovým postihnutím.