Hoci si zväčša svoj smartfón strážime ako oko v hlave, občas sa môže prihodiť nejaká tá nehoda. Veľmi časté je napríklad spadnutie do vody. V takom prípade si mnohí z nás spomenú na ten jeden „overený“ recept, ktorý má zamedziť vážnemu poškodeniu a nahradiť všetky odborné riešenia. Hovoríme o vložení telefónu do misky alebo nádobky s ryžou. To ale nemusí byť efektívne pri všetkých modeloch. Konkrétne Apple uvádza, aby ste takto za žiadnych okolností nepostupovali, píše Business Insider.
Kapitoly článku:
Väčšina moderných smartfónov disponuje celkom solídnou odolnosťou proti prachu i vode. Často sú pritom inzerované s tým, že zvládnu aj mierny ponor. To znamená, že v prípade pádu do kaluže vody alebo záchoda by nemalo dôjsť k žiadnemu výraznejšiemu poškodeniu. Nič však nie je dokonalé. Občas jednoducho môže nastať nešťastná zhoda náhod, v dôsledku ktorej voda pretečie cez všetky bariéry do citlivých útrob zariadenia.
Apple odmieta ryžu ako riešenie, radí iný postup
Čo vtedy treba spraviť? Jednou z najznámejších rád je vloženie telefónu do misky s ryžou. Ryža totiž má absorbuje vlhkosť, čo mnohých vedie k domnienke, že telefón rýchlo vysuší a nič vážne sa nestane. To ale nie je tak úplne pravda, teda aspoň podľa Apple.
Kalifornský gigant skorej tohto roka publikoval nový dokument, v ktorom odrádza svojich zákazníkov od vkladania mokrých iPhonov do ryže. Tvrdí, že malé zrnká by sa mohli dostať do portov alebo by mohli inak preniknúť do vnútra zariadenia a spôsobiť poškodenie. Podľa Apple by sa používatelia taktiež nemali pokúšať o vysušenie portov mokrého iPhonu „cudzím predmetom“, čo môže byť napríklad vatový tampón alebo papierová utierka. Varuje aj o používaní externého zdroja tepla, čiže napríklad sušičky alebo fénu.
Čo je dovolené?
Publikované dokumenty našťastie nehovoria len o tom, čo netreba robiť, ale aj o tom, čo treba robiť. Veľmi dobrým testom, ktorý vás informuje o tom, či sa v zariadení alebo v portoch nachádza voda, je zapojenie do nabíjačky. Áno, znie to divne, no dáva to rozum. Viacero smartfónov totiž automaticky odmietne spustiť nabíjací proces, ak je detegovaná prítomnosť vody.
Ak zapojíte iPhone na nabíjačku na displeji telefónu sa objaví varovná správa o tom, že bola detegovaná tekutina, okamžite odpojte kábel, a to nie iba zo smartfónu, ale aj z adaptéru. Keď tak spravíte, otočne smartfón nabíjacím portom smerom k zemi a mierne po ňom zaťukajte. To by mohlo spôsobiť vytečenie tekutiny von. Následne zariadenie uložte na suché miesto, kde prúdi vzduch, a to aspoň na 30 minút. Následne ho môžete skúsiť znovu zapojiť na nabíjačku.
Ak sa znovu objaví upozornenie o detegovanej tekutine, odpojte telefón zo siete a nechajte ho schnúť 24 hodín. Po uplynutí tejto doby môžete smartfón znovu zapojiť na nabíjačku. V prípade, že sa telefón aj tak odmietne nabíjať, skúste na chvíľu vypojiť telefón, kábel aj adaptér. Následne všetko znova zapojte.
Konečným riešením je servis
Problém nastáva vtedy, ak žiadny z vyššie uvedených krokov nezaberie. Znamená to totiž, že sa voda dostala hlboko do vnútra telefónu, odkiaľ nemá ako uniknúť. Vtedy už ostáva asi len jediné riešenie, teda aspoň ak hovoríme o riešeniach akceptovaných výrobcom, a to odniesť telefón do servisu.
Dobrou správou je, že ani v takomto scenári nemusíte hneď zúfať. Stále je tu určitá šanca, že sa telefón podarí zachrániť. A konkrétne iPhony sú na tom v tomto smere celkom dobre. Už iPhone 6 obstál v teste odolnosti, ktorý zahŕňal aj ponorenie pod vodu. Po vynorení telefón aj naďalej fungoval. Ide pritom o model z roku 2014, čo bolo 10 rokov dozadu. Za ten čas inžinieri výrazne pokročili a vyvinuli oveľa schopnejšie metódy ochrany pred vodou.
Riziko, že sa váš smartfón poškodí po krátkom ponorení pod vodu, teda nie je veľmi vysoké. Samozrejme, platí to len pre modely so zodpovedajúcou certifikáciou, resp. stupňom ochrany.