Spoločnosť OpenAI má na svojom konte zásluh oveľa viac položiek, než len ChatGPT. Tento týždeň oficiálne predstavila svoj nový nástroj s názvom Sora, ktorý pochádza z japončiny a v preklade znamená „obloha“. A jeho účel? Ako informuje The Guardian, nástroj je určený na generovanie realistických videí na základe inštrukcií používateľa.
Tieto inštrukcie môžu byť rôzneho charakteru. Jedno z demonštračných videí bolo založené na nasledovnom príkaze: „30-ročný muž vo vesmíre s nasadenou pletenou červenou motorkárskou helmou, modrá obloha, púšť zo soli, natočené na 35 mm film, živé farby.“
„Učíme umelú inteligenciu chápať a simulovať fyzický svet v pohybe s cieľom trénovať modely, ktoré pomáhajú ľuďom riešiť problémy, ktoré vyžadujú interakciu s reálnym svetom,“ uvádza OpenAI.
Prísne normy
Spoločnosť tvrdí, že umožnila prístup k novému nástroju niekoľkým výskumníkom a tvorcom. Spočiatku sa bude testovať a upravovať tak, aby bol v súlade s prísnymi podmienkami použitia. Tieto podmienky zakazujú extrémne násilie, sexuálny obsah, obrazy nenávisti, ako aj používanie podobizní celebrít alebo duševného vlastníctva iných osôb. Videá, ktoré Sora vygeneruje, sú taktiež označené ochrannou známkou, aby bolo každému jasné, že dané zábery vyhotovila AI.
Generovanie videí pritom nemusí prebiehať len na základe textu. Poradiť si dokáže aj s jediným statickým obrázkom, prípadne vie rozšíriť obsah už existujúceho videa.
Sora tak figuruje ako ďalší veľký nástroj z portfólia spoločnosti OpenAI. Tá v roku 2021 debutovala s generátorom statických obrázkov Dall-E a o rok neskôr vydala generatívny model ChatGPT. Ten vo veľmi krátkom čase obletel celý svet a nazbieral až 100 miliónov aktívnych používateľov.
Prekonáva konkurenciu
Samozrejme, Sora nie je prvým ani jediným AI nástrojom na generovanie videí. Doterajšie modely však dokázali vyhotoviť iba niekoľkosekundové zábery. Sora má v tomto navrch, nakoľko dokáže vygenerovať videá o dĺžke až jednej minúty.
Čoskoro jej však plánujú z koláča ukrojiť spoločnosti Google a Meta. Obidve uviedli, že sú v procese vývoja vlastných nástrojov na generovanie videí, hoci podrobnejšie informácie zatiaľ nesprístupnili.
Dôležité ubezpečenie
Aj model Sora však stále má mnoho neodhalených tajomstiev. Nevieme napríklad, koľko videozáznamov bolo použitých na jeho trénovanie, ani odkiaľ mohli tieto tréningové videá pochádzať. Spoločnosť pre The New York Times uviedla len toľko, že tréningový súbor obsahoval videá, ktoré boli verejne dostupné aj licencované od vlastníkov autorských práv.
Túto informáciu neposkytla náhodou. V minulosti totiž bola viackrát zažalovaná za údajné porušenie autorských práv, a to práve pri trénovaní svojich generatívnych nástrojov, ktoré spracúvajú obrovské množstvá materiálu získaného z internetu a napodobňujú obrázky alebo text obsiahnutý v týchto súboroch údajov.