Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) v týchto okamihoch zahajuje sektorové prešetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť situáciu týkajúcu sa budovania nových optických sietí na stĺpoch elektrického vedenia, ako aj prístupu k nim. Úrad sa aj takto snaží zabezpečiť intenzívnu hospodársku súťaž. Iba tá totiž dokáže spotrebiteľom ponúknuť tie najlepšie možné podmienky, či už hovoríme o cene alebo kvalite. O prešetrovaní informuje priamo na svojom webe.
Kapitoly článku:
Výstavba optických sietí aktuálne prebieha, alebo je plánovaná, v mnohých lokalitách na Slovensku. Optická sieť ponúka kopu výhod, predovšetkým však bleskovú rýchlosť, ktorá zabezpečuje vyššiu kvalitu pripojenia, ale aj obecne širšie možnosti v oblasti telekomunikačných či elektronických služieb. S rozvetvovaním optickej siete je však potrebné riešiť aj tie menej príjemné otázky, napríklad za akých obchodných či cenových podmienok budú nové služby prístupné.
Kľúčové prešetrovanie
A práve tieto otázky sa PMÚ rozhodol riešiť formou prešetrovania. Ako už bolo spomenuté, chce zabezpečiť zdravú hospodársku súťaž, teda aby mali zákazníci k dispozícii vždy tie najvýhodnejšie podmienky.
Pokiaľ ide o pozíciu Slovenska, čo sa týka cien internetového pripojenia, v rámci Európskej únie (EÚ), sme na tom celkom dobre. Momentálne patríme do prvej polovice krajín s lacnejším prístupom k internetu, pričom na trhu figuruje viacero našich poskytovateľov.
Dosť možno si však tento trh v budúcnosti prejde nemalými zmenami, a to práve kvôli rozmachu optických sietí. Majú veľký potenciál stať sa intenzívne využívanou alternatívou pre „tradičné“ internetové pripojenie, čo znamená, že môžu výrazne ovplyvniť smerovanie a štruktúru trhu, a to ako na úrovni maloobchodu, tak aj na úrovni veľkoobchodu.
Nie každá zmena je dobrá
Niekoľko doterajších zmien by však podľa indícií nemuselo mať pozitívny efekt na trhovú štruktúru. Označiť ich možno dokonca až za problematické, konkrétne z hľadiska porušovania pravidiel hospodárskej súťaže. Príkladom môžu byť praktiky, ktoré sú v súvislosti s prístupom k infraštruktúre považované za neakceptovateľné a v minulosti boli predmetom rozhodovania Európskej komisie, súdov EÚ a súťažných inštitúcií členských štátov EÚ.
Za neakceptovateľnú praktiku možno považovať napríklad absolútne neumožnenie či odmietnutie prístupu k infraštruktúre. Za neakceptovateľnú praktiku sa považuje aj navonok existujúca možnosť prístupu, avšak výhradne za podmienok, ktoré sú pre obchodných partnerov nielen prakticky, ale aj ekonomicky neakceptovateľné, čo prakticky znamená, že v skutočnosti prístup nie je umožnený.
Ďalej sa za neakceptovateľnú praktiku považuje aj diskriminácia, čiže umožnenie prístupu k infraštruktúre len vybraným subjektom. V takom prípade môže dôjsť k nahrádzaniu „nevyhovujúcich“ subjektov novými, teda viac vyhovujúcimi, prípadne až spriaznenými subjektmi. Negatívnejší dopad by mal v takomto prípade scenár, ak by väčšie množstvo menších subjektov bolo nahradených menším počtom väčších subjektov.
Férový prístup je nutnosťou
Z týchto všetkých dôvodov PMÚ plánuje rozsiahle prešetrenie situácie optických sietí na Slovensku, aby dokázala zaručiť čo najviac férový prístup medzi poskytovateľmi a firmami, ako aj voči zákazníkom.
„PMÚ preto v plnej miere využije svoje zákonné kompetencie a vývoj situácie v tejto oblasti bude pozorne sledovať. Počas sektorového prešetrovania sa prioritne zameria na získanie informácií týkajúcich sa podmienok prístupu k už vybudovaným optickým sieťam aj k infraštruktúre, na ktorej dochádza k budovaniu nových,“ uvádza PMÚ. „Cieľom PMÚ je zabezpečiť, aby pre operátorov existoval prístup k infraštruktúre a novobudovaným sieťam za férových, rozumných, transparentných a nediskriminačných podmienok. Je to kľúčové v záujme intenzívnej hospodárskej súťaže, ktorá pre spotrebiteľa generuje najnižšie ceny, kvalitu služieb a možnosti výberu.“
Na záver PMÚ podotýka, že ak počas sektorového prešetrovania nadobudne podozrenie, že došlo k porušeniu zákona o ochrane hospodárskej súťaže, využije na prešetrenie svojich zistení všetky zákonné možnosti, vrátane uloženia sankcie alebo záväzkov s cieľom ochrániť hospodársku súťaž.