Rakovina je jedným z najzákernejších ochorení, aké postihujú ľudskú rasu. A hoci sme v priebehu všetkých tých milénií pokročili v jej skúmaní, ako aj metódach liečby, stále proti nej nedokážeme bojovať so 100-percentouj úspešnosťou. Čoskoro sa to ale môže zmeniť, a to aj vďaka Rusku. Tamojší prezident Vladimir Putin totiž oznámil, že ruskí vedci sú blízko k vytvoreniu vakcín proti rakovine. Ak sa všetko podarí, už čoskoro by mohli byť sprístupnené prvým pacientom, informuje agentúra Reuters.
Kapitoly článku:
Putin si je istý, že vakcínu vyrobia
„Veľmi sme sa priblížili k vytvoreniu takzvaných vakcín proti rakovine a imunomodulačných liekov novej generácie. Dúfam, že čoskoro sa budú účinne používať ako metódy individuálnej liečby,“ povedal Putin v rámci prejavu na moskovskom fóre o technológiách budúcnosti. Nešpecifikoval však, na ktoré typy rakoviny sa budú vyvíjané vakcíny zameriavať, ani akým spôsobom budú fungovať.
Dostupných informácií o ruských vakcínach je teda zatiaľ veľmi málo. Ťažko povedať, aký dlhý čas si máme predstaviť pod slovom „blízko“.
O vyhubenie rakoviny usilujú viacerí
Samozrejme, nie je to len Rusko, kto sa snaží vyhubenie rakoviny. V priebehu minulého roka podpísala vláda Spojeného kráľovstva dohodu s nemeckou spoločnosťou BioNTech o rozbehnutí klinických testov poskytujúcich „personalizovanú liečbu rakoviny“. V súčasnosti je cieľom tohto projektu osloviť aspoň 10 000 pacientov do roku 2030.
Vakcínu proti rakovine potom vyvíjajú aj známe farmaceutické spoločnosti Moderna a Merck & Co. Tá podľa jednej štúdie učinenej v priebehu vývoja dokáže znížiť pravdepodobnosť recidívy alebo úmrtia na melanóm, čo je najsmrteľnejšia rakovina kože, až o polovicu po troch rokoch liečby.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informuje, že v súčasnosti existuje šesť licencovaných vakcín proti ľudským papilomavírusom (HPV), ktoré sú spúšťačom rôznych typov rakoviny, vrátane rakoviny krčka maternice. Licencované majú byť aj vakcíny proti hepatitíde B (HBV), ktorá zase môže viesť k rakovine pečene.
Bude o ňu záujem?
Pokiaľ ide o ruskú vakcínu, ťažko povedať, nakoľko je (resp. bude) efektívna. Taktiež je nutné poznamenať, že Rusko v oblasti vývoja vakcín nie je žiadnym nováčikom. Aj počas pandémie COVID-19 vyvinulo vlastnú vakcínu proti smrtiacemu vírusu s názvom Sputnik V. A hoci sa Rusku podarilo ju predať do viacerých krajín, domáci sa jej celkom zdráhali. Či sa s rovnakým postojom stretne aj vakcína proti rakovine ukáže len čas.